Az SZDSZ-es honatya Politikai napló című sorozatában rendszeresen véleményt nyilvánít aktuális politikai eseményekről. Július 2-i Apák és Pokorni című jegyzetében a Fidesz elnökének lemondásáról és az apa-fiú viszony kapcsán saját édesapjáról is beszél.
„Könnyeimmel küzdöttem, amikor a Történeti Hivatalban belenéztem az aktáiba, és olvastam 1992-ben meghalt édesapám keze írását és géppel írt jelentéseit. Kétségbeesésemen az sem enyhített, hogy apám valójában senkiről nem adott használható jelentést. A nemzetközi konferenciákról adott tudósításaiban nyugati kollégáit jogi kvalitásuk alapján jellemezte. A magyarokról adott jelentéseiből soha senkiről semmi olyat nem írt le, amelyet az illetővel szemben fel lehetett volna használni. Végül, mint használhatatlannak, meg is szűnt a megbízatása” – számol be a politikus.
Eörsi Mátyás július 8-án úgy döntött, hogy kiegészíti a szöveget. Eszerint kétségbeesésén mégis csak enyhített az a tény, hogy nem írt használható jelentéseket az édesapja. Ehhez még hozzátette, hogy „a fő választóvonal nem a használható és a nem használható jelentéstevők között, hanem a jelentésre vállalkozók és az azt megtagadók között húzódik meg”. Arról, hogy miért most áll a nyilvánosság elé ezzel az üggyel, így vall: „Apám kimagasló személyiség volt, akik ismerték – és sokan ismerték –, ezt alátámaszthatják. Személye sokkal többet érdemelt volna, minthogy ezzel a teherrel a Pokorni-ügy kapcsán álljak elő. Ha már kikívánkozott belőlem, úgy attól függetlenül kellett volna megtennem. Ezt már nem tudom helyrehozni.”
Ezek után visszatér a Pokorni-ügyre, megkérdőjelezve a fideszes politikus döntésének korrektségét. „Miközben emberileg őszintén megértem Pokorni Zoltán személyes fájdalmát, politikai lépését már nagyon is álságosnak tartom. Érzésem szerint Pokorni Zoltán nem lemondott, hanem lemondatták. A lemondatás politikai célja az volt, hogy a Fidesz erkölcsi piedesztált ácsoljon magának, hogy onnan prédikáljon erkölcsöt Medgyessy Péternek és az MSZP-nek. Ha igazam van, ami nemsokára kiderül, akkor hozzáteszem: meglehetősen viszolygok attól, hogy a Fidesz egy ilyen emberi tragédiát is politikai pozíciónyerésre használ fel. Ha viszont tévedek, kész vagyok elnézést is kérni Pokorni Zoltántól.”
***
Az Eörsi család. Eörsi Gyula jogászprofesszor egy időben az ELTE rektora volt. Fia, Eörsi Mátyás országgyűlési képviselő, az Eörsi és Társai Ügyvédi Iroda tulajdonosa. Mint köztudott, ennél a cégnél dolgozott Bauer Tamás volt parlamenti képviselő édesapja, aki ÁVH-s múltját követően a körmös Bauer gúnynevet kapta, itt egyébként a külkapcsolatok jogi kérdéseivel foglalkozott. Eörsi Gyula testvére Eörsi István író, aki a kommunizmusban ’56-os tevékenysége miatt börtönben is ült. Két fia van: János, aki a Magyar Hírlap gazdasági újságírója, illetve László, aki az ’56-os Intézetben dolgozik és ’56-os témákban rendszeresen publikál.

Orbán Viktort és a Fideszt patkányozva fenyegeti Magyar Péter ukrán kapcsolata