A választási eljárásról szóló 1997-es és az önkormányzati választásokat szabályozó 1994-es törvény ellentmondásai miatt az Alkotmánybírósághoz fordul a Fidesz debreceni önkormányzati frakciója. A törvények közötti ellentmondást az MSZP debreceni politikusai nyomásgyakorlásra használták fel, ami törvénysértő magatartásra késztette a területi választási iroda vezetőjét – jelentette ki Kósa Lajos polgármester tegnapi, debreceni sajtótájékoztatóján. A politikus közölte: tudomása szerint a szocialisták Hajdú-Bihar megyei elnöke, Juhászné Lévai Katalin országgyűlési képviselő a belügyminiszteren és az Országos Választási Iroda vezetőjén keresztül gyakorolt nyomást Vasas Lászlóné Hajdú-Bihar megyei főjegyzőre, aki a szocialisták beadványának helyt adva és más kezdeményezéseket elutasítva módosította a választókerületeket.
Juhászné Lévai Katalin az MTI érdeklődésére hazugságnak minősítette Kósa Lajos vádjait. A szocialista politikus rágalmazás és becsületsértés miatt feljelentést tesz Kósa Lajos ellen.
Az ügy előzményéhez tartozik, hogy az MSZP fegyelmi eljárást kíván kezdeményezni Debrecen város jegyzője ellen, mert szerintük nem az elvárható gondossággal alakította ki a debreceni választókerületeket. A szocialisták kifogásai szerint a jegyző által kialakított körzetek nem felelnek meg a választási törvény előírásainak, mert nem létszámarányosak, illetve a körzetek kialakítása későn történt meg. A debreceni jegyző döntését a területi választási iroda vezetője felülbírálta, és olyan körzetbeosztást alakított ki, amely nagyrészt megegyezik a szocialisták javaslataival.
A debreceni jegyző eljárása kapcsán Kósa Lajos elmondta: a köztisztviselő mindenben a törvényi előírások szerint járt el, betartotta a választási eljárásról szóló törvényt, illetve figyelembe vette az Országos Választási Bizottság állásfoglalását. Ezek szerint a január 1-jei létszám, illetve annak június 14-i korrigálása alapján kell kialakítani a körzeteket. A körzetbeosztást a választások időpontjának közlönyben történt kihirdetését követően módosítani nem lehet. Az önkormányzati választási törvény ennek némiképpen ellentmond, ami szerint hatvan nappal a választások kiírása előtt kell kialakítani a körzeteket.
A területi választási iroda vezetője annak ellenére, hogy határozott törvényi előírás szerint a választások időpontjának meghirdetését követően nem lehet körzethatárt módosítani, új eljárás lefolytatására kötelezte a városi jegyzőt a határidő lejárta után, majd pedig saját hatáskörben a körzetbeosztást megváltoztatta. Ezt a fideszes politikus szerint a szocialisták nyomására tette. Kósa elmondta: az eljárás megsértette a választási törvényt, s mint ilyen, választási csalásnak minősül.
Bóka János: Az új Európai Bizottság a változatlanság politikáját folytatja, ami az EU lassú gazdasági agóniáját jelenti