Küzdelem a Nagyerdőért

A debreceni önkormányzat a Tiszántúli Vízügyi Igazgatósággal (Tivízig) közösen európai forrásokat keres a város tüdejének számító Nagyerdő vízpótlásának megoldására. A rendelkezésre álló pénzeszközöknél nagyságrenddel nagyobb források felkutatása azért vált halaszthatatlanná, mert a gyöngyvirágos tölgyes évtizedek óta tartó száradása mára olyan méreteket öltött, ami az 1300 hektáros védett erdő létét fenyegeti.

2002. 07. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint száz esztendeje annak, hogy a mezőgazdasági területek felkutatása kapcsán megkezdődött az úgynevezett nyírvizek lecsapolása, amely a Debrecent északról határoló erdőségek – így a Nagyerdő – pusztulását okozta. A tölgyes száradásnak indult, s ennek következtében előbb a tocsogók tűntek el, majd az olyan, vizet kedvelő madárritkaságok, mint például a fekete gólya. Végül megkezdődött a tölgyek kiszáradása.
A bajt már a hetvenes években felismerték, és megoldást találtak: a természetes vízellátást a Keleti-főcsatorna vizének becsatornázásával kell pótolni a Nagyerdőben, illetve a várostól délkeletre fekvő Erdőspusztán is. Mindez azonban pénz híján megmaradt az ötlet szintjén, illetve csak torzókban valósult meg. Ilyen torzó például az erdőspusztai víztározó rendszer, illetve a félig megépített kajak-kenu pálya is, amibe azóta sem folyik sehonnan friss víz, s ami pillanatnyilag csak arra jó, hogy figyelmeztessen a szocializmus fejlesztési politikájának talmi voltára.
Az Európai Unió környezetvédelmi alapjainak megnyitása, illetve a város és a tárca együttműködése most újabb esélyt kínál a megoldásra: egy több mint ötmilliárd forintos projekt segítségével nemcsak a Nagyerdő, de az erdőspusztai tavak is vízhez juthatnak, élő vízzé változhat a Tócó patak, és több mint húszezer hektárnyi mezőgazdasági terület válhat öntözhetővé. A pályázathoz szükséges tervek elkészítését a város erejéhez mérten támogatja: a jövő évi költségvetésből húszmillió forintot különített el erre a célra – tudtuk meg Nyulasi András főtanácsadótól.
A Nagyerdőt nemcsak a vízhiány terhelte, voltak a civilizáció térnyerésének egyéb negatív következményei is. Az ötvenes-hatvanas években irtották a tölgyest, s a kipusztított fák helyére akácost ültettek. Nem javította a Debrecen tüdejének számító Nagyerdő állapotát a gyógyszergyár odatelepítése sem, s további környezetterhelést okozott a több tucat illegális szemétlerakó kialakulása is.
A természeti védelem alatt álló Nagyerdő területe ezer hektár, s ennek csak töredéke, mintegy harminc-negyven hektár az, ami igazán veszélyben van – mondta Gyarmathy István, a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatóhelyettese. Elsősorban a klinikák és az egyetem környéke terhelt: itt ugyanis még az utóbbi időben is jelentős építkezések valósultak meg.
Egyelőre nem történt semmi a száradás megállítására, jelentős előrelépés van viszont az erdő megújításában: a tájidegen akácosok lassan eltűnnek és helyüket újra a tölgyes foglalja el. Nincs fakivágás az őstölgyesben: csak a pusztuló fákat irtják ki, megmentve ezzel a szarvasbogár, a hőscincér és az orrszarvú bogár élőhelyeit is. Odúk kihelyezésével óvják a hat-nyolc, ritkaságnak számító denevér-, és a háromtucatnyi énekesmadár fajt, gyakorlatilag megállt az épített környezet terjeszkedése és két éve jelentős erőfeszítéseket tettek azért is, hogy a szemét okozta környezeti terhelés csökkenjen.
***
Évi tízmillió a lerakók felszámolására. Évente tízmillió forintot fordít az önkormányzat arra, hogy az illegális lerakókból eltűnjön a szemét – mondta el Varga László, a debreceni polgármesteri hivatal főosztályvezetője. Ebből az összegből 38 helyen oldják meg a szemételtakarítást: ennyi illegális lerakót sikerült ugyanis feltérképezni, s ezekre a helyekre konténert elhelyezni. A 38 lerakó azonban, úgy látszik, nem elég, mind újabb és újabb helyeken tűnik fel a szemét: ezért az önkormányzat egy új terepjárót kíván üzembe helyezni, hogy a közlekedésfelügyelet hatékonyabban tudja ellenőrizni a szabálytalankodókat. Aki lebukik, nem ússza meg olcsón: minimálisan tíz-húszezer forint összegű bírságot fizet, de tavaly volt olyan eset is, hogy a tiltott helyen kiengedett szennyvízért ötvenezer forint bírságot kellett fizetnie a szabálysértőnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.