Fürdőfejlesztés Debrecenben

Szeptember elejétől megújult medencecsarnokkal fogadja a látogatókat a Debreceni Gyógyfürdő. A Széchenyi-terv jóvoltából október közepétől megkezdődhet a négyezer négyzetméteres új mediterrán látványfürdő építése is. Gondok jelentkezhetnek viszont a gyógyászat fejlesztésénél, ahol a rekonstrukció és az egészségügyi tárca által elrendelt gyógyászati gépcsere újabb háromszázmilliós forrást igényelne, amire egyelőre nincs fedezet.

2002. 09. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Debrecen. Debrecen polgármestere, Kósa Lajos a medencecsarnok avatásakor azt mondta: a debreceni önkormányzat, a Gyógyfürdő Kft. tulajdonosa több lépcsőben tervezi a fürdőkultúra fejlesztését a városban. Az első lépcső már részben megvalósult, hiszen majdnem százmillió forintos beruházással felújították a termálfürdő medencéit, új vízforgató- és szellőzőberendezéseket szereltek be, és a csaknem húszéves tetőszerkezetet is rendbe hozták. November közepéig folyamatos üzem mellett a súlyfürdők is megújulnak, a termálrészleget kiszolgáló teljes infrastruktúrával együtt. A rekonstrukció – amely összességében 220 millió forint – egy kétmilliárd forintos komplex fejlesztési program részeként zajlik. A legnagyobb beruházás a több mint másfél milliárd forintos költséggel megépülő mediterrán látványfürdő lesz. A fejlesztési program a Széchenyi-terv támogatásával valósul meg, ami egymilliárd forint forrást rendel az önkormányzat hasonló nagyságrendű saját erejéhez. A beruházásra kétfordulós közbeszerzési pályázatot hirdettek, amelynek első fordulója néhány hete zárult le. Az előminősítés során fennmaradt öt pályázó szeptember végéig ad végleges ajánlatot, a győztes pályázót pedig október közepén választják ki.
Az élményfürdő a Debreceni Gyógyfürdő területén egy hatalmas kupola alatt négyezer négyzetméteren helyezkedik majd el, s a tervek szerint jövő nyáron készül el – tudtuk meg Nádasdy Gábortól, a Debreceni Gyógyfürdő Kft. vezérigazgatójától. A létesítményben tíz csúszda, hullámmedence és egy tizenkét élményelemmel rendelkező élményfürdő kap helyet. A fejlesztés legfőbb üzletpolitikai célja az, hogy a termálfürdőt látogató betegek és idősek mellett a gyerekek körében, a fiatalok és a középkorúak „piacán” is versenyképes szolgáltatással legyenek jelen, egész évre kitolva ezzel a több korosztályt vonzó szezont. Az önkormányzat tervei szerint a következő négyéves ciklusban az élményfürdő után megépül egy tízpályás fedett uszoda, amelynek 1,2 milliárd forintos bekerülési összegéhez központi forrásokat is szeretne elnyerni a város. A reményeket némiképpen megalapozhatja, hogy a sportkormányzatnak van uszodaépítési programja, amely elnyerhető forrásokat jelenthet a debreceni úszósport támogatói számára is.
A jó ütemben haladó fejlesztések mellett a Debreceni Gyógyfürdő komoly gonddal is küzd: az egészségügyi tárca rendelkezései szerint ugyanis szeptember 30-ig le kell cserélni a tizenkét évnél idősebb gyógyászati gépeket. A feszített fejlesztési ütem mellett erre nem biztos, hogy lesz saját forrás, így az önkormányzat pénzügyi befektetőt keres a probléma orvoslására. Amint azt Nádasdy Gábor elmondta: privatizációban nem gondolkodnak, a koncepció közös üzemeltetést céloz meg. Hasonló elképzelések vannak a gyógyászat sürgető rekonstrukciójára is, amely több mint negyedmilliárd forintos forrást igényelne. Arra az esetre, ha nem sikerülne megfelelő külső befektetőt találni, egy megvalósíthatósági tanulmány készül, amelynek célja, hogy feltérképezze a saját forrásokat és ütemezze azok felhasználását.
A Debreceni Gyógyfürdő termálrészlegének épületkomplexumában megtalálható egy néhány évvel ezelőtt épült négycsillagos szálloda is. A hotel szolgáltatásai mindenben megfelelnek minősítésének, így az ott megszálló vendégek joggal várnak el hasonló színvonalú infrastruktúrát a termál- és gyógyszolgáltatások területén is. Az előbbi szolgáltatás, vagyis a termálfürdő medencerészlege a most zajló felújítás eredményeképpen még idén eléri a kívánt színvonalat. Nagy kérdés azonban, hogy a gyógyászat felújítására mikor és milyen források fognak rendelkezésre állni. Ezek hiányában ugyanis a szállodába érkező s onnan még elégedetten kezelésre induló vendéggel előfordulhat, hogy utóbbi helyről csalódottan távozik. Nem a kiszolgálás, illetve a kezelés színvonala, hanem a rendelkezésre álló gépek, illetve az épület infrastruktúrájának hiányossága miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.