Érdekegyeztetés:akadozó párbeszéd

Egyre több kritikus hangot hallani a szakszervezetektől a szociális párbeszéd helyzetéről. Számos érdekvédő véli úgy, hogy a kormányváltást követően lefektetett – és a szakszervezetek részéről akkor örömmel fogadott – érdekegyeztetésre vonatkozó elvek nem valósulnak meg a gyakorlatban.

Bákonyi Ádám
2002. 10. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapunknak szakszervezeti vezetők elmondták: a kormányváltás után kedvező fogadtatásra talát körükben, hogy az új kabinet át kívánta alakítani a szociális párbeszéd intézményrendszerét. Az érdekvédők üdvözölték a kormány álláspontját, miszerint „alapelvként fogalmazódott meg, hogy a kormány az érdekegyeztetés új rendszerét párbeszédben kívánja kialakítani a munkaadói és a munkavállalói érdekképviseletekkel: olyan tárgyalásokban érdekeltek, amelyben érdemben figyelembe veszik egymás véleményét, nagy gondot fordítanak a közös álláspontok kialakítására, nyílt párbeszéd keretében törekednek a konfliktusok feltárására és lehetőség szerinti feloldására. A tárgyalásokat a partnerek a megállapodás szándékával folytatják.” A szakszervezetek fontos és szükséges intézkedésnek tartották a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium felállítását is.
Az érdekvédők úgy vélik: a júliusban aláírt „érdekegyezetés megújításáról” szóló dokumentumban lefektetett alapelvek nem valósulnak meg. A megállapodás ugyanis egyértelműen fogalmaz: „a háromoldalú tárgyalások legátfogóbb fóruma – az Országos Munkaügyi Tanács jogutódjaként – az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT), amelynek hatáskörébe tartozik a munka világával összefüggő kérdéskör, beleértve a gazdaságot, a foglalkoztatást és a jövedelmek alakulását befolyásoló adó-, járulék- és költségvetési témakörök, jogszabály-tervezetek megvitatása is.”
Az érdekvédők mindezek tükrében kifogásolják, hogy az elmúlt időszakban több olyan, a munka világával kapcsolatos intézkedés, döntés született, amelyekben nem kérték ki a szociális partnerek véleményét. Mint ismeretes: a Munka Törvénykönyve (MT) szeptemberi módosítását a kormány az OÉT megkerülésével hajtotta végre. A munkaügyi tárca bejelentése szerint még az idén újra módosul az MT, ám erről egyelőre semmiféle hivatalos egyeztetés nem folyt a szociális partnerekkel. Az érdekvédők azt is kifogásolják, hogy a munkaügyi tárca konzultáció nélkül, augusztusban meghosszabbította, illetve módosította a Magyaroszág és Szlovákia között 1999-ben létrejött, kölcsönös munkavállalásról szóló egyezményt. A szakszervezeti vezetők tájékoztatása szerint, a munkaügyi tárca foglalkoztatásra vonatkozó – esélyegyenlőségi, távmunka – progjamainak előkészítésébe szintén nem vonták be az érintetteket, akik így a foglalkoztatási törvény még idén esedékes módosítása kapcsán sem fejthették ki hivatalosan véleményüket. Mivel az érdekegyeztetés megújításáról szóló dokumentum kimondja, hogy az OÉT-nek legalább havi rendszerességgel kellene üléseznie, az érdekvédők kifogásolják, hogy a kormányváltás óta a fórumot eddig csak kétszer hívták össze. A szakszervezetek az érdemi párbeszéd és munka mielőbbi megkezdését sürgetik, véleményük szerint ugyanis a kormány a mai napig nem készített az OÉT számára olyan szakmai anyagot, amely alapján megkezdődhetnének a jövő évi bérekkel kapcslatos érdemi tárgyalások. Egyes szakszervezetek követelték a kormánytól, hogy még az önkormányzati választások előtt tegyen hivatalos bérajánlatot, ennek ellenére a kabinet csak október 30-ra hívja össze az OÉT-et.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.