Magyarországon a regisztrált horgászok száma tavaly ősszel átlépte az egymillió főt, így szinte biztosan a horgászat az egyik legnépszerűbb hobbi hazánkban. Közülük százezer számra Budapesten lakhatnak, nekik ideális választás lehet a fővárost kettészelő Duna, amennyiben a szenvedélyüknek szeretnének hódolni. Az Öreg Hölgy, ahogyan a sporttársak sokszor a folyót becézik, nehéz terep: ugyan rengeteg helyen le lehet jutni a partra, ám erős a sodrás, sok az akadó, rapszodikus a fogás, nagy a hajóforgalom és irdatlan mennyiségű hordalékot visz magával a víz. Talán éppen ezért a legtöbben a budapesti Duna-öblökben próbálkoznak. Ám könnyen előfordulhat, hogy már nem sokáig, ugyanis egyre több helyről szorulnak ki a pecások.
Görgető
Idős úriember áll a kövek közt az Újpesti-öböl bejáratánál. Oldalán táska, zsebes nadrágjaiban csalis dobozok, egy kisebb bottámasztó felállítva az egyik vízszintes kövön, ahol a kiszóródott kukoricadarát galambok csipegetik. A férfi felszerelésén, mozdulatain látszik: tapasztalt horgászról van szó. – Ezt úgy hívták régen: görgető – mutat Végh Tamás a szerelékére, amelyen egy tíz gramm körüli cseppólom és egy kisebb horog vam, csalinak pedig csontkukac. Az ólom csúszóra hagyva a horoggal együtt végiggurul a meder alján, odacsalva a falánk keszegeket. A cseppólom kis tömege ideális az akadós terepen, a horgász ugyanis rutinos mozdulatokkal minden leakadáskor sértetlenül ki tudja szedni a szereléket. Aki horgászott már az élő Dunán, az pontosan tudja, hogy ez milyen figyelemre méltó teljesítmény: egytucatnyi akadásra jó, ha egy olyan eset jut, amikor egy nagyobb – és jóval drágább – ólmot ki tud szabadítani az ember. Amint a víz kisodorja a partközelbe a „görgetőt”, a férfi kitekeri, majd újra bedobja.
Az 1964 óta horgászó Végh Tamás kérdésünkre elmondja: az Újpesti-öbölben folyó gigaépítkezés miatt mostanság nem horgászik arrafelé, inkább az élő Dunának ezt a szakaszát „vallatja”. A nyugdíjas pecás szerint jelentős probléma, hogy az öböl teljesen megváltozott: a korábbi virágos, bokros part most kopáran áll, ami nem ideális a leívni akaró halak számára. A tapasztalt horgász egy titkot is elárul olvasóinknak: az év ezen időszakában gigantikus amurokat lehet fogni a Rákos-patak kifolyójánál, amelyek azért gyűlnek ott össze, mert a patak mellett levágott füvet rendszeresen a vízfolyásba szórják a munkások, ami így a Dunában köt ki.