Tegnap volt az első tárgyalása annak az ügynek, kétéves huzavona után, amelyben egy magánszemély azért perelte be az MSZP-t, a Belügyminisztériumot, és a magyar államot, mert a diktatúra alatt a BM III/III-as ügyosztálya megfigyelte. Iványi Péter egykori ellenzéki a lapunknak nyilatkozva elmondta: személyiségi jogai megsértésének megállapítását kérte a bíróságtól. Kifejtette: 1977 szeptemberétől 1979 szeptemberéig tartó megfigyeléséről a Történeti Hivatalban talált dokumentumokat. Abban az időben Iványi a hatalom által a metodista egyházat ért atrocitások ügyében igyekezett eljárni. Valószínűnek nevezte, hogy máskor is megfigyelés alatt állt, mert a jelentésekben szerepel, milyen más, róla készült dossziékhoz csatolták még azokat. Ám ezek a dokumentumok mára elvesztek, állítólag nincsenek a hivatal irattáraiban – fejtette ki.
A tárgyaláson Pataki Árpád ülésvezető bíró ismertette, hogy Iványi az őt megfigyelő Utri Attila (aki a jelentéseket az Ipoly fedőnéven írta alá) ellen megszüntette az eljárást, miután az bocsánatot kért tőle. Iványi ugyanezt kérte tegnap a magyar állam, a Belügyminisztérium és a Magyar Szocialista Párt képviselőitől is. – Ha ez megtörténik, akkor az eljárástól elállok – mondta. A magyar állam képviselője ugyanakkor azzal a kérelemmel fordult a bírósághoz, hogy szüntessék meg ellene a pert, mert egyik szerve (a Belügyminisztérium) már benne van az eljárásban. A BM jogtanácsosa minden felelősséget igyekezett elhárítani, mondván: a rendszerváltás óta a tárca már nem ugyanaz, mint régen, nem nekik kell helytállniuk az ügyben. Az MSZP képviselője szerint ügyfele nem jogutódja az MSZMP-nek, így ő is azt kérte, hogy a pártot vonják ki az eljárás alól. Pataki bíró felhívta a magyar állam jogtanácsosának figyelmét arra, hogy a perből csak a felperes (Iványi Péter) bocsáthatja el. Ugyanakkor rámutatott arra: a Legfelsőbb Bíróság eseti döntése alapján a BM-nek kell bizonyítania azt, hogy az akkori jogszabá-lyok szerint a megfigyelés jogos volt. Utalt arra, hogy politikai rendszerek megítélésével a bíróság nem foglalkozhat. A magyar állam képviselőjének távozása után Iványi Péter arra kérte a bíróságot: bár szeretné minél előbb lezárni ezt a hosszú ideje húzódó ügyet, az udvariasság azt kívánja, hogy időt hagyjon ajánlata megvitatására a képviselőknek megbízóikkal. Ezt figyelembe véve az ügyet elnapolták.
Lapunknak sem az MSZP, sem a Belügyminisztérium, sem a magyar állam képviselője nem kívánt nyilatkozni, mondván: erre nincs felhatalmazásuk.
Belső árulás
