Megkésett tárgyalások az alkotmányról

A kormány benyújtotta a hazánk európai uniós csatlakozásához szükséges alkotmánymódosító javaslatát tegnap. Bárándy Péter igazságügy-miniszter a kudarcba fulladt négypárti egyeztetés után jövő hét csütörtökre újabb konzultációra hívta a parlamenti erőket.

Kis Ferenc
2002. 10. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tegnap benyújtott alkotmánymódosító javaslat érinti a választójogi törvényt, valamint a jogalkotói, a végrehajtói és a bírói hatáskör módosulását eredményezi. A tervek szerint megváltozna a Magyar Nemzeti Bank státusa is.
– A javasolt egyeztetéssel megelőzhetjük az EU-csatlakozással kapcsolatos alkotmánymódosítás kiélezett parlamenti vitáját is – véli Bárándy Péter. Az igazságügy-miniszter e tárgyban hétfőn már tartott egy megbeszélést, ahol azonban a két ellenzéki frakció képviselője nem jelent meg, mert csak röviddel az egyeztetés előtt kapták kézhez az előterjesztést. A tanácskozáson kiderült: a kormánypártok között sincs egyetértés a csatlakozással összefüggő alkotmánymódosítás ügyében. Az SZDSZ ugyanis ellenzi, hogy március 15-re írják ki a csatlakozásról szóló népszavazást.
– A kezdő kormánynak üzenem, hogy a politikai egyeztetést a tervezet parlamenti beterjesztése előtt kellett volna elvégezni, hiszen a házszabály szerint ezt követően már csak kerülő utakon, a kormánypárti képviselők által lehet módosítani a javaslatot, a kabinet ezt nem teheti meg – reagált a történtekre Balsai István MDF-frakcióvezető.

Az MDF hétfői kibővített elnökségi ülésén derül ki, milyen lehetőséget látnak az érdemi egyeztetésre, és itt beszélik meg a tárgyaláson való részvétellel kapcsolatos álláspontot is. Balsai István frakcióvezető elmondta: az MDF nem járul hozzá az EU-népszavazás 2003. március 15-ére tervezett időpontjához, és az ezzel kapcsolatos, az alkotmányba nem illő rendelkezéseket sem támogatja. – A kormány saját maga ellen dolgozik akkor, amikor a csatlakozási szerződés részleteinek ismerete nélkül kívánja megtartani az EU-népszavazást, hiszen a magyar választók támogató voksolása után már nem lesz alkupozícióban a kabinet a hátralévő uniós tárgyalásokon – hangsúlyozta Balsai.
A Fidesz holnapi elnökségi ülésén alakítja ki álláspontját a kormány alkotmánymódosító előterjesztéséről. Deutsch Tamás alelnök hangsúlyozta: túl azon, hogy olyan napot jelöltek ki a népszavazás időpontjára, amelyen törvénybe ütköző a népszavazás, a kormányzat utóbbi napokban folytatott tevékenysége ebben a kérdéskörben „rossz fényt vet az országra”.
Tegnap Kiss Elemér kancelláriaminiszter válaszolt a kormány nevében arra a levélre, amelyet szombaton Áder János Fidesz-frakcióvezető intézett a miniszterelnökhöz. Ebben az ellenzéki politikus egyebek mellett azt kifogásolta: Medgyessy Péter az unió országjelentésének értékelésekor nem adott tájékoztatást arról, milyen intézkedéseket tervez ahhoz, hogy Magyarország sikeresen csatlakozhasson az EU-hoz.
Kiss Elemér szerint a kormány már júniusban elküldte a pártoknak az uniós csatlakozáshoz szükséges alkotmánymódosítás téziseit. Az ellenzéki politikus azon kifogására reagálva, hogy a törvény nem teszi lehetővé népszavazás megtartását nemzeti ünnepnapon, a kancelláriaminiszter közli: ezzel tisztában vannak. – Ezért javasoljuk, hogy a csatlakozás történelmi jelentőségére figyelemmel az alkotmánymódosítás tartalmazza a csatlakozási szerződés aláírására felhatalmazást jelentő, ügydöntő népszavazás időpontját – hangsúlyozza Kiss Elemér. Áder János – folytatja a kancelláriaminiszter – joggal fogalmazza meg kritikáját az európai uniós felkészítés és felvilágosítás lemaradásairól. – Négy év kormányzás után egy négy hónapja hivatalban lévő kormányon indokolatlan számon kérni az összes el nem végzett feladatot – jegyezte meg ugyanakkor a miniszter.
– Sajnálattal vettem tudomásul, hogy az ország és a magyar polgárok jövőjét érintő kérdésekben Medgyessy Péterhez intézett levelemre háromnapos gondolkodás után is csak a kancelláriaminiszter tudott válaszolni – reagált Áder János. Úgy folytatja: annál a ténynél, hogy a felvetett témákban a kormányfő nem kíván állást foglalni, már csak az elszomorítóbb, hogy a helyette nyilatkozó Kiss Elemér a feltett kérdésekre egyáltalán nem, vagy csak nagy általánosságokban próbál válaszolni. Áder arra emlékeztet: a négypárti megállapodásban a kormány vállalta, hogy a sikeres uniós csatlakozás elősegítésére intézkedéseket hoznak a magyar bérek felzárkóztatása, a magyar vállalkozók és gazdák versenyképességének javítása érdekében. – Ezekre a kérdésekre is vártam volna választ, ám mint kiderült, hiába – szögezi le a politikus.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.