Pozíciókon vitázó örmény kisebbség

Több örmény képviselő szerint Avanesian Alex, az Országos Örmény Önkormányzat elnöke ahelyett, hogy a különböző csoportérdekeket integrálná, inkább a szélsőségesen megosztó politikát gyakorolja. Állítják: az önkormányzat és a hozzá közel álló Arménia Népe Egyesület minden eszközzel arra törekszik, hogy az egyesület sajátíthassa ki a jelöltállítás jogát.

Tar Zsuzsanna
2002. 10. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országos Örmény Önkormányzat és a hozzá közel álló Arménia Népe Egyesület minden eszközzel arra törekszik, hogy az egyesület sajátíthassa ki a jelöltállítás jogát – jelentette ki lapunknak Diramerján Viktor, a XI. kerület, illetve Bángi-Magyar Attila, a XV. kerületi örmény testület képviselője, és Garaguly István, az I. kerületi örmény önkormányzat elnöke. Korábban mindhárman az országos testület pénzügyi bizottságának voltak a tagjai, ám 1999-ben visszaadták mandátumukat, mert az állításuk szerint teljhatalomra törekvő országos elnök, Avanesian Alex nem engedte a bizottság ellenőrzési jogait gyakorolni.
Az idei választásokon függetlenként induló képviselők állítják: az önkormányzat és az egyesület vezetői a főváros több kerületében is megpróbálják megakadályozni a számukra rivális Erdélyi Örmény Gyökerek Kulturális Egyesület által delegált örmény képviselőjelöltek indulását.
Elmondták: a szintén Avanesian vezette arméniának mint jelölőszervezetnek a nevén kívül az „örmény” megjelölés is látható lesz a jelenlegi országos elnök által indított jelöltek neve mellett. Szerintük így megtéveszthetők a választók. Az arménia ugyanakkor több kerületben is panaszt nyújtott be az erdélyi egyesület ellen arra hivatkozva, hogy annak jelöltjei nem örmények és nem beszélnek örményül. – Az Avanesian által indított 119 jelölt közül csupán 23-an tudnak örményül, míg például az Avanesianban csalódott, s ezért függetlenként induló 37 budapesti jelöltből hatan beszélnek örményül, tehát az arány ugyanaz – hangsúlyozták. Szerintük az erdélyi egyesület programjának vannak ugyan hiányosságai, ám sokkal nagyobb gond, hogy az arméniás jelöltlistán javarészt ismeretlen nevek szerepelnek.
– Az örmény közösség azt várná az országos elnöktől, hogy a különböző csoportérdekeket integrálja, de ehelyett sokkal inkább a saját hatalmi törekvéseit erősítő, szélsőségesen megosztó politikát tapasztaljuk – közölték. A képviselők nem értenek egyet azzal sem, hogy az idei választásokon többségében olyan jelöltek indulnak, akik nem tartoznak az örmény közösséghez. Elismerték: vannak ismeretlen kezdeményezések, ám ez nem jelenti azt, hogy az örmények többsége „álörmény” lenne. – Az elnök pánikba esett a választások miatt, hiszen erkölcsi hitele többek között az idei, elmarasztaló Állami Számvevőszéki vizsgálatok eredménye miatt megkérdőjeleződött – vélekednek. Emlékezetes: az idén januárban napvilágot látott jelentés az országos önkormányzat gazdasági működéséről számos olyan negatívumot fogalmazott meg, ami a jelentés megállapítása szerint Avanesian büntetőjogi felelősségét is felveti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.