Szavazók, listák, egykori választások

Pest-Buda egyesítése után a községi választójogra az országgyűlési választójoghoz hasonló feltételek vonatkoztak. Azzal a különbséggel, hogy az analfabéták, illetve azok, akik két évnél korábban költöztek a fővárosba, nem adhatták le voksaikat. Két listát juttattak el a választási bizottságnak: az egyiken – a legtöbb adót fizető – kétszáz virilista neve szerepelt, míg a másikra a szabadon választott kerületi képviselők kerültek.

Osgyán Edina
2002. 10. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

AXIX. század derekán a közgyűlési választásokon a parlamenti szavazók töredéke jelent csak meg. Míg 1872-ben a választók kétharmada ment a szavazóurnák elé, ez az arány hét évvel később, 1879-ben mindössze egyharmadra csökkent. 1872-ben már 275 szavazat elegendő volt ahhoz, hogy valaki az úgynevezett Budapesti parlament tagja legyen. Az arányokat jól mutatja az is: 1879-ben oly kevesen szavaztak, hogy Óbudán 724 voks is elég volt a képviselői mandátumához.
A jelöltek többször is kedveztek a polgároknak, akiknek – az országgyűlési választásokkal szemben – még a kerületi összeíró-bizottságokhoz sem kellett elmenniük. A politikai csoportok megbízottjai lakásukon személyesen keresték fel a leendő szavazókat, akiket a párt egy aláírással felvett a szavazók jegyzékébe. A pártok úgy gondolták, hogy azok a polgárok, akikkel felvették a kapcsolatot, az urnák előtt majd bizalmat szavaznak jelöltjeiknek.
A hetvenes-nyolcvanas évekre jellemző választási közöny oka elsősorban a virilizmus volt, amikor is a tőke modern képviselői gazdasági súlyuknak megfelelő politikai szerepekhez jutottak. A 400 közgyűlési hely felére ennek következményeként olyan képviselők kerültek, akik a választóktól nem függtek, és elsősorban saját érdekeiket képviselték. Ráadásul a virilisták 50 százalékos részvétele a közgyűlésben a választott tagok véleményérvényesítését jelentősen korlátozta. Az 1870-es évek virilizmusra és igen korlátozott választójogra épült közgyűlésének emellett sem társadalmi ellenőrzése, sem széles társadalmi bázisa nem volt.
A szavazás technikáját a választás elnöke belátása szerint szabályozta. Az I. kerület 25 képviselőt, a II. 21-et, a III., a VI., a VII., a IX., a X. kerület 20-20 képviselőt, a IV. 28-at, az V. 22-t, a VIII. pedig 24 szabadon választott képviselőt küldhetett a városháza üléstermébe.
A választók két listát adhattak be a bizottságnak, az elsőre a 200 virilista, a másodikra pedig az általa szabadon választott közgyűlési tagok nevei kerültek fel. A kétszáz virilistát a polgárok általában még névről sem ismerték, így voksaikat sem adhatták le elvi alapon.
A szabadon választott kerületek képviselői nagyon figyeltek a szavazók párthűségére: valamennyi párt eltérő színű és nyomatú szavazócédulával rendelkezett, így az urnák mellett álló bizalmiak könnyen megtudhatták, hogy a látszólag velük szimpatizálók valóban rájuk adják-e a voksukat. A választások reggel 8 órakor kezdődtek: a szavazók húszasával járulhattak az urnák elé. Délután kerültek sorra a kültelkiek, illetve a mezőgazdasági munkások, akiket gyakran értük küldött omnibusszal szállítottak a szavazóhelyiségekbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.