Szerdán jelenik meg a Postabank és az FHB privatizációjának tanácsadói pályázata – mondta el Vági Márton, az ÁPV Rt. vezérigazgató-helyettese. A Postabank 99,7 százalékát nyílt, egyfordulós pályázaton adják el. Az FHB esetében a nyilvános tőkepiaci értékesítést támogatják. A Konzumbank értékesítésének előkészítéséről novemberben írják alá a megállapodást, a tulajdonos Magyar Fejlesztési Bankkal. Az ÁPV szerint július és október között lezárható a három pénzintézet értékesítése.
Jövőre adhatják el a Mol állami tulajdonban lévő részvényeinek egy részét (amelynek értéke az olajtársaság sikeres terjeszkedésével és a gázüzletág gondjának megoldásával nőhet is). A Mol részvényeivel több lépcsőben jelennének meg a piacon. A Richter privatizációjával 2003-ban még nem számolnak, de jövőre megkezdik a kedvező eladási megoldások keresését. Szerintük hosszú távon nem indokolt az állami tulajdon, ám szeretnék megőrizni a cég értékeit.
Mészáros Tamás ÁPV-elnök közölte: ha sikerül jó árfolyamon értékesíteni a Mol részvényeinek egy részét, akár túl is teljesíthető a 2003-as, a Pénzügyminisztérium által meghatározott 200 milliárd forintos bevételi terv. A vagyonkezelő a következő két évben 500-600 milliárd forintos privatizációval számol. Számításaik szerint 2003 tavaszán kerülhet sor a még piacon lévő, 10,7 milliárd forintnyi kárpótlási jegyek bevonására. Elsőként az ezekért felkínálandó Forrás Rt. tőkéjét vagyonelemek apportálásával megemelik, majd ezt követen lesz a cég nyilvános részvénykibocsátása, s a kárpótlási jegyek ellenében történő értékesítés. A Forrás Rt. 18 milliárd forint vagyont birtokol majd, közöttük mintegy 2,5 milliárd forint értékben Mol, BorsodChem, Richter és Antenna Hungária papírokat. Elsőként három cukorgyár kisebbségi részesedései, a Mol és Richter töredéknyi tulajdonrésze, s BorsodChem-papírok kerülnek apportként a cégbe 4,8 milliárdos értékben. A második lépcsőben tervezett nyolcmilliárd forint apport üzleti, jogi átvilágítása megkezdődött.
A Bábolna Rt. kormány elé terjesztendő privatizációs koncepciója a társaság egyben tartását, illetve szakmai befektető tőkeemelés révén történő bevonását javasolja. A társaság idei vesztesége a tavalyihoz hasonlóan 7,5 milliárd forint lehet. A magánosítás 6-9 hónap múlva zárulhat le. Az ÁPV Rt. a Bábolna közeljövőben összehívandó közgyűlésén javasolja az elnöki és vezérigazgatói funkció szétválasztását.
A Magyar Villamos Műveket (MVM) az ÁPV önfinanszírozóvá kívánja tenni. Idén és jövőre sincs ígéret arra, hogy költségvetési pénzt juttatna a kormány az ÁPV-n keresztül a társasághoz. A vagyonkezelő elnöke elismerte: 50-70 milliárd forintra tehető az MVM-nél az elmúlt két évben felhalmozott, árszabályozás miatti veszteség. Az „önfinanszírozáshoz” olyan mérvű árhatósági intézkedésre lesz szükség, hogy az a következő 3-4 éven belül az kárpótlást nyújtson a korábbi veszteségekre. A vezérigazgató-helyettes szerint hasonló helyzetben van a gázüzletág is. A Dunaferr válságkezeléséhez azt javasolják: a kormány idén 6,5 milliárd, jövőre hárommilliárd forintot adjon a vasműnek. Így az nullszaldóssá válhat. Máris akadtak jelentkezők a Dunaferrel való stratégiai partnerségre. Az ÁPV feltétele a cég további működtetése, s a minél nagyobb arányú foglalkoztatás fenntartása.
Ferenc Viktória: Az Európai Uniónak végre komolyan kell vennie a kárpátaljai magyarok jogait
