ÁPV Rt.: drágulhat az energiaár

Tanácsadói pályázatot írnak ki holnap a Postabank és a Földhitel- és Jelzálogbank (FHB) privatizációjára – közölték az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. tájékoztatóján. A Magyar Villamos Művek önfinanszírozóvá tétele enerigaár-emeléssel járhat.

Hunyor Erna
2002. 11. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerdán jelenik meg a Postabank és az FHB privatizációjának tanácsadói pályázata – mondta el Vági Márton, az ÁPV Rt. vezérigazgató-helyettese. A Postabank 99,7 százalékát nyílt, egyfordulós pályázaton adják el. Az FHB esetében a nyilvános tőkepiaci értékesítést támogatják. A Konzumbank értékesítésének előkészítéséről novemberben írják alá a megállapodást, a tulajdonos Magyar Fejlesztési Bankkal. Az ÁPV szerint július és október között lezárható a három pénzintézet értékesítése.
Jövőre adhatják el a Mol állami tulajdonban lévő részvényeinek egy részét (amelynek értéke az olajtársaság sikeres terjeszkedésével és a gázüzletág gondjának megoldásával nőhet is). A Mol részvényeivel több lépcsőben jelennének meg a piacon. A Richter privatizációjával 2003-ban még nem számolnak, de jövőre megkezdik a kedvező eladási megoldások keresését. Szerintük hosszú távon nem indokolt az állami tulajdon, ám szeretnék megőrizni a cég értékeit.
Mészáros Tamás ÁPV-elnök közölte: ha sikerül jó árfolyamon értékesíteni a Mol részvényeinek egy részét, akár túl is teljesíthető a 2003-as, a Pénzügyminisztérium által meghatározott 200 milliárd forintos bevételi terv. A vagyonkezelő a következő két évben 500-600 milliárd forintos privatizációval számol. Számításaik szerint 2003 tavaszán kerülhet sor a még piacon lévő, 10,7 milliárd forintnyi kárpótlási jegyek bevonására. Elsőként az ezekért felkínálandó Forrás Rt. tőkéjét vagyonelemek apportálásával megemelik, majd ezt követen lesz a cég nyilvános részvénykibocsátása, s a kárpótlási jegyek ellenében történő értékesítés. A Forrás Rt. 18 milliárd forint vagyont birtokol majd, közöttük mintegy 2,5 milliárd forint értékben Mol, BorsodChem, Richter és Antenna Hungária papírokat. Elsőként három cukorgyár kisebbségi részesedései, a Mol és Richter töredéknyi tulajdonrésze, s BorsodChem-papírok kerülnek apportként a cégbe 4,8 milliárdos értékben. A második lépcsőben tervezett nyolcmilliárd forint apport üzleti, jogi átvilágítása megkezdődött.
A Bábolna Rt. kormány elé terjesztendő privatizációs koncepciója a társaság egyben tartását, illetve szakmai befektető tőkeemelés révén történő bevonását javasolja. A társaság idei vesztesége a tavalyihoz hasonlóan 7,5 milliárd forint lehet. A magánosítás 6-9 hónap múlva zárulhat le. Az ÁPV Rt. a Bábolna közeljövőben összehívandó közgyűlésén javasolja az elnöki és vezérigazgatói funkció szétválasztását.
A Magyar Villamos Műveket (MVM) az ÁPV önfinanszírozóvá kívánja tenni. Idén és jövőre sincs ígéret arra, hogy költségvetési pénzt juttatna a kormány az ÁPV-n keresztül a társasághoz. A vagyonkezelő elnöke elismerte: 50-70 milliárd forintra tehető az MVM-nél az elmúlt két évben felhalmozott, árszabályozás miatti veszteség. Az „önfinanszírozáshoz” olyan mérvű árhatósági intézkedésre lesz szükség, hogy az a következő 3-4 éven belül az kárpótlást nyújtson a korábbi veszteségekre. A vezérigazgató-helyettes szerint hasonló helyzetben van a gázüzletág is. A Dunaferr válságkezeléséhez azt javasolják: a kormány idén 6,5 milliárd, jövőre hárommilliárd forintot adjon a vasműnek. Így az nullszaldóssá válhat. Máris akadtak jelentkezők a Dunaferrel való stratégiai partnerségre. Az ÁPV feltétele a cég további működtetése, s a minél nagyobb arányú foglalkoztatás fenntartása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.