Bűnbakképzők

Tóth Szabolcs Töhötöm
2002. 11. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogy lehetséges az, hogy fa vagy kő vagy bármi más terhünket mások hátára rakjuk át, a vadember úgy hiszi, éppennyire lehetséges az is, hogy fájdalma és bánata terheit másra hárítsa át, aki helyette szenved majd. Ezen elgondolás szerint cselekszik, és ennek eredménye az a számtalan nagyon barátságtalan módszer, amivel az ember másra hárítja azokat a gondokat, amelyek terhe alatt önmaga összerogyna – írja James G. Frazer 1922-ben a „primitív” emberről korszakalkotó művében, Az aranyágban, amelynek meghatározó nézőpontja a „civilizált” emberé, vagyis az akkor már halódó brit birodalom polgáráé.
Mégis, a húszas éveket követő néhány évtized lesz az az időszak, amikor a bűnbakkeresés ősi módszereit szinte mérnöki precizitással állítják majd a különféle diktatúrák szolgálatába. Ennek a metódusnak ma kiterjedt szociológiai irodalma van, ahogy annak is, miképp jellemezte a sztálini diktatúrákat a külső és belső ellenségek mániákus felkutatása és az „építő önkritika”.
Annál érdekesebb, hogy a kommunizmus bukását követően épp ezekkel a módszerekkel sikerült elérnie a régi elitnek, hogy hatalmát és befolyását az új viszonyok között is – legalább részben – megőrizhesse. A bűnbak: a régi rendszer politikai rendőrsége. Az elmúlt tizenkét év kelet- és közép-európai eseményei azt mutatják, a képlet működik.
Magyarországon a Hamvas Intézet két hete mutatta be a neves amerikai történész, Amy Knight nagyszerű könyvét (A magyar kiadás címe: A KGB örökösei – kémek álarc nélkül), amely a szovjet titkosszolgálatok peresztrojkát követő utóéletével foglalkozik, és kitűnően dokumentálja azt a folyamatot, amely többek között a fent említett technikával lehetővé tette, hogy, ahogyan Kelet-Európa-szerte, Oroszországban is átmentse hatalmát a régi elit: ma már az sem jelent problémát, hogy az ország első embere a KGB egykori magas rangú tisztje volt. Amy Knight könyvében az 1991-es, Gorbacsov elleni puccskísérletet említi mint a módszer első jól látható jelét: „Ha az augusztusi puccskísérlet kivizsgálása csupán fedőakció volt, melynek végén a biztonsági szolgálatokat kiáltották ki bűnbaknak, akkor ez nem volt példa nélküli a szovjet történelemben. Mind Sztálin, mind Hruscsov saját biztonsági főnöke ellen fordult, és őket okolta a megtorlásokért, melyek valójában a pártvezetés utasítására történtek. Ahogy ma már ismeretes, bármilyen könyörtelen és gonosz is volt egy biztonsági szolgálat, az a szovjet rendszerben – a látszat és a róla kialakult kép ellenére – soha nem játszott önálló, független szerepet. Akkor is, most is a végszavakat a politikusoktól kapták.”
– Kétségtelen, hogy a kommunista titkosszolgálatok egyfajta bűnbakká lettek, maguk a kommunisták is minden rossz okozóinak tüntetik fel őket, ám nem szabad elfelejteni azt: a valóságban ők csak végrehajtói voltak a párt utasításainak – szögezi le kérdésemre Jörn Mothes, a németországi Mecklenburg-Elő-Pomeránia tartomány Stasi-iratokat vizsgáló megbízottja, aki Amy Knight könyvének magyarországi bemutatóján tartott előadást. Mothes hangsúlyozza: miközben a német újraegyesítést követően meghozott törvények segítségével a közigazgatást sikerült megtisztítani a volt Stasi-ügynököktől, addig az üzleti világra természetszerűleg nem terjedhetett ki e szabályozás, a volt párttagok mellett tehát, akiket a rendelkezés semmilyen szinten nem sújtott, az ország keleti tartományaiban még a megbélyegzett Stasi alkalmazottai is kulcspozíciókat foglalhattak el az üzleti szférában.
Magyarországon talán még inkább hasonló folyamat játszódott le, ahol nem volt újraegyesítés, következésképpen – „a működőképesség” mítoszának megteremtésével – nem is a kommunista titkosszolgálatok egészét, csupán egyetlen ügyosztályát tették meg bűnbaknak, miközben az elnyomó gépezet többi ügynökére és legfőképpen az őket irányító pártvezetés tagjaira semmiféle szankció nem vonatkozott.
E furcsa komédia legutóbbi felvonására a Mécs-féle parlamenti bizottság felállításával került sor, miután a Magyar Nemzet leleplező cikksorozatban tárta fel: Medgyessy Péter miniszterelnök a III/II-es ügyosztály magas beosztású tisztje volt.
„1990 és 2000 között a politikai elit – kivált a képviselőház tagjai – immanens politikai felelősséget viselt azért, mert statisztált a III/III-asra alapított »ügynöktörvény« színjátékaihoz. Más szóval egy olyan klasszikus lobbitörvényhez, amelyből – a III. Fcs. jogutódszerveinek a jogállamba való átjátszásával – a gazdasági és politikai üzleti körök húztak hasznot. 1995-től azonban külön jogállami felelősség is terheli mindazokat, akik megszavazták a III/III-as törvény elfogadását, és nem mondtak nemet, vagy nem fordultak az Alkotmánybírósághoz a valóságot jogi visszaéléssel eltorzító törvénnyel szemben” – írta a grémium felállításával kapcsolatban maga Kenedi János, az SZDSZ közeli Nyilvánosság Klub kutatója az Élet és Irodalom hasábjain nyílt levelében, amelyet az SZDSZ-es Mécs Imre bizottsági elnökhöz címzett.
A bűnbakkeresés mechanizmusa azonban nemcsak a belföldi politikai küzdőtéren bizonyult rendkívül hatékonynak az exkommunista elit számára, hanem kétségtelenül sikert hozott a nemzetközi porondon is.
A stabilitást szem előtt tartó nyugati politika hamar elfogadta a kommunista elit átalakulását és újonnan megszerzett gazdasági pozícióit, hovatovább a keményvonalasok marginalizálása után hamarosan a gazdasági és politikai reformok éllovasaiként tartották számon az exkommunista politikai erőket, miközben a demokratikus pártok némelyike sokszor éppen e körök hathatós munkája nyomán nemkívánatossá vált a Nyugat szemében.
– Úgy vélem, hogy az elmúlt tizenkét év amerikai külpolitikája a kelet-közép-európai térségben ebből a szempontból gyakran elhibázott volt – fejtette ki véleményét Amy Knight, hozzátéve: a State Department felismeréseit gyakorta az ismertelentől való félelem vezette.
Miközben a gazdasági érdekek (a lazán szabályozott privatizáció keresztülvitelére inkább kaphatóbbak voltak a gazdasági pozícióikat építő volt káderek) is súlyos érveknek számítottak, gyaníthatóan a bűnbakkeresésnek ez a pszichológiája, illetve ennek következményei ugyanilyen fontos szerepet játszottak abban, hogy a nyugati országok tárgyalóküldöttségei fenntartások nélkül ültek le eszmecserére gyakran épp ugyanazokkal, akik a hidegháború utolsó évei alatt is ellenségnek számítottak, ám most már azok nélkül a figurák nélkül, akikre a kommunizmus bűneit – vagy azért, mert már nem élnek, vagy azért, mert nem tartoznak az új elithez – rá lehetett kenni.
Talán az utóbbi hónapok lengyelországi fejleményei – amelyek során a tavaly megválasztott exkommunisták kormánya minden eddiginél agresszívebben fogott hozzá a szabad sajtó megregulázásához és a gazdasági pozíciók megszerzéséhez – döbbentették rá Amerikát (ahol a lengyel lobbi még mindig képes komoly befolyás kifejtésére a Capitol Hillen is), hogy eddigi politikájának súlyos következményei lehetnek. A Washington Post például nem sokkal a magyarországi parlamenti választásokat követően vezércikkben hívta fel a figyelmet a zavarba ejtő kelet-közép-európai folyamatokra, ám nem felejtette el megjegyezni: „Ennek a trendnek az a figyelemre méltó aspektusa, hogy sokkal kevésbé nyugtalanító vagy fenyegető, mint az olyan szélsőjobboldali figurák támogatottságának felduzzadása, mint például a francia Le Pen.”
– Valóban elmulasztottuk-e feltenni és megválaszolni a legfontosabb, legkellemetlenebb, talán önmarcangolónak ható kérdéseket közvetlenül a rendszerváltás után, azokat a kérdéseket, amelyeket ma már sokkal nehezebb megfogalmazni? – ezt kérdezem a teológiai végzettségű Jörn Mothestól is, aki Németországban egyik fő mentora azoknak a programoknak, amelyek a közelmúlt történelmét ismertetik meg az iskolákban a diákokkal. Ő nem az elmulasztott pillanat szempontjából közelíti meg a problémát, hanem egy sokkal fontosabb szempontot vet fel:
– Ezeket a kérdéseket most az új generációnak is fel kell tennie – mondja –, mert ha ez nem történik meg, akkor úgy járunk, mint a második világháború utáni Németországban: 1968-ig kellett arra várni, hogy élesen megfogalmazódjanak a náci Németországgal kapcsolatos felvetések, ami nyilvánvalóan fájdalmasabbá és főként a generációs ellentétek miatt bonyolultabbá tette a problémát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.