Hozzájárul a Medgyessy-kormány ahhoz, hogy a magyar állam a 467 millió dollárnyi orosz államadósságból 75 milliót elengedjen – értesült lapunk. Úgy tudjuk, az orosz fél korábban egyértelművé tette: az említett összeget annak ellenére leróttnak tekinti, hogy a Magyar Államkincstárba (MÁK) abból egyetlen dollár sem folyt be. Joggal vetődik fel a kérdés: hová vándoroltak a dollármilliók?
A Magyar Nemzet már többször közölte: az orosz államadósság „lebontásában” részt vállaló MSZP közeli cégek kamatok nélkül hozzávetőlegesen hatvanmillió adósságdollár rendezésével maradtak el, ám a jelek szerint a pénz behajtására semmi esély. A szóban forgó vállalkozások a Horn-kormány idején arra szerződtek a kincstárral, hogy az orosz államadósság egy-egy meghatározott részét 58 százalékos árfolyamon utólag megfizetik. A hatvanmillió dollár 58 százalékát azonban a szocialisták holdudvarához tartozó gazdasági társaságok mind a mai napig nem fizették ki.
Az államkincstár az elmaradt bevételeket kamatokkal terhelte meg – így emelkedett a hatvanmillió dollár hetvenötmillióra. Az ügy kapcsán az előző ciklusban – bár fontolgatták az ÁPV Rt. szakemberei – nem indult büntetőeljárás. A kormányváltás után tovább folytak a két fél között az egyeztetések, amelyek mind sürgetőbbé váltak, hiszen az érvényben lévő kormányközi megállapodás értelmében Oroszországnak december 31-én lejár a fizetési kötelezettsége.
*
Lapunk arról nem tudott meg információkat, hogy ezt az időpontot miképpen módosítják majd a két ország vezetői.
Szergej Kolotuhin orosz pénzügyminiszter-helyettes, aki nemrégiben hazánkban járt, Moszkvában az Interfax hírügynökség közlése szerint úgy fogalmazott: Oroszország és Magyarország egyetért a teljes, 467 millió dolláros volt szovjet államadósság rendezésének módjáról. Közölte: az egyezség szerint a fennálló tartozásból 75 millió dollárt leírnak majd. Kitért arra, hogy a maradék tartozást az orosz kormányzat az állami tulajdonú Vnyesekonom Banknak adja át, amely készpénzben és áruban fizet majd Magyarországnak. A fizetésnek 2007-ig kell megtörténnie, de a miniszterhelyettes szerint ez a határidő 2010-ig esetleg kitolható lenne. Máté Dániel, a Pénzügyminiszter sajtófőnöke igyekezett leszögezni: a magyar fél még nem kötött végleges megállapodást az orosz államadósság rendezéséről. Egyelőre csak az elvek közelítése folyik – tette hozzá.
Az ügy pikantériája, hogy Kovács László (MSZP) külügy-, illetve Csillag István gazdasági miniszter már egy hónappal ezelőtt is mintegy 400 millió dolláros orosz államadósságról beszélt. Szakértők szerint ezzekkel a nyilatkozatokkal a magyar vezetők lényegében már megelőlegezték azt, hogy a már említett rendezetlen inkasszókat elengedik a tartozásból. – Nyilván nem javították Magyarország tárgyalási pozícióit ezek a kijelentések – fogalmazott egyikük. Hozzátette: kíváncsian várja, milyen következményei lesznek annak, hogy Magyarország elesik 76 millió dollártól, indul-e büntetőeljárás, kérnek-e orosz segítséget az eltűnt pénz felkutatásához.
***
Adósságlajstrom. A Lorry Kft.-nek – kamatok nélkül – összesen 2,7 millió dollárt kellene a kincstár számlájára utalnia. A felszámolás alatt álló cég korábban Máté László szocialista pártpénztárnok érdekeltségébe tartozott. A Bertinus Kft.-hez kötődő ügylet kapcsán – kamatok nélkül – 4,8 millió dollárral tartoznak a kincstárnak. A cég Aleko típusú személygépkocsik behozatalára vállalkozott. Az üzletet még Máté László egykori üzlettársa, a jelenleg éppen nemzetközi körözés alatt álló, MSZP közeli üzletember, Szász András hozta tető alá. A Bertinus csupán a külkereskedelmi szerződést kötötte meg, az ügylethez szintén elengedhetetlen elszámolási megállapodást viszont – a már említett – Lorry Kft. ügyvezetője írta alá. Ezzel azonban a kör még nem zárult le, mivel a Lorry fizetési kötelezettségét a Nádor 95 Rt. vállalta át. Több mint 27 millió dollárral tartozik a kincstárnak a Tér és Forma Rt., illetve a Gaz Impex Kft., amelyben mára a többségi részesedést egy adóparadicsomban bejegyzett off-shore cég szerezte meg. Az adósok között található a Petroltank Rt. is, amely Hujber Ottó, az MSZP vállalkozói tagozata egykori vezetőjének, az olajgate-botrány egyik főszereplőjének az érdekeltségébe tartozik. A vállalkozás jelenleg – kamatok nélkül – 3,3 millió dollárral tartozik az államnak.
Száz éve született Duray Miklós
