Eltérő álláspontok a védzáradékról

Az európai uniós nagybizottságban tegnap az a váratlan fordulat állt elő, hogy a Fidesz és az MDF álláspontja gyakorlatilag megegyezett az SZDSZ-ével – mondta el a bizottság ülését követően Áder János, a Fidesz frakcióvezetője. Ez a három párt ugyanis úgy látja: a védzáradékokban tervezett változtatás rontja Magyarország pozícióit.

Czirják Imre
2002. 11. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Áder János kifejtette: a szabad demokrata Szent-Iványi István is elfogadhatatlannak tartotta, hogy három évnél tovább maradjon hatályban a védzáradék, s az ebben foglalt intézkedések foganatosítása ellen nincs jogorvoslati lehetőség. A nagybizottságban a külügyminiszter tájékoztatta a pártokat a több mint egy héttel ezelőtti koppenhágai mini EU-csúcs fejleményeiről.
*
Kovács László az ülést követő sajtótájékoztatóján elmondta: rossz hír, hogy Brüsszelben jóváhagyták azt a szűkmarkú javaslatot, amely szerint az új tagok kezdetben csak 25 százalékos mezőgazdasági támogatásban részesülnének, mely tíz év átmeneti idő után érné el a jelenlegi szabályok szerint járó teljes összeget. Azt is rossz hírnek nevezte a külügyminiszter, hogy a szokásos gazdasági mellett két új (a belügyi és az igazságügyi területtel, valamint a belső piaccal foglalkozó) védzáradékot is hatályba kíván léptetni az új tagokkal szemben az Európai Unió. Ezekkel kapcsolatban a magyar kormánynak még nincs tárgyalási stratégiája, mert a pontos szöveg még nem ismert – fejtette ki a külügyminiszter, aki mindenesetre biztatónak nevezte, hogy a dán miniszterelnök szerint a Koppenhágában megfogalmazott feltételek csak a tárgyalások kiindulópontjai.
A Fidesz szerint viszont a magyar kormánynak és a Külügyminisztériumnak kicsit harcosabbnak kellene lennie, és jobban érvényesítenie a magyar érdekeket – mondta Áder, aki sajnálattal említette, hogy az európai uniós nagybizottság ülésén inkább a brüsszeli érveket hallották vissza. Ugyancsak tanácstalanság, bizonytalanság jellemzi a kormányt a mezőgazdasági támogatások ügyében is – vélte Áder János. Medgyessy Péter korábban beszélt arról, hogy 2006-ig el kellene érni a százszázalékos szintet, de arról továbbra sem kaptak információkat, hogy ezt hogyan kívánja megvalósítani a magyar kormány.
A Fidesz frakcióvezetője elmondta: támogatják a kormánynak azt a törekvését, hogy a végsőkig harcoljon a nagyvállalati adókedvezmények ügyében, mert ezen tíz- vagy akár százezer munkahely sorsa is múlhat. Ugyancsak minden támogatást megad az ellenzék ahhoz, hogy a magyar kormányzat vegyen részt a lengyelek által kezdeményezett, a tagjelöltek álláspontját egyeztető tárgyaláson. Nem kaptak viszont választ arra, hogyan kívánja teljesíteni a kormány azokat a kötelezettségeket, amelyeket a nagybizottság első ülésén aláírt politikai nyilatkozatban vállalt. Áder elmondta azt is: arról sem kaptak információkat, hogyan képzeli el a kormányzat a további egyeztetést az uniós alkotmánymódosításról.
Szájer József kifejtette: nem azt tartják a legfontosabb kérdésnek, hogyan lehetne bevonni az uniós csatlakozásba Mádl Ferenc köztársasági elnököt. Az ellenzéki politikus hozzátette: továbbra is keresik annak a lehetőségét, hogyan vehetne ebben részt egy szimbolikus gesztussal a pártok felett álló köztársasági elnök.
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője sajtótájékoztatóján elmondta: nem értenek egyet azzal a felvetéssel, hogy romlottak volna Magyarország pozíciói a csatlakozási tárgyalásokon. Szerinte az ország helyzete sem nem romlott, sem nem javult. Nem öncélú keménykedésre van szükség – vélte –, hanem arra, hogy betartható feltételeket vállaljunk. Az európai uniós nagybizottság következő ülésére várhatóan november 16-án kerül majd sor.
*
Az MDF tegnapi frakcióülésén is napirenden voltak az európai uniós csatlakozással összefüggő kérdések. Információnk szerint Balsai István, a képviselőcsoport vezetője beszámolt az integrációs parlamenti nagybizottság tanácskozásán történtekről, valamint az uniós csatlakozáshoz szükséges alkotmánymódosításról folytatott négypárti egyeztetésekről. Lapunk úgy tudja: Dávid Ibolya pártelnök kifogásolta, hogy a frakcióvezető nem tájékoztatja megfelelően a testületet a tárgyalásokról. Sérelmezte azt is, hogy a sajtóban – a pártelnök olvasata szerint – többnyire Fidesz–MDF közös álláspontként jelennek meg a nyilatkozatok.
***
Közös teljesítmény. Medgyessy Péter miniszterelnök támogatja azt a javaslatot, hogy az EU-csatlakozási szerződés áprilisi, athéni aláírására hívják meg az előző kormányok vezetőit és a volt államfőt is – közölte Gál J. Zoltán kormányszóvivő. A ceremóniára meghívnák Boross Péter, Horn Gyula és Orbán Viktor volt miniszterelnököt, Mádl Ferenc jelenlegi és Göncz Árpád korábbi köztársasági elnököt, illetve a parlamenti pártok delegáltjait. Az uniós csatlakozás az elmúlt 12 év teljesítménye, amelyhez mindegyik kormány hozzájárult – fogalmazott Gál J. Zoltán. Megjegyezte: a kormány továbbra is azt vallja, hogy a miniszterelnöknek a magyar társadalomtól kapott felhatalmazás birtokában kell aláírnia a csatlakozási szerződést, ezért a népszavazásnak ezt az aktust meg kell előznie.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.