Határainkon túl ellenzik a módosítást

Értesüléseink szerint konszenzus van a határon túli magyar legitim szervezetek és az anyaországi ellenzéki pártok között abban, hogy elfogadhatatlan a státustörvény tartalmi módosítása. Mint arról már beszámoltunk, olyan tervezet van a kormány asztalán, amely egyebek mellett törölné a jogszabályból a kedvezményes munkavállalást, és lényegi változtatásokat eszközölne a nevelési-oktatási támogatások eddigi rendszerében is.

Pataky István
2002. 11. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Állandó Értekezlet (Máért) vasárnapi konzultatív tanácskozása előtt, tegnap egyeztető megbeszélésekre került sor Budapesten a szomszédos országokban élő magyarok, a magyar parlamenti pártok, valamint a kormányzat képviselői között. Úgy tudjuk, a határon túliak egységesen ellenezték a kedvezményes munkavállalás megszüntetését, egyesek további bővítést tartottak szükségesnek e területen. A Magyar Koalíció Pártja (MKP) részéről az egyeztetésen felmerült egy olyan magyar–szlovák kétoldalú megállapodás tető alá hozása, amely az Orbán–Nastase egyetértési nyilatkozat mintájára kompromisszumos formában oldaná meg az oktatási-nevelési támogatások ügyét szlovákiai viszonylatban.
A hét végi Máért nyilatkozatban rögzíti a határon túli szervezetek és a magyar parlamenti pártok álláspontját a státustörvény módosításáról, várhatóan ez a dokumentum határozza majd meg alapvetően a változtatásokat. Balla Mihály képviselő, aki a Fidesz részéről jelen volt a tegnapi egyeztetésen, lapunknak kiemelte: pártja álláspontja sok esetben teljes egészében egybeesett a szomszédos országokban élő magyar szervezetek véleményével. Mint mondta, többen megfogalmazták azt az igényt, hogy a státustörvény jogalanyai továbbra is a magyarigazolvánnyal rendelkezők legyenek. A Fidesz álláspontja szerint a kormány módosítástervezete több ponton is túlmegy a velencei bizottság és más nemzetközi szervezetek ajánlásain, tehát ezek elfogadása visszalépést jelent az eddig elért eredményekhez képest – fogalmazott Balla Mihály.
Duka-Zólyomi Árpád, az MKP általános elnökhelyettese lapunkak nyilatkozva elmondta: a kedvezményes munkavállásnak valamilyen formában mindenképpen bent kell maradnia a státustörvényben, e kérdésben nincs véleménykülönbség a határon túli szervezetek között. A felvidéki politikus szerint elfogadható az a megfogalmazás, hogy a három hónapos munkavállalási kedvezményeknek a magyar jogszabá-lyoknak megfelelően kell érvényesülniük. Ami az oktatási-nevelési támogatásokat illeti, Duka-Zólyomi úgy vélte: az MKP ez ügyben tárgyal koalíciós partnereivel, ugyanakkor nem zárta ki egy, a magyar–román egyetértési nyilatkozat mintájára megkötendő kétoldalú egyezség tető alá hozását sem a támogatások kérdésében. Az elnökhelyettes szerint az MKP számára elfogadható, hogy szervezeteken keresztül történjék az oktatási-nevelési támogatás folyósítása, de szlovák részről egyelőre nem hajlanak erre a megoldásra.

Magyar oktatás csángóknak. Tíz településen mintegy ötszáz moldvai csángómagyar gyermek vesz részt magyar anyanyelvi foglalkozáson – hangzott el az erdélyi Szovátafürdőn szervezett csángó oktatási konferencián. A Moldvai Csángómagyarok Szövetsége és a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége által szervezett rendezvényen a moldvai csángómagyarok oktatásában szerepet vállaló intézmények, szervezetek képviselői vettek részt. A Bákó megyei Klézsén és Pusztinán idén ősszel indult be a magyar nyelv oktatása az állami, román tannyelvű iskolákban. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.