A Magyar Állandó Értekezlet (Máért) vasárnapi konzultatív tanácskozása előtt, tegnap egyeztető megbeszélésekre került sor Budapesten a szomszédos országokban élő magyarok, a magyar parlamenti pártok, valamint a kormányzat képviselői között. Úgy tudjuk, a határon túliak egységesen ellenezték a kedvezményes munkavállalás megszüntetését, egyesek további bővítést tartottak szükségesnek e területen. A Magyar Koalíció Pártja (MKP) részéről az egyeztetésen felmerült egy olyan magyar–szlovák kétoldalú megállapodás tető alá hozása, amely az Orbán–Nastase egyetértési nyilatkozat mintájára kompromisszumos formában oldaná meg az oktatási-nevelési támogatások ügyét szlovákiai viszonylatban.
A hét végi Máért nyilatkozatban rögzíti a határon túli szervezetek és a magyar parlamenti pártok álláspontját a státustörvény módosításáról, várhatóan ez a dokumentum határozza majd meg alapvetően a változtatásokat. Balla Mihály képviselő, aki a Fidesz részéről jelen volt a tegnapi egyeztetésen, lapunknak kiemelte: pártja álláspontja sok esetben teljes egészében egybeesett a szomszédos országokban élő magyar szervezetek véleményével. Mint mondta, többen megfogalmazták azt az igényt, hogy a státustörvény jogalanyai továbbra is a magyarigazolvánnyal rendelkezők legyenek. A Fidesz álláspontja szerint a kormány módosítástervezete több ponton is túlmegy a velencei bizottság és más nemzetközi szervezetek ajánlásain, tehát ezek elfogadása visszalépést jelent az eddig elért eredményekhez képest – fogalmazott Balla Mihály.
Duka-Zólyomi Árpád, az MKP általános elnökhelyettese lapunkak nyilatkozva elmondta: a kedvezményes munkavállásnak valamilyen formában mindenképpen bent kell maradnia a státustörvényben, e kérdésben nincs véleménykülönbség a határon túli szervezetek között. A felvidéki politikus szerint elfogadható az a megfogalmazás, hogy a három hónapos munkavállalási kedvezményeknek a magyar jogszabá-lyoknak megfelelően kell érvényesülniük. Ami az oktatási-nevelési támogatásokat illeti, Duka-Zólyomi úgy vélte: az MKP ez ügyben tárgyal koalíciós partnereivel, ugyanakkor nem zárta ki egy, a magyar–román egyetértési nyilatkozat mintájára megkötendő kétoldalú egyezség tető alá hozását sem a támogatások kérdésében. Az elnökhelyettes szerint az MKP számára elfogadható, hogy szervezeteken keresztül történjék az oktatási-nevelési támogatás folyósítása, de szlovák részről egyelőre nem hajlanak erre a megoldásra.
Magyar oktatás csángóknak. Tíz településen mintegy ötszáz moldvai csángómagyar gyermek vesz részt magyar anyanyelvi foglalkozáson – hangzott el az erdélyi Szovátafürdőn szervezett csángó oktatási konferencián. A Moldvai Csángómagyarok Szövetsége és a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége által szervezett rendezvényen a moldvai csángómagyarok oktatásában szerepet vállaló intézmények, szervezetek képviselői vettek részt. A Bákó megyei Klézsén és Pusztinán idén ősszel indult be a magyar nyelv oktatása az állami, román tannyelvű iskolákban. (MTI)
Így akarja Brüsszel térdre kényszeríteni Magyarországot
