Egy héttel halasztották el az amerikai NASA szakemberei oxigénszivárgás miatt az Endeavour űrsikló indítását – olvasható a BBC honlapján. A sikló az eredeti tervek szerint héttagú legénységével közép-európai idő szerint a hajnai órákban indult volna útnak a nemzetközi összefogással négy éve készülő ISS felé. Az asztronauták már megkezdték a beszállást, amikor kiderült, hogy szivárog az oxigén a legénységi kabin oxigénellátását biztosító szerkezetből. A misszió eredeti csapatából Donald Thomas és az Endeavour pilótája, Christopher „Gus” Loria egészségügyi problémák miatt került ki. Helyüket Paul Lockhart és Donald Pettit foglalta el az elhalasztott startnál.
Ezt megelőzően vasárnap hajnalban Kazahsztán területén landolt a Szojuz TM–34-es orosz űrhajó leszállóegysége, amely a világűrben csaknem két hetet eltöltő Szergej Zaljotyin és Jurij Lon-csakov orosz, valamint Frank De Winne-t, a második belga űrhajóst szállította vissza a Földre – jelentette az MTI.
Az Odüsszeia névre keresztelt misszió legénysége kilenc napot töltött az ISS-en, ahol huszonhárom különböző – biológiai, élettani és anyagvizsgálati – kísérletet hajtott végre. Tanulmányozták egyebek között a kozmikus sugárzás és a súlytalanság emlősökre gyakorolt hatását, valamint a különböző betegségek kialakulásáért felelős sejtöregedés folyamatát.
A trió az ISS mentőűrhajójául szolgáló Szojuz TM–34-gyel tért vissza a Földre, a TMA-1 ott maradt az űrállomáson, ahol a következő fél évben – szükség esetén – a mentőegység szerepe hárul rá.
Itt a bizonyíték: aki nem igazodik, azt pellengérre állítja Brüsszel
