Nemcsak összegezni kell 1956 örökségét, hanem annak mindennapjaink részévé kell válnia, hogy érezzük annak súlyát, jelentőségét – erről Dávid Ibolya, az Országgyűlés alelnöke beszélt az ’56-os forradalom kivégzett mártírjainak emléket állító kisfogház- emlékhely felavatásának egyéves évfordulója alkalmából a fővárosban. Az eseményen részt vett Mádl Ferenc köztársasági elnök is.
Dávid Ibolya hangsúlyozta: 1956 emléke még túl közel van, ezért indulatokat kavar, amelyekre az idő, az emlékezet és a hiteles történetírás jelenthet csak gyógyírt.
Fónay Jenő, a Magyar Politikai Foglyok Szövetségének elnöke elmondta: a legsúlyosabb bűnt 1956-ban nem a megszállók, hanem a magyar honfitársaik ellen harcolók követték el. Hozzáfűzte: a nemzet úgy maradhat egységes, ha tagjai nem mutogatnak egymásra, hanem a megbékélésre törekszenek, és az 1956-os forradalom leverésében közreműködő, ma is élő emberek nyilvánosan bocsánatot kérnek a nemzettől.
Az ünnepség után Mádl Ferenc köztársasági elnök, Dávid Ibolya és Fónay Jenő, valamint az Igazságügyi Minisztérium, a Történelmi Igazságtétel Bizottság és ’56-os szervezetek képviselői a megemlékezés koszorúit helyezték el a börtönben mártírhalált halt hősök emléktáblájánál.
Mádl Ferenc köztársasági koszorút helyezett el tegnap a Fiumei úti nemzeti sírkert 21-es parcellájánál, az 1956-os hősök sírkertjében álló vörös márvány sírkereszteknél is. Mádl Ferenc mellett Németh János, az Alkotmánybíróság elnöke is elhelyezte az emlékezés virágait a hősök sírkertjében. A köztársasági elnök jelenlétében tegnap este levonták a Kossuth téren az 1956-os forradalom és szabadságharc tiszteletére október 23-án felvont nemzeti lobogót.
*
Az 1956-os forradalom eltiprásának 46. évfordulóján, tegnap, a hagyományoknak megfelelően koszorúzás és ökumenikus megemlékezés volt a párizsi Pere-Lachaise temetőben Nagy Imre és az ’56 utáni megtorlásban kivégzett áldozatok tiszteletére.
Száz éve született Duray Miklós
