Még mindig tart a mobiltelefónia lendülete

Rohamosan fejlődött az elmúlt nyolc évben Magyarországon a mobiltelefónia, ebben a piaci szegmensben az előfizetői szám ma már csaknem kétszeresen meghaladja a vonalasét. Szakemberek szerint az eddig tapasztalt növekedési ütem év végéig vagy jövő év elejéig tart, ezt követően folyamatos, de – az eddigiekhez képest – mérsékelt fejlődésre lehet számítani a mobilpiacon. A két nagy szolgáltató, a Westel Mobil Távközlési Rt. és a Pannon GSM Távközlési Rt., az idén is megőrizte piaci pozícióját, a Vodafone-t működtető VRAM Távközlési Rt. részesedése lassú ütemben, de folyamatosan nő.

Putsay Gábor
2002. 11. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly júniusban haladta meg Magyarországon a mobil-előfizetők száma a vonalas-előfizetőkét: a hónap végén hárommillió-nyolcszázhatvanötezer előfizetőt regisztrált a három mobilszolgáltató, ezzel szemben a vonalascégek 3 743 000-et. A legfrissebb adatok szerint 6,4 millió előfizetéssel rendelkeznek a hazai mobilcégek: a Westel-ügyfelek száma jelenleg hárommillió-százötvenezer, a Pannoné kétmillió-négyszázkilencvenezer, a Vodafone-é pedig 750 ezer. Ezzel szemben a vonalas szolgáltatást nyújtó távközlési cégeknél 3 700 000 alatt marad az előfizetői szám. Miközben a vonalas telefon iránti érdeklődés évek óta folyamatosan csökken, a mobilozók tábora havonta több százezerrel emelkedik. Tavaly például a Westelnél 900 ezerrel (decemberben 260 ezerrel), a Pannonnál pedig 740 ezerrel emelkedett az ügyfelek száma. Idén hasonló növekedésre lehet számítani, figyelembe véve azt, hogy 2001. december végén 4 923 000 előfizetőt regisztráltak, 2002 decemberében ez az érték jócskán meghaladja majd a 6,5 milliót.
A mobilpenetráció, vagyis a lakosság számához viszonyított előfizetési arány 2002 szeptemberében 61,8 százalék volt. Szakemberek szerint az előfizetői szám az év végéig vagy a jövő év elejéig növekszik dinamikusan, attól kezdve folyamatos, de lassú fejlődésre lehet számítani. A fejlődés ütemétől függően a mobilpenetráció hamarosan elérheti a 75-80 százalékot.
A Westel és a Pannon 1994 óta vetekszik egymással a fogyasztók kegyeiért, a harmadik mobilszolgáltató, a Vodafone, 1999 decemberében lépett a magyar piacra. A két nagy szolgáltató idén stabilan tartotta piaci részesedését, a Vodafone-nál ennek ellenére folyamatos fejlődés volt tapasztalható. Az év elején a Westel piaci részesedése 50,53, a Pannoné 39,38, a Vodafone-é pedig 10,08 százalék volt. A Vodafone ekkor lépte át a bűvös tíz százalékot. A szeptemberi adatok szerint: a Westel részesedése 49,72 (először csökkent 50 százalék alá), a Pannoné 39,09, a Vodafone-é pedig 11,25 százalék. A Vodafone részesedése folyamatosan emelkedik a piacra lépés óta, ám az előfizetők számának növekedésével a Westel és a Pannon – egy-két százalékos ingadozással – folyamatosan tartotta piaci pozícióját az eltelt két évben.
A vonalasszolgáltatóknak nem kedvez a mobilok előretörése. A piaci liberalizáció ellenére folyamatosan csökkent az előfizetők száma. Január végén 3 735 000 ügyfelet tartottak nyilván a szolgáltatók, augusztus végén már csak 3 692 000-et. Egyedül márciusban növekedett néhány ezer előfizetővel a piac, de azóta is folyamatos csökkenés tapasztalható. E tekintetben a piaci liberalizáció eddig nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket: néhány új szolgáltató megjelent ugyan a koncessziós cégek területén, ez azonban nem elegendő ahhoz, hogy a piac élénküljön. A cégek nem mutatnak nagy hajlandóságot a beruházásoknál. Emelkedik viszont a szélessávú ISDN-csatornák aránya: 2001 februárjában az előfizetők 9,5 százaléka rendelkezett ISDN-vonallal, idén augusztusban pedig 14,8 százalékuk.
A keresletnek megfelelően emelkedtek a társaságok bevételei is. A Westel Rt. bevétele a második évben (1995-ben) 18,9 milliárd forint volt, egy év elteltével ez a szám 36,53 milliárdra emelkedett, ami a bázisévnek csaknem a duplája. A százmilliárdos bevételi küszöböt a Westel 1999-ben érte el, ebben az évben 107,3 milliárd forintra tett szert a társaság. A Westel Rt. tavalyi bevétele 193,6 milliárd forint volt. A Westel adatai szerint 2001-ben 32,8 milliárd, 2000-ben 39 milliárd és 1999-ben 34,5 milliárd forintot költött a hálózat fejlesztésére.
A Pannon GSM Rt. 18,85 milliárd forint alaptőkével alakult 1994-ben, két év múlva, 1996 végén a cég bevétele meghaladta a 19 milliárd forintot. Ugyancsak két év múlva, 1998-ban a bevétel háromszorosára, 63 milliárd forintra emelkedett. A cég tavaly 132,8 milliárdos jövedelemre tett szert. A megalakulás óta évente ötven- és nyolcvanmillió dollár közötti összeget költ a cég saját hálózatának továbbfejlesztésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.