Amint arról a Magyar Nemzet több cikkben is beszámolt, a 45 éves, kárpátaljai magyar–ukrán kettős állampolgár Sebestyén József június közepén tűnt el az ukrán katonai sorozóbizottság eljárása után.

Fotó: videokivágás
A család szerint vasdoronggal verték, miután megtagadta egy dokumentum aláírását, és brutálisan bántalmazták.
Videók is bizonyítják, hogy összetört testi és lelki állapotban hurcolták el – agyonverték.
Az ukrán hatóságok ugyanakkor tagadják az erőszakot: „stresszreakció és tüdőembólia okozta halálát”, mondják, holott a sérülések közvetlenül kapcsolódnak a bántalmazáshoz, írja az Origó. A tragédia diplomáciai feszültséget váltott ki: Orbán Viktor bejelentette, hogy a magyar kormány az EU emberi jogi szankciós listájára javasolja azoknak az ukrán vezetőknek a felvételét, akiket felelősnek tart az áldozat haláláért.
Egy anya tragédiája Harkiv mellett
Merefában egy édesanya megpróbálta megakadályozni, hogy beteg fiát a katonai sorozóbizottság járművével elszállítsák.
Videó bizonyítja, ahogy útját állja a busznak, fut utána, majd összeesik – és állítólag később meghalt.
A közösség úgy véli, a nő halála mögött a fia erőszakos elhurcolása áll, de egyelőre nincs hivatalos orvosi dokumentáció. Az eset újabb bizonyíték arra vonatkozóan, hogy túlkapások történnek a kényszersorozások során.
Zsitomir: nők áttörik a sorozóhivatal kerítését
Zsitomir régióban – Baranivka közelében – több mint száz nő gyűlt össze a katonai sorozóhivatal előtt egy 32 éves férfi halála miatt.
Az intézmény szerint a fiatalember ittas volt és epilepsziás roham következtében vesztette életét, miután beütötte a fejét, de a család koponyatörést és kulcscsonttörést említ, melyek egyértelműen bántalmazásra utalnak.
A tüntetők áttörték a hivatal kerítését, bementek az udvarra, miközben rendőrök próbálták megállítani őket. A tömeg azt skandálta:
Gyilkosok!
„Szörnyetegek, gyilkosok!” – közösségi oldalán üzent az özvegy
A közösségi médiában elterjedt egy bejegyzés, melyben egy párját vesztett nő megnevezi, szerinte kik ölték meg a férjét: ifjabb Tyslenko Dmytro Serhiyovych hadnagy és Kaus Serhiy Volodymyrovych zászlós. „Szörnyek, gyilkosok” – áll a bejegyzésben.
Megérdemlik ugyanazt a büntetést, amit a férjemnek okoztak. Emberek, terjesszétek!
– írta a kétségbeesett asszony.
A háborút túlélő civilek beszámolói és emberi jogi jelentések szerint a toborzók egyértelműen megsértik a védelemhez való jogot: fizikai erőszak, jogtalan letartóztatás, dokumentumok aláírásának kényszerítése kíséri az eljárásokat.
Borítókép: Felháborodott nők, édesanyák törik át a zsitomiri sorozóhivatal kerítését (Fotó: X)