Negyedszer Óbuda élén

Az ország hatodik legnagyobb települése, Óbuda-Békásmegyer, százharmincegyezer lakossal, immár negyedszer választotta meg polgármesterének Tarlós Istvánt. Bár a tavaszi országgyűlési választásokon a szocialista ellenféllel szemben alulmaradt, az önkormányzati választás bebizonyította, hogy városvezetőnek az emberek nem mindig pártpolitikust keresnek. Tarlós István büszke a főváros általa irányított harmadik kerületére, hiszen a kétezer éves település városegyesítő kerület; Pest-Buda és Óbuda egyesüléséből keletkezett az ország fővárosa.

Stefka István
2002. 11. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meglepődött, amikor megválasztották, hiszen az országgyűlési választásokat elvesztette? Sokan arra számítottak, hogy nem lesz negyedszer polgármester.
– Én nem így látom. Az országgyűlési választáson arról döntöttek a választók, hogy melyik pártot akarják bevinni a parlamentbe. Nem vagyok egyik pártnak sem a tagja, így független képviselőként a parlamentben semmit nem tudna az ember képviselni – talán ezért nem nyertem. Bár a konzervatív pártok jelöltjeként indultam, mégis ezen az őszi választáson bebizonyosodott, hogy nem én vesztettem, hanem Budapesten egy politikai irányvonalat büntetett a választók többsége. Ellenben a polgármester-választásnál most is személyekről döntött a lakosság. 1994-ben Mandur Lászlót győztem le, a szocialisták jelenlegi budapesti elnökét, a parlament alelnökét, 1998-ban Csintalan Sándort, most pedig egy ifjú szocialistát.
– A képviselő-testület mennyiben tükrözi a parlamenti arányokat?
– Itt, a kerületben, még jelentősebb az eltolódás a szocialista és a liberális oldal javára. Az óbudai választók nem először döntöttek úgy, hogy erőssé akarják tenni a szocialista pártot és akarnak egy nem szocialista párthoz tartozó erős polgármestert. Így kölcsönös kontroll működhet. Tudomásul veszek két dolgot: az egyik, hogy a neveltetésemből adódóan kialakult értékrendemet továbbra is követnem kell, másrészt figyelembe veszem a rám szavazó több mint tizenötezer baloldali érzelmű ember akaratát is. Azaz: én ebben a városrészben a békességre törekszem. A polgári pártok nem állítottak velem szemben jelöltet. Ezt sokan leleplezésként próbálták a kampányban ellenem felhasználni, de ésszerűtlen volt ez részükről, hiszen nem tudom, mi a különleges abban, ha a polgárinak nevezett pártok nem a szocialista jelöltet támogatják. Ez az egyetlen kerület, ahol úgy vesztett a szocialista jelölt, hogy támogatta az SZDSZ, támogatta a Centrumnak nevezett, beazonosíthatatlan képződmény is, de párhuzamosan állított polgármesterjelöltet a MIÉP is, amely ezzel indirekt módon támogatta a szocialistákat. Ennek ellenére tíz százalék különbséggel győztem, s MSZP-s ellenfelem, Bihary Gábor a leglátványosabb vereséget szenvedte el a fővárosban.
– Milyen változtatásokat tervez a kerületben?
– Nagyon sok teher volt rajtam tizenkét évig, amelyet örömmel vállaltam, vállalok most is, de a munkamegosztásban változtatást tervezek. Mint említettem, mindenekelőtt békességre törekszem. Tudomásul véve a szocialista frakció erejét és azt, hogy ők akceptálják az én legitimitásomat, praktikus kérdésekben megegyezve, egyeztetve még dinamikusabban szeretném fejleszteni és működtetni Óbudát. Ez a megegyezési szándék nem a saját értékrendem megkérdőjelezését jelenti és nem jelentheti azt sem, hogy bármely pártot kiszolgálnék. Szuverén polgármester vagyok, az a dolgom, hogy megkeresve a városfejlesztésben, a működtetésben a szocialistákkal, a szabad demokratákkal és természetesen a Fidesszel, az MDF-fel és másokkal az egyező pontokat, dolgozzunk együtt a városért. Óbuda adósságmentes, jelentős fejlesztési forrásokat halmoztunk fel, lesz mire felhasználnunk, ha csak arra gondolok, hogy többek között szándékunk az egészségügyi szakrendelők átvétele, útépítések, parképítések. Tehát ne helyezzük előtérbe azt, ami a különbség közöttünk, hiszen ezzel kölcsönösen tisztában vagyunk; én egy vallásos ember vagyok, a konzervatív értékeket mélyen tisztelő ember. A közös ügy érdekében olykor félre kell tennünk az ideológiai különbözőségeket. Ha ütközünk is oktatási és egyházi kérdésekben, a városvezetés akkor is elsősorban szolgáltatás, szakma és csak másodsorban politika, semmiképpen sem kis parlament. Nyilván az MSZP azt várja el tőlem, hogy kész legyek a kompromisszumokra, ezt joggal elvárhatják, én pedig azt várom el, hogy ne „politizálják túl” az önkormányzatot.
– Azt mondta, hogy szuverén polgármester. Ezt a függetlenségét meg tudja őrizni egy központosításra törekvő főpolgármesterrel szemben?
– Demszky Gábor békülékeny és konstruktív magatartást mutat ezekben a napokban, hetekben. Hogy milyen lesz a folytatás, azt majd meglátjuk. Egyébként a főpolgármester nem elöljárója a polgármestereknek, egymással mellérendeltségi viszonyban vagyunk. A forrásmegosztásnál viszont eddig egy indirekt kiszolgáltatottságot tapasztalhattak a kerületek. Ha ez nem változik, akkor egyértelmű, hogy közösen kell fellépnünk érdekeink védelmében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.