Osztrák társkereső

Ruff Orsolya
2002. 11. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mihez kezd a győzelemmel? – firtatja címlapján az osztrák Profil hírmagazin legutóbbi száma, a választási sikert kirobbanó örömmel fogadó Schüssel kancellár fotóját mellékelve az Ausztriát mostanság leginkább foglalkoztató kérdéshez. Ami egyébként teljességgel jogos is, hiszen hiába söpört be vasárnap a Néppárt (ÖVP) a saját reményeit is felülmúló menynyiségű szavazatot, a pártnak partnert kell találnia a kormányzáshoz.
Elvben ugyan elképzelhető lenne egy kisebbségi kormány – s a választások előtt maga a kancellár is úgy nyilatkozott, hogy végső esetben készen állna rá –, ám a Néppárt a jelek szerint nem egyedül képzeli el a jövendőt. Az első, puhatolózó tárgyalások már beindultak, és a parlamentbe jutott pártokkal lázas egyeztetések zajlanak – egyelőre még csak a színfalak mögött. A variánsok köre azonban mindegyre szűkül, már csak azért is, mert az alig 9 százalékot elért Zöldek vezetője, Alexander Van der Bellen úgy nyilatkozott, hogy részükről az ellenzéki szerep már eldöntött dolog. Mint mondotta: a Néppárttal beszélni fognak, de tárgyalni nem.
Nem úgy a Szabadságpárt (FPÖ), amely láthatólag a folytatás mellett kötelezte el magát. A pártban azonban egyelőre teljes káosz uralkodik, s napok óta FPÖ-tagok elbocsátásától, majd az elbocsátások visszavonásától hangos a sajtó. Jörg Haider, a párt egykori elnöke, a Szabadságpárt máig meghatározó politikusa egyébként az adóreform mielőbbi életbe léptetését szabta az együttműködés feltételeként. Az FPÖ azonban nincs abban a helyzetben, hogy diktáljon, Jörg Haider pedig a hírek szerint visszaszorulóban van. Erre utal legalábbis a konzervatív Die Presse tegnapi cikke, amely a karintiai tartományfőnök elleni belső lázadásról tudósított. A párt tehát a jelek szerint átalakulóban van, mindazonáltal nem kizárt, hogy így is folytatódhat a fekete–kék együttműködés – főként, ha sikerül megegyezni a lényegi pontokban (például az Európai Unió bővítésének kérdésében).
Az ÖVP-politikusok egy része azonban sokkal inkább „evezne” a szociáldemokratákkal (SPÖ) egy hajóban, mint a belső harcoktól hangos FPÖ-vel. Ez lenne egyébként Thomas Klestil államfőn kívül a gazdasági élet számos szereplőjének is a kedvenc variánsa. S noha Alfred Gusenbauer elnök a választások előtt többször úgy foglalt állást, hogy számukra a második hely egyenlő az ellenzéki szereppel, megfigyelők szerint végül mégis létrejöhet a nagykoalíció. A lényeg – mondják –, hogy az SPÖ meg tudja őrizni „arcát”, illetve a legfontosabb pontokban a két párt megegyezésre jusson. Ami nem lesz egyszerű, hiszen egynémely területen (ilyen a vadászbombázók beszerzése, a tandíjak ügye vagy éppenséggel a nyugdíjreform) finoman szólva is nincsenek összhangban az elképzeléseik.
Az már most teljes bizonyossággal állítható, hogy ha létre is jön vörös–fekete együttműködés, abban Alfred Gusenbauer nem fogja elvállalni a másodhegedűs szerepét. Merész latolgatók azonban már tudni vélik, hogy ez esetben Wolfgang Schüssel régi-új kancellár mellett Wolfgang Petritsch, az SPÖ külügyminiszter-jelöltje, a nemzetközi közösség egykori balkáni megbízottja látná el az alkancellári teendőket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.