Az előzetes szakértői becslések alapján a Christie’s aukciós ház szerda esti árverésén 25-30 millió dollárt remélt Pablo Picasso Femme aux bras croises című portréjáért, ám a mester kék korszakából származó művet 55,6 millió dollárért (13,26 milliárd forint) vette meg egy névtelenséget kérő telefonos licitáló – olvasható az NBC honlapján.
A legnagyobb összeg, amit eddig Picasso-műért adtak, 51,6 millió dollár volt, amelyet 1989-ben Párizsban fizettek ki a Les noces des Pierrette című festményért. Az aukciók történetének legdrágább festménye Van Gogh Doktor Gachet portréja című képe. A mű 82,5 millió dollárért (csaknem 20 milliárd forint) kelt el 1990 májusában.
Bár a mostani árverésen szép summához, 143,5 millió dollárhoz jutott az aukciós ház, az összeg messze elmarad az előzetes számítások alapján várt 219 millió dollártól. Ennek oka egyszerű: csak a műtárgyak 58 százaléka kelt el. Monet, Manet, Gauguin, Cézanne és Degas munkái maradtak eladatlanul, mert sok esetben még a kikiáltási összeget sem adták meg értük, vagy a Christie’s nem fogadta el a vevő ajánlatát.
Hollandiában egy televíziós műsor felvételekor előkerült Rembrandt egyik rézkarcának épen maradt nyomata. „A tékozló fiú viszszatérése” című rézkarc egész biztosan Rembrandt életében, a mester műhelyében készült – állapította meg a televízió Művészet és giccs között című műsorának szakértője, aki 20 ezer euróra (mintegy 5 millió forintra) becsülte a nyomat értékét – tudta meg az MTI. A művet azért mutatta meg egy hölgy a műsor készítőinek, hogy felbecsültesse az értékét és tanácsot kérjen, mit tegyen vele – anélkül, hogy sejtette volna, eredeti lenyomatról van szó.
Újabb halálos áldozatai vannak van az ukrán kényszersorozásoknak
