Varga László a KDNP elnöke

A Legfelsőbb Bíróság ítélete alapján összehívott Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országos választmánya szombaton Varga Lászlót a párt új elnökének, Semjén Zsoltot, Mikola Istvánt és Harrach Pétert elnökhelyettesének választotta. Bartók Tivadar korábbi elnök bíróságon támadja meg a határozatokat.

2002. 11. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A KDNP szombati, országos választmánya 2003. december 31-ig szóló hatállyal ideiglenes vezetőséget választott, amelynek feladata a párt korábban élő alapszervezeteinek és belső műhelyeinek felélesztése lesz. A szombati, zárt ajtók mögött megtartott választmányi tanácskozáson a 215 meghívott küldöttből 162-en vettek részt. Varga Lászlót egyedüli jelöltként 138 érvényes szavazattal választották meg a KNDP elnökének. Az elnökhelyettesi karba Semjén Zsolt 132 szavazattal, Mikola István 126 szavazattal, Harrach Péter pedig 122 szavazattal került be. A testület határozata alapján öt alelnököt kellett volna választaniuk a kereszténydemokratáknak, azonban csak Latorcai János, Básthy Tamás, Nógrády László és Surján László kapott a 43 érvényes alsó szavazati határnál több voksot. Az ötödiknek befutó Pálos Miklósra 42-en szavaztak, így ő nem lett alelnök.
Varga László a testület előtt kifejtette: a párt visszatért a kereszténydemokrácia hazai és nemzetközi hagyományaihoz, ezért az Európai Néppárt előtt kezdeményezik a tagsági viszonyuk helyreállítását. Mint fogalmazott: „A magyar kereszténydemokrácia egységének, politikai súlyának helyreállítására és a keresztény, nemzeti és demokratikus értékeket valló politikai erők legszorosabb együttműködésének kialakítására törekszünk.” Lehetségesnek nevezte, hogy – autonómiájukat megőrizve – a körvonalazódó nemzeti összefogásban, a pártok szövetségét alkotó unióban is részt vesznek. A választmány szünetében megtartott sajtótájékoztatón Varga elmondta: jelenleg nincs napirenden egy önálló parlamenti frakció létesítése. A választmány határozata alapján felszólítják Giczy György és Bartók Tivadar korábbi pártelnököket, hogy két héten belül számoljanak el a párt ingó és ingatlan vagyonával.
Bartók Tivadar lapunk kérdésére elmondta: a szombati tanácskozást nem fogadja el érvényes választmánynak, továbbra is a KDNP elnökének tartja magát, ezért nem teljesíti ezt a kérést. Álláspontja szerint a Legfelsőbb Bíróság életszerűtlen döntést hozott azzal, hogy megismételtette az 1997-es összetételű országos választmányi tanácskozást. Az ítélet ellen törvényességi felülvizsgálati kérelmet nyújtott be, és kéri a végrehajtás felfüggesztését. Hozzátette: a szombati tanácskozásra az öt évvel ezelőtti küldöttek közül mintegy negyvenen nem kaptak meghívót, köztük Mizsei Zsuzsanna, a választmány 1997-es elnöke. Ez alapján Bartók az általa MKDSZ-esek tanácskozásának nevezett szombati választmányt is megtámadja a bíróság előtt.
*
A KDNP törvényes működésének helyreállítása iránt évekkel ezelőtt megindított polgári perben a Legfelsőbb Bíróság (LB) rendelte el a párt 1997. júniusi választmányának megismételt összehívását. A Legfőbb Ügyészség (LÜ) 1998-ban benyújtott keresete nyomán kihirdetett jogerős ítélet szerint annak kézhezvételét követő 30 nap utáni első szombaton kellett összeülnie az 1997. június 21–22-i összetételű nagyválasztmánynak, hogy az határozzon az azóta bekövetkezett személyi döntésekről, illetve a párt további működéséről. A perben egyszer már részben helyt adott a Fővárosi Bíróság az LÜ indítványának, ám az LB másodfokon elutasította a keresetet. Az LÜ felülvizsgálati kérelemmel élt a jogerős ítélet ellen, és ez alapján az LB másik tanácsa új eljárást rendelt el. Ebben a megismételt eljárásban született meg az LB újabb jogerős ítélte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.