Európai mérföldkövek

2002. 12. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyolc év óvatos készülődés, négy év aprólékos tárgyalás és két hónap intenzív véghajrá – ekként jellemezte a napokban Balázs Péter, a Külügyminisztérium integrációs és külgazdasági államtitkára hazánk uniós csatlakozási folyamatát. Magyarország és az EU közös története azonban nem kizárólag a csatlakozási tárgyalások megkezdésétől datálódik, hiszen már a nyolcvanas években voltak – kezdetben tapogatózó, majd egyre konkrétabb – kapcsolatfelvételi kísérletek. Az együttműködés szentesítésére azonban egészen a nyolcvanas évek végéig várni kellett: Magyarország és (az akkor még) Európai Közösségek között 1988 augusztusában jött létre a diplomáciai kapcsolat.
A nyolcvanas évek végét a politikai és gazdasági gesztusok, támogatások jellemezték: így a tizenkettek közössége például megszüntette a magyar árukkal szembeni különleges vámokat. 1991 decemberében Antall József akkori miniszterelnök Brüsszelben írta alá a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek közötti társulási megállapodást.
1993 júniusában Koppenhágában gyűltek össze a tizenkettek, és úgy határoztak: a kelet-európai országok a közösség tagjai lehetnek, amennyiben teljesítik a „koppenhágai – azaz politikai, gazdasági és jogharmonizációs – kritériumokat”. (Tulajdonképpen innen ered a dán elnökség Koppenhágától Koppenhágáig jelszava is.) Az Európai Bizottság 1997 júliusában azt javasolta, hogy kezdjék meg a tagfelvételi tárgyalásokat Magyarországgal, melyek egy év múlva hivatalosan kezdetüket vették. Az első érdemi tárgyalásokra novemberben került sor Brüsszelben. A 2001 közepén Göteborgban tartott csúcson a résztvevők célként beszéltek arról, hogy a legfelkészültebb jelöltek teljes jogú tagként vehessenek részt a 2004-es európai parlamenti választásokon.
Ez év októberében a brüsszeli „bővítési” csúcson a tagok valamennyi komoly költségkihatású bővítési kérdéskörben közös nevezőre jutottak, ezenkívül döntés született a tárgyalások decemberi lezárásáról (az arra felkészült tagjelöltekkel) és a csatlakozási szerződés 2003 tavaszi aláírásáról. December elején az Országgyűlés elnöke, a kormányfő, a külügyminiszter és a négy parlamenti párt frakcióvezetője aláírta a csatlakozással összefüggő alkotmánymódosításról szóló megállapodást. Pár nappal később a mezőgazdasági és a költségvetési fejezetek kivételével minden kérdésben sikerült megállapodásra jutni, így a koppenhágai csúcsra már csak két kérdés – a mezőgazdasági kifizetések induló szintje és a bevezetésükre szánt időszak hossza, valamint a 2005/2006-ra vonatkozó költségvetési kompenzáció – maradt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.