A vidéki villanykutak létesítésében gondolkodó üzemeltetők június végéig nyújthatták be pályázataikat. A program 28 milliárd forintos keretösszegének mintegy negyedére érkezett be kérelem – írja közleményében az Energiaügyi Minisztérium.
Ha az öt jelentkező mindegyike sikerrel jár, összesen 103 helyszínen telepíthetnek a lendületesen gyarapodó hazai zöldflotta kiszolgálásra alkalmas, korszerű e-töltőket.
A hálózat bővítése közelebb visz az országos lefedettség eléréséhez, kényelmesebbé, vonzóbbá teszi a tiszta és csendes gépkocsik használatát.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal adatai szerint már több mint 2800 nyilvános töltőállomás áll az elektromos autósok rendelkezésére Magyarországon. A teljes állomány közel fele Budapesten és Pest megyében működik. A középső országrésztől távolabbi berendezések is jellemzően a hazai autópályák mentén és a népesebb nagyvárosokban üzemelnek.
A tavaly novemberben indult pályázat a kibocsátásmentes közlekedéshez szükséges infrastruktúra további kiépítését ösztönzi. Az elektromos töltőállomás üzemeltetői engedéllyel rendelkező vállalkozások minimum százmillió és legfeljebb négymilliárd forintot igényelhettek fejlesztéseik megvalósításához. Az alapesetben maximum 15 éves futamidejű, kedvezményes hitelhez a projekt költségvetésének legalább tíz százalékát kitevő önrész is szükséges.
A programba jelentkezőknek a töltőhálózat fehér foltjainak felszámolása érdekében legalább egy e-töltőállomás létesítését kellett vállalniuk a kevésbé ellátott járások valamelyikében.
A június végi határidőig öt cég (a Tea Mobilitás Kft., a Szélmalom Benzinkút Kft., az Electron Holding Zrt., a Mol Nyrt. és az Emobility Solutions Kft.) nyújtott be kérelmet együttesen 6,5 milliárd forint értékben. Az elbírálást követően 2026 január végéig kell megkötni a kölcsönszerződéseket a nyertesekkel. A fennmaradó forrást az Energiaügyi Minisztérium egyéb pályázati konstrukcióban tervezi hasznosítani.
A közlemény felidézi: a nyár elejéig több mint 82 ezer tisztán elektromos gépkocsi kapott zöld rendszámot Magyarországon. A tiszta és csendes járműpark 2020 eleje óta a tízszeresére nőtt hazánkban. A környezetkímélő közúti közlekedés hazai térnyerését a kormány a vállalkozások beszerzéseinek támogatásával is ösztönzi. A harmincmilliárd forintos keretösszegből járművenként akár négymillió forint állami hozzájárulást igényelhetnek a cégek tisztán elektromos személygépkocsi, teherautó vagy kisbusz megvásárlásához. A népszerű kiírás nagyban hozzájárult ahhoz, hogy idén tavasszal minden hónapban minden eddiginél több klímabarát gépjármű állt forgalomba Magyarországon – írják.