Nem vette napirendjére tegnap a kabinet a taszári kiképzőbázis ügyét – jelentette ki a kormányszóvivői tájékoztatón Kiss Elemér, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter, aki úgy vélekedett: nem lehet Irak részéről a belügyekbe való beavatkozásnak tekinteni a tervezett taszári kiképzést, mert ott amerikai állampolgárokat képeznének tolmácsi feladatokra. Lapunk felvetésére, hogy eddig irakiakról volt szó, s a kormány külföldi fegyveres erők kiképzésének engedélyezésére tett javaslatot, a miniszter elmondta: nem tud választ adni.
– A Fidesz elvárja, hogy a kormánydöntés előtt az illetékesek tájékoztassák a közvéleményt az amerikai felkérés tartalmáról – mondta lapunknak Simicskó István, a honvédelmi bizottság fideszes alelnöke. Hangsúlyozta: a kormánynak be kell számolnia, milyen intézkedéseket tesz annak érdekében, hogy a nemzetbiztonsági kockázat a legkisebb legyen. Azzal, hogy a parlament hatáskörébe helyeznék át a döntést, a felelősséget kívánják megosztani – fűzte hozzá.
Gorka Sebestyén biztonságpolitikai szakértő szerint a taszári kiképzés nemzetbiztonsági kockázatát nem lehet pontosan becsülni. – Ez lenne az első eset, hogy arabokat Európában képezzenek ki arra, hogy egy másik földrészen az uralkodó rendszer leváltásában vegyenek részt – mondta. Szerinte nem zárható ki annak veszélye, hogy a több ezer iraki közül nem mind tér haza, így tíz-húsz gerilla illetéktelenül az országban maradhat.
Kiss Elemér közölte, a kormány tegnap úgy döntött: országgyűlési határozati javaslatot nyújt be a Háznak maximum hatvanfős egészségügyi csoport, legfeljebb hat hónapos afganisztáni kiküldéséről. A szaktárcánál elmondták, a szám tévesen hangzott el, a javaslatban ötvenfős alakulat szerepel.
Az orvosokból, szakápolókból és a szükséges logisztikai biztosítókból álló csapat február elején települhet Kabulba. A magyarok holland, német, francia, litván, cseh nemzetiségű orvosokkal teljesítenének szolgálatot – tudtuk meg a minisztériumi forrásból.
*
A honvédelmi miniszter négypárti egyeztetésre hívta a parlamenti politikai erők képviselőit hétfő délutánra. Az egyeztetés napirendjén szerepel a taszári bázissal kapcsolatos amerikai kérés, illetve az afganisztáni magyar szerepvállalás – tudta meg az MTI pénteken.
***
Katonák indulnak Pristinába. Zárógyakorlaton vett részt a január 7-től, hat hónapon keresztül Pristinában szolgálatot teljesítő debreceni V. Bocskai István Lövészdandár. A katonák négy turnusban indulnak, elsőként a parancsnokok és a raktárosok, ellátók foglalják el állomáshelyüket. A kelet-magyarországiak a hódmezővásárhelyi 62. Berzsenyi Dániel Lövészdandárt váltják, feladatuk továbbra is objektumok és VIP-személyek őrzése, illetve ellenőrző pontok telepítése és működtetése lesz. A katonák havi zsoldja havonta 1000-től 1400 dollár, veszélyességi pótlékot nem kapnak. (D. M.)
*
Civilek a háború ellen. Ma konferenciát, majd február 15-én a firenzei Európai Szociális Fóruméhoz hasonló békedemonstrációt szerveznek magyar civil szervezetek, többek között az ATTAC–Magyarország, Értelmi Sérültek és Családjaik Jogvédő Szervezete, a Gaja Környezetvédő Egyesület, a Humanista Mozgalom, a Nemzetközi Polgári Liga és a Rügyecskék. A döntő többségében baloldali civilek a demonstráción fel kívánják szólítani a magyar kormányt, hogy ne támogassa az USA tervezett iraki agresszióját, ne küldjön katonai alakulatot Afganisztánba és Irakba, ne bocsássa a magyar légteret és földi bázisainkat az amerikai haderők rendelkezésére, továbbá – mint írják – „vesse latba tekintélyét minden nemzetközi fórumon, különösképpen az ENSZ-ben, hogy megfékezzék az Amerikai Egyesült Államok állami terrorizmusát”. (Cs. Sz.)
Macron a pofon után most egy újabb kínos szituációban az asszony miatt
