Már az ausztráliai Alice Springbe ért az a magyar kisrepülőgép, amellyel még november 1-jén Keszthelyről indult el pilótája Sydneybe azzal a céllal, hogy felhívja a közvélemény figyelmét a gyermekeket fenyegető Rett-szindrómára – tájékoztatta az AOPA Hungary Magyar Repülőgép-tulajdonosok és Pilóták Egyesülete szombaton az MTI-t.
Kántás Andor pilóta korábban lapunknak elmondta: szeretné bebizonyítani a világnak, hogy magyar pilóta magyar gyártmányú géppel képes maratoni útvonal teljesítésére. Az Apollo Fox típusú repülő lesz az első magyar ultrakönnyű gép, amely teljesíti ezt a 21 ezer kilométeres távot – tette hozzá. A misszióval a pilóta fel akarja hívni a közvélemény figyelmét egy csak nőket érintő betegségre, a Rett-szindrómára. Társaival azt tervezik, hogy Magyarországon létrehozzák a kelet-európai központot, ahol a Rett-szindrómás betegek a jelenleginél jobb ellátásban részesülnek majd. A mostani repülést a létesítmény előhírnökének szánja a pilóta, akinek lánya szintén az említett betegségben szenved.
A Rett-szindróma egy súlyos értelmi fogyatékossággal és mozgássérüléssel járó genetikai betegség, Magyarországon évente négy-öt beteg gyermeket diagnosztizálnak, s megfelelő gyógykezelésük és ellátásuk nincs megoldva – tájékoztatta az MTI-t a Rett-szindróma Alapítvány kuratóriumának elnöke.
A Románián, Bulgárián, Törökországon, Iránon, Pakisztánon, Indián, Bangladesen, Mianmaron, Thaiföldön és Malajzián át tartó kontinentális repülésen egyébként a pilótával tart egy operatőr is, aki filmre veszi az utazást. A világrekordnak számító utazás végállomására, Sydneybe a kisrepülőgép várhatóan január 23-án érkezik meg.
Száz éve született Duray Miklós
