Baloldali titokvédelem?

Az állambiztonsági levéltár létrehozásával kapcsolatban – bár még hatályba sem lépett az év végén elfogadott jogszabály – számos kérdés s aggály fogalmazódik meg. A liberális értelmiségnek is komoly csalódást okozott, hogy a parlamenti baloldal nem tudta tető alá hozni az új átvilágítási törvényt, a törvénycsomag másik, elfogadott eleme viszont az iratok eltitkolásának lehetőségét teremtené meg.

2003. 01. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emlékezetes: a tavaly nyári ügynökbotrány után a kormánypártok komoly ígéretet tettek arra, hogy a Kádár-rezsim titkosszolgálatainak megismerése elől elhárítanak minden eddigi akadályt. Az is ismeretes, hogy mindezt a fogadkozást Medgyessy Péter szocialista miniszterelnök szigorúan titkos tiszti tevékenysége generálta, s az eredmény az lett volna, hogy ne csak a III/III-as iratokat ismerhessék meg tudományos kutatók és a megfigyeltek, hanem a III-as főcsoportfőnökség egész iratanyaga veszítse el titkosságát. Az igazságügyi tárca első törvénytervezeteit hamarosan visszavonta, majd júliusban Bárándy Péter miniszter a parlament elé terjesztette az új törvényjavaslatpárt. Már az új átvilágítási törvény és a Történeti Hivatal helyett létrehozandó, az előző rendszer titkosszolgálati tevékenységének feltárásáról és az állambiztonsági szolgálatok történeti levéltára létrehozásáról szóló előterjesztések fogadtatása is azt vetítette előre, hogy vaskos fiaskó kerekedhet a kormányzati tervekből. A Medgyessy Péter miniszterelnök által felkért szakértői grémium igen lesújtó véleményt alkotott mindkét törvénytervezetről. A Sólyom László volt alkotmánybírósági elnök vezette tudós testület jelentésében komoly alkotmányossági aggályokat fogalmazott meg, s több ponton is úgy látta, hogy a kormányzati előterjesztők a diktatórikus rendszer titkosszolgálatait mintha összemosnák a demokratikus állambiztonsági szervekkel. Természetesen számos más szakmai gondnak is hangot adtak, így a Történeti Hivatal helyett létrejövő állambiztonsági levéltár felállítását és jövendő gyakorlatát is több ponton bírálták.
A kormánypárti módosító indítványok a Sólyom-bizottság által hangoztatott kifogásokat egyáltalán nem akceptálták, az ellenzéki módosító javaslatokat pedig egytől egyig leszavazta a koalíciós többség. A Fidesz által jegyzett indítványok többek közt azt szerették volna elérni, hogy az átvilágítás azokra is kiterjedjen – kimondva az öszszeférhetetlenséget –, akik a Kádár-rendszer alatt az MSZP jogelődje, az MSZMP legmagasabb döntéshozó szerveinek vezetésében tevékenykedtek, így megrendelői voltak a megfigyeléseknek és a titkos adatgyűjtéseknek. Már a múlt év végén sejthető volt, hogy a két koalíciós partner közt jelentős nézetkülönbség van a két törvénytervezet sorsáról. Az MSZP módosító indítványaival szűkítette az átvilágítandók körét – így az egyházak és a média képviselőit is ki szerették volna venni –, az SZDSZ nagy része viszont ragaszkodott volna a kör bővítéséhez. Az eredmény a december 23-i zárószavazáson ismeretessé vált: az állambiztonsági levéltár létrehozásáról rendelkező előterjesztést 50 százalékot alig meghaladva megszavazta a kormánypárti többség, ám az átvilágítási törvénytervezet elbukott az SZDSZ elutasító voksai miatt.
Az átvilágítási procedúrában és az állampolgárok információs önrendelkezési jogának érvényesítésében mindenesetre számos megválaszolatlan kérdés gyűlt öszsze. A két, egymásra épülő törvényjavaslat közül csak az egyiket, az állambiztonsági levéltár létrehozását fogadta el a parlament, így a másik gyakorlati végrehajtása is kétségessé válhat. Szakértők valószínűsítik az alkotmánybírósági vizsgálat végeredményét is: szerintük a taláros testület számos ponton alkotmányellenesnek fogja nyilvánítani a jogszabályt. A gondokat tetézik a kormányzati nyilatkozatok is: Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár szerint az MSZP–SZDSZ-kabinet nem fog új átvilágítási törvényjavaslattal előrukkolni. Ez a döntés viszont még azoknak a szemében is hiteltelenné tenné a baloldali koalíció múltfeltáró őszinteségét, akik elégedetlenek voltak az Orbán-kormány teljesítményével. A baloldali kormányerők szóhasználatában ugyanis visszatérő motívum volt a múltfeltáró őszinteség hangoztatása, a jelenlegi törvényhozási fejlemények viszont éppen a múlt eddigieknél is alaposabb elfedésének irányába hatnak.
Szakértők azt is nehezményezik: a törvényjavaslat olyan sok kivételt állapít meg, hogy a jelenlegi állambiztonsági szolgálatok igen sokfajta kritériumra hivatkozva tagadhatják meg az adatok rendelkezésre bocsátását, a dokumentumok átadását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.