Az ELTE űrkutató csoportja által kifejlesztett módszer lényege a földfelszín, illetve a növénytakaró vizsgálata műholdak segítségével. Kiemelten vizsgálják a kukoricát és a búzát, de sok más haszonnövényt, így a cukorrépát, a rozst, a burgonyát és a lucernát is figyelik. A módszer segítségével meghatározható a növényzet állapota, felmérhető az aszály, illetve a vízkár hatása – mondta Lichtenberger János fizikus, a kutatócsoport tagja.
A műholdak – többek között – a látható és a közeli infravörös tartományban figyelik a földfelszínt, amelyben a növények az állapotukra jellemző mértékben verik vissza a fényt, így a műholdfelvételek feltárják a növényzet vitalitását: a nem igazán életerős növény többet nyel el az infravörös sugarakból, mint a jól fejlődő. A csoport által kidolgozott eljárás alapján nagyon pontosan meg lehet mondani, hogy egy-egy kisebb régió növénytakarója hogyan „viselkedik”, és ez megállapítható országos szinten is. A módszer segítségével meg lehet határozni a kultúrnövények várható hektáronkénti hozamát. A vetésterület ismeretében a teljes termésmennyiség meghatározható.
Egy-egy megye vagy ország búzatábláinak a bejárása és műszeres vizsgálata, a statisztikai adatok begyűjtése és rendszerezése rengeteg időt és emberi munkát emészt föl, ráadásul ezek az adatok szükségszerűen hibásak, hiszen gyűjtésük során rengeteg az emberi tényező. A mezőgazdaságban nagyjából egyidejű adatokra lenne szükség. A kutatócsoport által kidolgozott módszer minimális földi információt igényel, s a Földtől mintegy ezer kilométer távolságban keringő amerikai és kínai műholdak – amelyek adatait használják – naponta adnak információt az ország egész területéről. Sőt, ma már hazánktól az Urálig, illetve Iraktól egészen Nagy-Britanniáig láthatjuk a kultúrnövények állapotát.
– A külföldi terméshozam-előrejelzés a magyar mezőgazdaság számára stratégiai jelentőségű információ, hiszen így előre ki lehet számítani az export-importlehetőségeket, a várható keresletet, illetve kínálatot – állítja Lichtenberger János. Külföldi kutatócsoportok még nem publikáltak ilyen szintű eredményeket. A piaci információk védelme érdekében a tudósok általában csak a vizsgálatok eredményét teszik hozzáférhetővé a szakirodalomban, nem pedig a módszerek részleteit.
A régebbi módszerek alkalmazói gyakran ellenzik a kutatást. Sokan attól félnek, a műholdas technika fejlődésével nem lesz szükség a munkájukra. Az űrkutatókat a mezőgazdászok közül sokan hozzá nem értőnek tekintik, hiszen ők a statisztika, a számítástechnika, a hullámtan, a geofizika és a térinformatika szakemberei. Először (és ma is az egyik fő irányként) a felső légkör, a magnetoszféra kutatásával, a hullámok terjedésével foglalkoztak. Mint mondják, a földfelszín és a műhold közti levegő olyan közeg, amely megváltoztatja a rajta áthaladó fény tulajdonságait. A napfényt a felszín „visszaszórja”, az áthalad a légkörön, amely újra befolyásolja. A kutatók egyik célja a légkör torzításait hatástalanítani az adatfeldolgozás során. A munkacsoport 1984 óta foglalkozik ezzel a témával, a termésbecslési módszer tulajdonképpen a hullámtani kutatások „mellékterméke”.
A műholdak fedélzeti számítógépeinek sebessége, adatfeldolgozási készsége folyamatosan fejlődik, s ma már kísérleteznek olyan műszerekkel, amelyek nagyon sűrű és keskeny sávokban mérik a földfelszín változásait, így a talajok tönkremenetele, a szikesedés is nyomon követhető lesz. Regisztrálhatók a globális természeti változások is. Példaként említik a kutatók, hogy a Szuezi-félszigeten az országhatárok éles vonala láthatóvá válik a műholdfelvételen, megmutatva, hol kezdődik a sivatagosodás. Ez arra enged következtetni, hogy a sivatag az emberi tevékenység nyomán alakul ki. Megdöbbentő felvételek készültek az Aral-tóról, amely néhány év alatt gyakorlatilag elpusztult.
Egy 2002-ben elnyert, 25,2 millió forintos kutatás-fejlesztési támogatás adja a műholdas adatvétel megvalósításának anyagi hátterét. Műholdas adatokhoz jutni egyébként nagyon költséges dolog: egy Magyarország területének tizedrészét ábrázoló, nagy felbontású felvétel több ezer dollárba kerül. A több időpontban készülő, hazánk teljes felületét bemutató műholdas vizsgálat dollármilliós nagyságrendű költségekkel járna. Ingyen juthatunk a jelenlegi felvételekhez, a magyar hozzájárulás az a vevőkészülék, amelyet a Pázmány Péter sétányon, az ELTE épületének tetején helyeztek el. Hasonló állomás az Országos Meteorológiai Szolgálatnál is működik. A kutatók szerint Magyarországnak érdemes lenne egy nagyobb felbontású képek vételére alkalmas vevőállomásra is beruházni, ez azonban több milliárd forintba kerülne. A műholdas kutatás egyébként mindenütt állami pénzből történik, a feladatok természete miatt magántőke nemigen áramlik erre a területre.
A műholdas hullámterjedési kutatás perspektívái közé tartozik az űrmeteorológia fejlődése is. Csak földi adatok segítségével, ahogyan az űrkutatás kezdetéig történt, legfeljebb egynapos, bizonytalan meteorológiai előrejelzés készíthető; a jelenlegi műholdak segítségével készülő már négy-öt napos, elég pontos prognózist tesz lehetővé. A kutatócsoport tagjai szerint hasznos lenne, ha hosszabb távú, akár néhány hónapos időtartamra meg lehetne határozni a várható időjárást, hiszen a szabadságolásokat, az üzemek működtetését, az útépítéseket, a mezőgazdasági munkálatokat vagy akár az árvízvédelmet hatékonyabban lehetne megtervezni. A magyar tudósok úgy vélik: az űrmeteorológia segítségével ez néhány évtizeden belül elérhető, amennyiben a Napot, a bolygóközi teret és a magaslégkör állapotát folyamatosan figyelik az űrszondák s adatainak egységes értelmezéséhez elvégzik a szükséges kutatásokat.
A kutatócsoport egyik célja, hogy a fejlődő országok is képesek legyenek adaptálni egy, a saját termésbecslésüket segítő eljárást. A keleti országok közül Indiával tartják fenn a tudósok a legélénkebb kapcsolatot. Indiának a szegénységből való kiemelkedést a műholdas technika alkalmazása hozta meg, hiszen olyan közcélú távérzékelési műholdjaik vannak, amelyek felveszik a versenyt az amerikai űrtechnológiával. A team egyébként a földfelszín szeizmikus változásait vizsgáló nemzetközi kutatásban is részt vesz. E kutatás egyik eredménye akár a földrengések pontosabb előrejelzése is lehet.
Star Wars rajongók figyelem, megvásárolható Darth Vader eredeti fénykardja
