A bíróság a feljelentésben foglalt rendzavarást megalapozottnak találta, és közösségellenes, hangulatkeltő magatartásként értékelte. Az ítélet indoklása szerint Loppert Dániel viselkedése alkalmas volt arra, hogy másokban megbotránkozást keltsen, és a nagy tömegben tett kijelentését a nemrég megválasztott miniszterelnök elleni hangulatkeltés céljából tette.
Lapunk kérdésére az ügy főszereplője elmondta: a fesztiválon alapvető szabadságjogával élve véleményt nyilvánított.
*
Ezért nem ért egyet az elmarasztaló határozattal, és ügyvédjével egyeztetve fellebbezést nyújtottak be az eljárás megszüntetése érdekében.
Ismeretes, hogy a feljelentés szerint: „Loppert háromszor, hangosan árulónak nevezte Medgyessyt, amin a miniszterelnököt kísérő csoport több tagja is megbotránkozott. A fiatalember az őt igazoltató és videoszalagra felvevő rendőrökkel szemben mindvégig arrogáns magatartást tanúsított.” A Medgyessy ügynökmúltját feltáró dokumentum napvilágra kerülése után hat héttel, a fesztiválon megjelent kormányfőt Tapolca rendőrkapitánya kísérte a rendezvény területén. A Magyar Nemzetnek tavaly augusztusban nyilatkozó Scher József alezredes kijelentette, hogy maga veszi kezébe az ügyet, mert eddig nem volt divat a megyébe látogató politikusoknak bekiabálni.
A bíróság előtt demonstráló Felelősség Polgári Kör képviselője szégyenletesnek nevezte a határozatot, és hozzátette: a városi rendőrkapitány, akinek ügybuzgósága és személyes sértettsége, a Kádár-rendszerben játszott szerepe miatt érthető, nem érte el célját, nem sikerült a fiatalembert rács mögé juttatnia. A demonstrálók közt több fideszes parlamenti képviselő is jelen volt, így például Szalai Annamária, Lasztovicza Jenő, Kosztolányi Dénes, Manninger Jenő és Stolár Mihály. Lasztovicza kijelentette: „lehet, hogy fél év múlva a büntetés már nem figyelmeztetés lesz, hanem esetleg fél év börtön vagy több százezres bírság, ha valaki ki meri nyitni a száját Magyarországon”. Bayer Zsolt újságíró hangoztatta: „ez a per semmi másért nem született, csak azért, hogy egy fiatalembert megfélemlítsenek, s rajta keresztül az egész környezetét is. Itt a tapolcai bíróság előtt én kijelentem, hogy Medgyessy Péter hazaáruló. Innét kezdve nincs más választása a hatalomnak, mint engem is eljárás alá kell vonnia. Ha ezt nem teszi meg pusztán azért, mert közismert személy vagyok, s feltehetőleg még többen lennének a bíróság előtt a tárgyaláskor, akkor ez a hatalom nemcsak antidemokratikus, de mérhetetlenül gyáva is”.
Borbély Zoltán, a Legfőbb Ügyészség szóvivője az eljárással kapcsolatban hangsúlyozta: nem történt vádemelés, az ügyészség nem foglalkozik az esettel, a feljelentés rendzavarás miatt történt, amelyet szabálysértésként kezelt a városi bíróság. Ahhoz, hogy a kormányfő megsértése miatt az ügyészség vádemeléssel éljen, közvádas bűncselekményt kell megvalósítani, ha pedig becsületsértés történt, akkor a magánvádas eljárásban maga a sértett képviselheti a vádat. A Fidelitas az alapvető szabadságjogok korlátozásának szándékát érzékeli az ügyben, és úgy véli, hogy Loppert elmarasztalása szomorú precedenst teremt az újkori demokrácia történetében. Közleményük szerint ettől kezdve mindenki joggal tarthat következményektől, aki egy közszereplőt elítélő kijelentést tesz.
Itt a bizonyíték: aki nem igazodik, azt pellengérre állítja Brüsszel
