Füstadó és Fekete-leves

2003. 01. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem, nem, soha! – fogadkozott a szocialista kampánykórus, Medgyessyvel az élen, akár húsz esztendőre is, hogy nem emeli a gáz árát. Alig telt el kilenc hónap, és oda az ígéret. A gáz ára emelkedik, s mellé a lakossági áramé is. A villanyért februártól átlagosan 8,7 százalékkal, a gázért május közepétől 12 százalékkal fizetünk többet. A tervezett inflációt jócskán meghaladó gázáremelést a rászorulóknak kompenzálja a kormány. Erre 40 milliárd forintot költ az idén.
Vagyis csak néhány milliárd forinttal kerül kevesebbe a májusban bevezetett áremelés ez évi kompenzációja, mint amennyi 1995-ben – a Bokros-csomag évében – a nagy állami energiaszolgáltatók kiárusításakor befolyt az államkasszába az öt – önkormányzati tulajdonú – gázszolgáltató vállalat többségi tulajdonának (alkotmánysértő) privatizációjából.
Lendvai Ildikó, a szocialisták frakcióvezetője, a választáson felélesztett agitációs propaganda jeles művelője a minap egy tévéműsorban fejtette ki, némi demagógiát sem nélkülözve, hogy miféle piacellenes lépéssel akarta az Orbán-kormány enyhíteni a lakosság terhét a Mol Rt. gázüzletágának állam általi kivásárlásával, vagyis reprivatizációjával. Lendvai szerint Orbánék az adófizetők pénzéből ötszázmilliárdot akartak költeni e célra, tehát hálával tartozunk neki, hogy ezt az irdatlan összeget ezúttal nem lélegeztető gépekre számította át a képviselő asszony, hanem a megtévesztett szavazóik számára is érthető módon állampolgáronként ötvenezer forintokra. Arról azonban nem ejtett szót, hogy az állam ezt a vételárat, ha másként nem, hát az áremelések miatti kompenzációra el fogja költeni – ha valóban komolyan gondolja a szegények támogatását a választások közötti években is. Arról sem beszélt a gázár szinten tartását a kampányban személyes garancialevélben megígérő, puha orrú honanya, hogy az ötszázmilliárd forint nem ablakon kidobott pénz, nem lenyúlt, majd off-shore-paradicsomba menekített nemzeti vagyon, hanem az Országgyűlés által ellenőrzött állami tulajdonú vagyonná vált volna, ami tíz év múlva – az EU-csatlakozásunk után – biztosan jóval többet ért volna, mint amennyiért meg akarta venni az Orbán-kormány.
Kinek jó a gázáremelés? A Mol Rt. részvénytulajdonosainak biztosan. A gázáremelés hírére a múlt héten pénteken egy nap alatt 195 forinttal emelkedett az olajcég papírja. A jelek szerint most megint a tőzsdei spekulánsok ideje következik. Arról sem számoltak be az „egyedül kormányozni képes elvtársak”, hogy a nagyfogyasztókat érintő gázáremelés milyen hatással lesz például az inflációra, a megnövekedett energiaköltség hogyan hat az ország versenyképességére. Tévedés ugyanis, hogy ezt leginkább a munkabérek növekedése rontja, amit mellesleg a Medgyessy-kormány pörgetett fel a választási siker érdekében tett – és részben be is tartott – ígéretével. Az pedig csak a kormányfő korlátoltságát jelzi, hogy az állami szektorban végrehajtott nagyarányú béremelés után felszólította a nálunk működő multikat, ugyan, fogják már vissza magukat a béremelésekkel, tekintve az infláció kívánatos mértékét. Majd az EU-tárgyalásokon sikerült elérnie, hogy a piackonformnak nem nevezhető multiknak nyújtott adókedvezmények még fennmaradjanak egy ideig…
Amikor a külföldi befektetők gyárbezárásának okait keressük, a bérköltségek és az adókedvezmények uniós csatlakozásunk után várható megszűnése mellett talán az energiaár-politikánkra is célszerű lenne egy kis figyelmet fordítani. Például az elkótyavetyélt energiaágazatunk külföldi tulajdonosainak – „piaci alapon” – nyújtott nyolcszázalékos eszközarányos nyereség, vagy éppen a Mol részvényeseinek nyújtott haszon állami kompenzáció árán éppenséggel lehetne befektetésösztönző eszköz is a gazdaság élénkítésére.
A nyugdíjasok voksáért kifizetett egyszeri tizenkilencezer forintos állami apanázs a következő tél végére a kéményen keresztül elszáll. A száznapos szemfényvesztés egyik adományáról kiderült: az nem egyéb, mint szocialista módra nyújtott előleg a füstadóra, „alárendelt kölcsöntőke” képében. El kell ismerni: emelni kell a gáz árát. Csakhogy a szocialisták a nagy átverés jegyében azt ígérték, egyedül ők tudják azt a gazdaságpolitikát megvalósítani, hogy nem emelik a gáz árát sem, emelik viszont minden, közpénzből finanszírozott társadalmi réteg fizetését, aminek eredményeként a választások nyertesei lehetnek.
– Hány évre ígérjem meg, hogy nem lesz gázáremelés, húsz évre? – tette fel a kérdést teátrálisan Medgyessy a kampány hevében. Beleborzadtunk. Nem is a gázáremeléstől tartottunk, ígérhetett volna akár húsz százalékot is. De az fenyegetés, hogy évtizedekre akarnak berendezkedni, dermesztően hatott.
A szocialista többségű kormány – ígéreteire fittyet hányva – most majd mindennek emeli az árát, amire hatásköre van. Akinek csak balatoni nyaralásra futja például, az M7-es autósztráda használatáért is fizetni fog, drágább lesz a BKV, a temetés, az illeték, a csatornahasználati díj, a szennyvízszippantás, a vonat- és a Volán-buszjegy ára is. Nem csoda, hogy a szocialisták már megint válságkezelő programon törik a fejüket, csak ehhez értenek. Válságot idéznek elő, hogy legyen mit kezelniük.
Nem látni még, most éppen milyen megoldást választanak: sokkterápiát, a bevált országeladósító hitelfelvételt a Világbanktól, vagy éppen ócsítják majd a forintot, elszabadítva az infláció rémét. Bokros pénzügyminisztersége idején erre éppen nem volt mód, ezért a „csomagokkal” fizettették meg a bérből és fizetésből élőkkel a gazdasági egyensúly helyreállításának árát. Most azonban – állítólag – nem Bokros áll készenlétben szikéjével, hanem a gazdasági válság túlhordásának specialistája, Fekete János. Ő az a szakember, aki most osztja az észt a háttérből a két tengerparti nyaralása között forintócsító Medgyessynek.
A magát újabban „független” pénzügyi szakértőnek aposztrofáló Békesi László expénzügyminiszter is megmondta egy Juszt Lászlóval folytatott magánbeszélgetésben, hogy a Fekete-féle gazdaságpolitikától milyen megoldásra számíthat a magyar nemzetgazdaság. A több ezer milliárd forintból bevásárolt szavazatok „árát” akár az állam további eladósításából is finanszírozhatják – derült ki Békesi szakértő szavaiból. Így azután könnyen elképzelhető, hogy a gázár emelése mint hiánylefaragó lépés lényegében csak az állam által felveendő hitelekről, a Fekete-levesről akarja elterelni a figyelmet. (Pusztán emlékeztetőül: ez a fajta hitel az Orbán-kormány számára is készenlétben állt, kissé erőszakos módon, ám a volt kormányfő ezt határozott udvariassággal elhárította. A D–209-essel korábban üzleti kapcsolatban is álló, Fekete János nevével fémjelzett gazdaságpolitikát jól megtapasztaltuk már a saját bőrünkön, a pillanatnyi előnyeivel a hetvenes és nyolcvanas években és utóhatásaival együtt az első szabadon választott Antall-kormány idején.)
Fekete egyszer már elévülhetetlen érdemeket szerzett az ország eladósításának technikai lebonyolításában. A nemzetközi helyzet amúgy is „fokozódik”, nem kellene belföldön hergelni a népeket. Medgyessy Feketéék országeladósító munkájában vett részt – ha hihetünk neki – titkos elemzőként meg kémelhárítóként. Nem csoda hát, ha Fekete cégtárs ott sertepertél megint az állami kondér közelében, kavargatva a nagy átverés után a feketelevest.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.