Kamatvágta: nyertes OTP

Hétről hétre drágul az OTP-papírok tőzsdei ára. Jórészt ennek köszönhette a BUX is az egy százalékot meghaladó emelkedését, noha a nemzetközi piacokról ezúttal nem érkezett „hátszél”: az amerikai gazdaság állapotáról a statisztikai adatok továbbra sem festettek megnyugtató képet. A dollár három éve nem látott mélységbe süllyedt.

Zelei Béla
2003. 01. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erre a hétre is kiható makrogazdasági adatok jelentek meg az elmúlt héten az USA-ban. A Federal Reserve (Fed) előzetes adatai szerint decemberben 0,2 százalékkal csökkent az ipari termelés. Az elemzők a múlt év végére már növekedést jósoltak, de az autóipar visszaesése miatt a novemberi szerény növekedés után decemberben újra zsugorodott az ipar összteljesítménye. Az autóipar számainak figyelmen kívül hagyásával a vártnak megfelelő növekedést mértek a statisztikusok. Amíg az autóipar 4,7 százalékos visszaesése rontotta az átlagot, a feldolgozóipar pedig az átlagnak megfelelően, 0,2 százalékkal szűkült, addig a fejlett technológiákat képviselő iparág decemberben félszázalékos növekedést produkált. Elemzők arra hívták fel a figyelmet, hogy az ősz óta tartó megtorpanás okai az év végéig jelen voltak a gazdaságban. A decemberi előzetes adatok figyelembevételével 2002-ben 0,6 százalékkal csökkent az amerikai ipar termelése, a 2001-es 3,5 százalékos visszaesés után.
Kínai export
További aggodalmakra adott okot az a bizalmi index, amelyet a Michigan Egyetem gondoz. A pénteken közzétett januári, hóközi fogyasztói index kiemelt fontosságú mutató, hiszen az amerikai GDP növekedésének kétharmadát a lakossági fogyasztás táplálja. A decemberi 86,7 pontról a szakértők kisebb visszacsúszásra számítottak, de a 83,7 pontos adat a legpesszimistább jóslatot is alaposan alulmúlta.
Az ipar adatai után kevéssé volt meglepő, de újabb negatív üzenetet kapott a tőkepiac az amerikai kereskedelmi minisztériumtól, amikor az közölte külkereskedelmi adatait. Az októberi 35,22 milliárd dollárról novemberben 40,1 milliárdra szökött fel a deficit. Az elemzők nem egészen kétmilliárd dollárnyi emelkedésre számítottak. A dollár három éve tartó gyengülése sem segített az exportőröknek: a kivitel mindössze 1,1 százalékkal bővült, míg a behozatal 4,9 százalékkal nőtt. A deficit legnagyobb hányada Kínával szemben keletkezett, amely már meghaladja a tízmilliárd dollárt. Egyedül az Európai Unióval szemben csökkent a hiány, 7,9 milliárd dollárra.
Felerősítették a gyenge makrogazdasági adatok hatását a továbbra is meglévő háborús aggodalmak az iraki konfliktus rendezetlensége miatt. Mindezek együttesen az elmúlt hét végére újabb, hároméves mélypontra nyomták a dollárt. Pénteken Londonban egy euróért 1,063-1,065 dollárt fizettek.
Az USA-ban decemberben csak 0,1 százalékkal nőttek a fogyasztói árak. Ez az alacsony pénzromlás a Fed részére bármikor megengedne egy újabb kamatcsökkentést, de az elemzők egy része azon az állásponton van, hogy az esetleges újabb monetáris enyhítés nem hozná lendületbe a gazdaságot.
A változatlan kamatszint mellett érvelt az elmúlt héten Otmar Issing, az Európai Központi Bank (EKB) vezető közgazdásza. Utoljára decemberben történt igazítás a monetáris politikában, s az akkor beállított 2,75 százalékot az EKB elnöke jelenleg megfelelőnek tartja. A központi bank közgazdásza szerint, a növekedés még mindig gyenge, de az irányának megváltozása miatti kockázat egyre csökken. Issing mindezek mellett is nyitva hagyta egy esetleges beavatkozás lehetőségét, mondván: a kamatcsökkentés lehetősége mindig fennáll.
Túladott a Matáv?
Issing szavait bármely ország monetáris politikusa mondhatta volna, hiszen a kamatdöntések előtt az ő szavaihoz hasonló megnyilatkozásokkal találkozhatunk. Egy kamatemelés vagy -csökkentés után pedig a hírmagyarázók mindig megtalálják azokat az utalásokat a nyilatkozatokban, amelyek előrevetítették a döntést, csak addig nem fordítottunk rá kellő figyelmet.
Hasonló körülmények között két alkalommal is kamatot csökkentett a múlt héten a Magyar Nemzeti Bank. A Budapesti Értéktőzsdén egyelőre csak az OTP árfolyamán látszott meg a kamatszint erőteljes mérséklődése. Még nem tudni, hogy a kötvényeken ezután elérhető alacsonyabb reálkamat terelte a befektetők figyelmét a részvény felé, vagy azt vélelmezték a piac szereplői, hogy az utóbbi napokban végbement, nagy volumenű devizaműveletekből a legnagyobb hazai bank is profitált. Piaci információk szerint a múlt héten – a szokásos forgalmon kívül – majdnem ötmilliárd euró fordult meg a bankközi piacon.
Az OTP négy és fél százalékos drágulásának meghatározó szerepe volt a BUX 1,23 százalékos javulásában. (A tizedikével végződő héten két százalékkal romlott a pesti részvények átlagos ára.) Az indexet meghaladóan emelkedett az elmúlt héten a Matáv árfolyama. Az elemzők korábban – amikor nyolcszáz forint közelében volt a telefonpapír ára – többször hangsúlyozták: túladott a részvény. A Mol árának 1,2 százaléknyi süllyedése az előző héten bekövetkezett négyszázalékos erősödését követő korrekció volt. Akkor a gázár emelése lendített a kurzuson, az elmúlt napokban pedig az áremelés okozta szociális feszültségek enyhítését célzó kompenzáció kérdése volt napirenden. Hernádi Zsolt Mol-elnök a gázáremelés kapcsán úgy vélekedett: a bejelentett áremelés fontos lépés volt, de megnyugtató megoldást a gázár szabályozásának átalakítása jelenthet. Amennyiben ez nem történik meg, 2005 után a társaság nem szavatolhatja a biztonságos ellátást. Ezt követően pénteken a Mol hivatalosan bejelentette, hogy kötelező érvényű vételi ajánlatot tett a horvát INA olajtársaság részvényeinek 25 százalék plusz egy darabos csomagjára. Szakértői vélemények szerint a horvát cég 1–1,8 milliárd dollárt ér, s lapértesülések szerint a tenderen érdekelt három társaság ajánlatai 250–400 millió dollár között lehetnek. Ugyanakkor a legnagyobb szinergia a Mollal való együttműködéstől remélhető. A Mol jelenleg érvényes stratégiájának középpontjában a regionális szerepének erősítése áll. Az INA privatizációja iránt pedig már korábban is kifejezte érdeklődését a magyar olajtársaság, így a pénteken tett nyilatkozat a befektetők számára nem okozott meglepetést.
Kellemes bázis
Kétfordulós, nyilvános pályázaton dönt a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) arról, hogy a három évre tervezett szemléletformáló kampányát melyik kommunikációs cégre bízza. A tét nem kevés, hiszen az idén – támogatók segítségével – százmillió forintot szán a BÉT erre a programra. A kampány márciusban indul. Az időpont szerencsésnek tűnik, hiszen még tart a tőzsdei társaságok kivonulása. A Prímagázzal pénteken lehetett utoljára kereskedni, 23-tól pedig a BÉT törli a papírt a terméklistájáról. E tekintetben tehát remélhetőleg elérte mélypontját a tőzsde, s jó bázisról indulhat a kampány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.