Késedelmet szenvedhet olyan juttatások kifizetése, mint a nagymamagyes és a 800 ezer gyermeket érintő gyermekvédelmi támogatás emelése, mivel a szociális törvénycsomagot csak február 4-én tárgyalja újra a parlament. A kormány már január 10-én döntött arról, hogy a köztársasági elnök által az egyházi intézményekre vonatkozó – szerinte diszkriminatív – módosítások miatt megfontolásra viszszaküldött „salátatörvényt” változatlan formában terjeszti be. Lapunk kérdésére, hogy miért nem lehet előbb összehívni a parlamentet, Gál J. Zoltán kormányszóvivő úgy válaszolt: a képviselők egyéb elfoglaltságai ezt lehetetlenné teszik, mivel egy részük szabadságát tölti, mások pedig az európai uniós kötelezettségeknek tesznek eleget.
Hozzátette: technikai módosításokat is be kell iktatni a törvényjavaslat szövegébe a visszamenőlegesség miatt. Tény, hogy az MSZP-nek és az SZDSZ-nek kell biztosítania a határozatképességet, hiszen a Fidesz már jelezte, hogy nem vesz részt a rendkívüli ülésen, ha a kormány változatlan formában terjeszti a törvényt a Ház elé.
*
A kormányszóvivő tavaly december 23-án – amikor kiderült, hogy Mádl Ferenc nem írja alá a parlament által megszavazott törvényt – még azt hangsúlyozta az MTI-nek adott nyilatkozatában: a jogszabály januári hatálybalépésének elmaradásával több hónapos késéssel valósulhat meg számos, a családokat kedvezően érintő intézkedés. Gál J. Zoltánhoz hasonlóan az MSZP frakcióvezetője is „aggodalommal fogadta” az államfő lépését. Lendvai Ildikó sajnálatosnak nevezte, hogy emiatt „késedelmet szenvedhetnek” a szociális ellátások.
Mádl Ferenc köztársasági elnök már december 28-án felkérte az Országgyűlést, hogy „a lehető leghamarabb tűzze napirendjére” a szociális törvénycsomag újratárgyalását. Az államfő azt kérte minden illetékestől, a parlamenttől és a polgármesterektől: a törvény által lehetővé tett juttatásokat visszamenőleges hatállyal határozzák meg, hogy egyetlen kedvezményezett se szenvedjen hátrányt.
Ismert, hogy a köztársasági elnök és az ellenzéki pártok is azt kifogásolták: a változtatás hátrányosan érinti azokat az állampolgárokat, akik az egyházi intézményekben kívánják igénybe venni a szociális alapellátásokat. Az ügyben a Fidesz és az MDF politikusaihoz hasonlóan foglalt állást a katolikus, a református és az evangélikus egyház is.
Száz éve született Duray Miklós
