Nem tartoznak a gyülekezési törvény hatálya alá azok a Várban tartandó kulturális rendezvények, amelyekre az I. kerületi önkormányzat közterület-foglalási engedélyt adott ki – hangzott el Kökényesi Antal budapesti rendőrfőkapitány és közbiztonsági helyettese, Lapid Lajos tegnapi sajtótájékoztatóján. A több civil szervezet által bejelentett demonstrációkat azonban nem tarthatják meg a szervezők, mert a Vár a jelzett időpontban „kvázi magánterületté válik”.
Kérdésekre válaszolva a rendőrök nem voltak hajlandók elárulni, mely szervezetek hány demonstrációja marad el. Jelezték viszont: a kulturális rendezvények biztosítására a megszokottnál több rendőr tartózkodik majd a Várban. Az elmaradó rendezvények szervezői – Lapid szavai szerint – korrekt módon tudomásul vették a helyzetet; a résztvevőket értesíteni egyébként a szervezők dolga lesz.
Korábban Salgó László országos és Kökényesi Antal budapesti főkapitány, valamint Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár is kijelentették, hogy a német és a magyar csapatok kitörésére emlékező, úgynevezett becsület napjára tervezett demonstrációkról nem tudnak; ám ha mégis lesznek, azokat minden törvényes eszközzel igyekeznek megakadályozni.
Nagy Gábor Tamás I. kerületi polgármestertől megtudtuk: január 20. és március 5. között a Honvédelmi Minisztérium (HM) és a Hadtörténeti Intézet által szervezett, Élő magyar hadtörténelem hat színben című rendezvénysorozat eseményei zajlanak majd a Várban; jórészt külső helyszíneken.
Matyuc Péter, a HM kommunikációs főigazgatója tudósítónk megkeresésére elmondta: még tavaly novemberben ő tett javaslatot Juhász Ferenc honvédelmi miniszternek a rendezvénysorozat megtartására; miután több külső felkérés érkezett ez ügyben a minisztériumhoz. Ezek között volt olyan is, amely Budapest felszabadulásának méltó megünneplését tűzte ki célul.
Száz éve született Duray Miklós
