MI A MAGYAR?

–
2003. 01. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A főúri vagy nemesi kényelemre épült kastélyok és kúriák azon túl, hogy alaprajzi beosztásuk stb. felett eljárt az idő, az új igénybevételnek alig felelnek meg. A lakók saját erejükből igyekszenek javítani kedvezőtlen helyzetükön, de a rendszertelen, össze nem hangolt nyílástörésekkel, házilagos toldozgatásokkal lassan kivetkőztetik az épületet eredeti mivoltából…
A sziráki Dégenfeld-kastély, amelyben az államosítás után traktorosiskola működött, parkját, udvarát és kerítését elszántva, ma az állami gazdaság irodái, raktárai, konyhahelyiségei számára szolgálnak. A belső részeket tatarozták. A fertőszéplaki Széchenyi-kastély részben üres, magtár és egy lakás található benne… A bajnai Sándor–Metternich-kastélyt a gépállomás kapta meg… Mivel a gépszínekre igénybe vett – egyébként félreeső – parkrészhez külön megközelítést korábban nem biztosítottak, a gépek a kastély bejárati útjának, kerítésének, kapujának tönkretételéhez, növényzetének megritkulásához vezettek. (…)
A szabadkígyósi kastély ma mezőgazdasági technikum. A nagykovácsi Tisza-kastély kertészeti dolgozók gyermekeinek nevelőotthona. A seregélyesi Zichy-kastély MÁV-fiúnevelő otthon. A honvédség által átadott fóti Károlyi-kastélyban az egész ország érdeklődését felkeltő gyermekváros létesült…
A fejlődésünk eddigi szakaszában jelentkezett „kastélyfelhasználó igények” közül a gyakorlatban is bevált, legkedvezőbb megoldásnak a szociális és egészségügyi igénybevétel bizonyult. Az összevont vizes helyiségekkel kialakított beteggondozó, szociális, gyermek-, fiú-, leány-, tanulóotthonok és a nagyobb kastélyokban elhelyezett kórházak, szanatóriumok megfelelőek, és igen kedvező benyomást keltenek.
A gondozott, jól használt kastélyok közül minden külön rangsorolás nélkül említjük a gödöllői Grassalkovich-kastélyt, amelyet a honvédség jó állapotban adott át 1958-ban szociális otthon céljára. A kéthelyi Hunyadi-kastély szociális otthon, amely a főváros kezelésében 1953 óta működik, bentlakóinak munkaterápiás lehetőséget is biztosítva. A péceli Ráday-kastély MÁV-betegotthon, amelynek terveit a Vasút Terv. Váll. 1954-ben készítette el, a műemléki értékek lehető fenntartásával megoldható, új funkciójú kisebb átépítés példájaként. A pilisi Beleznay-kastély gyermekotthon, amelynek igényes terveit a Közti 1957–58-ban készítette el… A somogyvári kastély gyógypedagógiai intézet. Nagymérvű átépítéséhez, illetőleg toldalék építkezéséhez a Közti 1958-ban adott korszerű elvekre épült, merészebb megoldású példát. A zsirai Pejacsevics-kastély, 15 holdas parkban a Répce-patak mentén, 1951 óta 200 fő részére, 25 személyzettel, évi 2 millió forint ellátmánnyal kulturált szociális otthon. (…)
A csákvári Esterházy-kastély 38 holdas parkban álló, szép klasszicista épületében tüdőgondozó működik. Az épület helyreállítása a Városépítési Tervező Iroda szakavatott irányításával 1952 óta folyik.
A dénesfai Cziráky-kastélyban 1953 óta 120 fő részére ideggyógyintézet működik. A mozaikpadlóval ékesített épületet 1953–54-ben renoválták, de állandó karbantartásáról is gondoskodnak… A város főterén álló hatvani Grassalkovich-kastélyt sok nehézség árán sikerült kórház és rendelőintézet céljaira véglegesíteni. A kisbéri Batthyány-kastély, volt állami méntelep nagyméretű főépülete, a hozzá tartozó 5 hold parkkal és 2 hold kertészettel 1946 óta a komáromi járás II. sz. közkórháza. Az elmúlt esztendőben kívül-belül teljesen tatarozták. A lengyeltóti Tóti–Lengyel-kastélyban tüdőbeteg-szanatóriumot szereltek fel. A szőnyi Zichy–Gyürky neobarokk stílusú kastélyban működő közkórházhoz 1958-ban új toldalékot kezdtek építeni modern kialakításban.
Magyar műemlékvédelem, 1949–1959 (Akadémiai Kiadó, 1960)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.