Márciusban nyolc, az uniós csatlakozás miatt szükségessé vált előterjesztést fogad el a T. Ház: egyebek mellett az európai parlamenti képviselők választását szabályozó jogszabályt, a Munka Törvénykönyve módosítását és az európai üzemi tanács létrehozását célzó javaslatot. Ugyancsak márciusban esedékes az ügyvédekről, valamint az agrárpiaci rendtartásról szóló törvény jogharmonizációs módosítása. Áprilisban a fegyvertartásra vonatkozó szabályokat igazítják az uniós joghoz, illetve a személyes adatok védelméről, valamint az államtitokról és a szolgálati titokról szóló törvényeket. Májusban hét jogharmonizációs célú javaslatot tárgyalnak a képviselők. Köztük a közbeszerzésekről, a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló előterjesztéseket.
Júniusban kerül napirendre a Nemzetközi Büntetőbíróság statútuma miatt szükségessé vált több, például az alkotmányt és a büntetőjogi szabályozást érintő módosítás.
A nem jogharmonizációs céllal megtárgyalandó előterjesztések között szerepel februárban a pénzmosás megelőzéséről és megakadályozásáról szóló törvényjavaslat elfogadása. Márciusban tárgyalnak a közpénzek felhasználásával és a köztulajdon használatának nyilvánosságával összefüggő előterjesztésről, a magánnyugdíj-pénztári garanciarendszerről és a Nemzeti Civil Alapprogramról szóló javaslatokról, csakúgy, mint a szomszédos országokban élő magyarokról szóló törvény módosítását célzó indítványról. Előreláthatólag áprilisban dönt a parlament a köztisztviselők jogállásáról szóló módosításról, amelynek célja a jogszabály kiterjesztése az ügyviteli dolgozókra. A Magyar Fejlesztési Bankról szóló javaslat azokat a feltételeket teremtené meg, amelyek biztosítják, hogy a társaság a jövőben tisztán fejlesztési bankként működjön. Májusban módosítják a közoktatási és a felsőoktatási törvényt, ez utóbbi alkalmassá tenné a felsőoktatási rendszert az európai felsőoktatási térségben való részvételre. Júniusra marad a polgári szolgálatról és a hulladékgazdálkodásról szóló javaslatok megvitatása.
Több korábban elkészült éves jelentés – például a legfőbb ügyész, az Országos Igazságszolgáltatási Tanács és az ÁSZ ÁPV Rt.-ről szóló beszámolója – megtárgyalásával is adós az Országgyűlés.
***
Az MSZP rendkívüli ülésre készül. A szocialisták készen állnak arra, hogy a szociális törvénycsomagot rendkívüli ülésen tárgyalja újra a parlament – közölte Lendvai Ildikó frakcióvezető. Ismert, Mádl Ferenc államfő megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek a salátatörvényt, mert az szerinte hátrányosan érintheti azon állampolgárokat, akik a szociális alapellátásokat egyházi intézményben kívánják igénybe venni. A rendkívüli ülésről az MSZP ma vagy hétfőn egyeztet az SZDSZ-szel.
Ma indul haza Kapu Tibor, ez a menetrend
