Phenjan tárgyalna

MTI
2003. 01. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Észak-Korea pekingi nagykövete tegnap az Egyesült Államokra hárította a felelősséget az észak-koreai atomprogram kapcsán kialakult szembenállásért. Mindazon-által jelezte, hogy az elszigeteltségbe taszított phenjani vezetés tárgyalni kíván a washingtoni kormányzattal, közvetítő segítségével és előfeltételek nélkül.
Pekingi sajtóértekezletén Cso Csin Szu kijelentette: „minden országnak, amely a Koreai-félsziget biztonságára és az atomprogram ügyének békés rendezésére törekszik, pozitív szerepet kell játszania avégett, hogy az Egyesült Államok tiszteletben tartsa nemzetközi kötelezettségeit és párbeszéddel, feltételek nélkül válaszoljon a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságnak”.
Cso védelmébe vette Phenjan azon döntését, hogy újraindítja plutónium előállítására alkalmas atomreaktorát, illetve az Egyesült Államokra hárította a felelősséget az észak-koreai atomprogram körüli szembenállásért. A Reuters szerint a diplomata azt hangoztatta, hogy jelenleg „kizárólag a hidegháborús időkre emlékeztető gondolkodásmódot tanúsító Egyesült Államok” fenyegeti országát atomfegyverekkel. A nagykövet az AFP szerint közölte, hogy Phenjan kész feltételek nélkül tárgyalásokat folytatni az Egyesült Államokkal a válság rendezése érdekében. Amerika korábban elutasította, hogy tárgyalásokat folytasson Észak-Koreával.

- Háttér -
Az új évezred Koreája

Szentesi Zöldi László
Mikor George W. Bush a „gonosz tengelyének” nevezte Irakot, Iránt és Észak-Koreát, akkor – tudatosan vagy sem – az amerikai geopolitikai célokat leginkább gátló országokat nevezte meg. Ezek sorában kétségkívül Kim Dzsong Il orwelli látomásokat idéző állama az igazi „sötét ló”, de ez nem jelenti azt, hogy Dél-Koreában ne lennének gondok.
A két Korea hidegháborús termék, anakronisztikus, de mára realitássá vált politikai szükségmegoldás. Mindkét országrésznek számtalan hátránya származott a fél évszázada kikényszerített megosztásból. Az észak-koreai emberek nyomorúsága közismert, de társadalmi viharok dúlnak az identitásában meggyengült Dél-Koreában is. Az angolszász típusú politikai intézményrendszerek és a konfuciánus hagyományok kettősségében őrlődő Délnek szüksége lenne az ázsiai kommunizmus fogságába esett Északra, és fordítva. Amint azt Németország és Jemen példája is bizonyítja, egy-egy állam természetellenes megosztása nem tartható fenn a végtelenségig, és nem kétséges, hogy majdan a koreaiak is egy országban élhetnek.
2002 decemberében a dél-koreai elnökválasztás szoros befutója, majd a váratlanul kirobbant atomválság hozta lázba a világot. A hírek között azonban elsikkadt egy meglehetősen érdekes statisztika, amely szerint a déliek tekintélyes hányada cseppet sem idegenkedik az esetleges északi nukleáris fejlesztésektől, mondván, hogy az egyesülés után a phenjani atombomba úgyis közös tulajdonba megy át, és végső soron a közös állam politikai súlyát növeli majd.
A koreai egyesítés lehetősége persze sokszereplős játék – legalább annyira függ a térség nagyhatalmaitól, mint a két ország állami vezetőitől. Oroszország és Kína mellett az Egyesült Államok figyeli árgus szemekkel a két Korea viszonyát. Kína és Észak-Korea viszonyában – túl az ideológiai közösségen, amely ma már jobbára csak díszlet – meghatározó a gazdasági érdek, hiszen az észak-koreai gazdaság összeomlása menekültek százezreit űzné kínai földre. Peking éppen ezért alkalmas a közvetítő szerepre, de mindmáig csak ímmel-ámmal tett eleget a nemzetközi elvárásoknak. Hasonlóan ellentmondásos Dél-Korea és a „patrónus” Egyesült Államok viszonya – túlzás lenne azt állítani, hogy Szöulban rajonganának az országban állomásozó amerikai katonákért, és Bush világméretű terrorizmusellenes keresztes hadjáratáért. Sokan attól tartanak, hogy a „gonosz tengelyéhez” hasonló kijelentéseivel az amerikai elnök kiszabadítja a szellemet a palackból, és Észak-Koreában valóban otthonra lelnek az al-Kaida emberei, a világkommunizmus utolsó mohikánjai és más deviáns elemek. Márpedig ez senkinek sem lehet érdeke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.