Referendumok éve Európában

A népszavazások éve lesz az előttünk álló esztendő, hiszen a Koppenhágában meghívót kapott tíz tagjelölt ország lakosai februártól kezdve sorban az urnákhoz járulnak, hogy véleményt nyilvánítsanak országuk európai uniós csatlakozásáról. Az egyetlen kivétel Ciprus lehet – ahol még nem tisztázott, hogy kiírják-e a referendumot –, az azonban már bizonyosnak látszik, hogy a népszavazások sorát Szlovénia nyitja meg.

Ruff Orsolya
2003. 01. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha a szlovén népszavazás időpontjáról hivatalos döntés még nem született, annyit már tudni lehet, hogy az egykori jugoszláv köztársaság lakói várhatóan február 9-én járulhatnak az urnákhoz – megelőzve ezzel az „első szavazó” címére pályázó Magyarországot. Ha mégsem, a szlovének akkor is az elsők között tartatnak majd számon, hiszen a ljubljanai kabinet (kimondva-kimondatlanul) március vége előtt szeretne már túl lenni a referendumon, hiszen a szlovének az EU-szavazással egy időben az ország NATO-csatlakozásáról is véleményt mondhatnak. S noha az uniós tagság támogatottsága meglehetősen egyértelmű – a lakosság hatvan százaléka EU-párti –, addig egy esetleges iraki háború nagyban növelhetné a NATO-tagságot elutasítók táborát.
A szlovéneket várhatóan a máltaiak követik a sorban, ahol a tervek szerint valamikor márciusban szavaznak az állampolgárok. (Megfigyelők nem tartják kizártnak, hogy Máltán az uniós referendumot összekötik az önkormányzati választásokkal, ebben az esetben pedig a polgárok március 8-án járulnának a szavazóurnákhoz.) S jóllehet a piciny szigetország lakói – a felmérések szerint – többségükben támogatják a csatlakozást, még mindig meglehetősen magas a bizonytalanok aránya. Márciusban választ Ciprus is – feltéve, ha kiírják a népszavazást. Amennyiben az elkövetkezendő hetekben-hónapokban a török és görög közösség megállapodásra jut a megosztott sziget újraegyesítéséről, akkor március 30-án nem csak az uniós tagságról, hanem az egyesítésről is voksolhatnak a ciprióták. Ellenkező esetben a ciprusi parlament dönt, várhatóan áprilisban.
Április a magyarokról szól – pontosabban a magyar uniós népszavazásról. Április 12-én járulhatunk az urnákhoz, s a kérdés, amelyre válaszolnunk kell, így hangzik majd: „Egyetért-e azzal, hogy a Magyar Köztársaság az Európai Unió tagjává váljon?” Magyarországon egyébként a tagjelöltek között a legmagasabb, mintegy hetvenszázalékos az uniós csatlakozás támogatottsága.
Szlovákia május 16-17-én dönt a csatlakozásról – így döntött múlt héten a pozsonyi kabinet. Északi szomszédunknál is kiemelkedően magas, hetven százalék körüli az EU támogatottsága. A szlovák törvények egyébként kimondják, hogy a népszavazás csak akkor érvényes, ha a szavazásra jogosultak legalább fele részt vesz rajta. Érvénytelen referendum esetén legközelebb három év múlva rendezhetnek népszavazást az uniós tagságról. Az előzetes tervek szerint várhatóan májusban szavaz Litvánia is, ám a pontos dátum még várat magára. A belépést egyébként a lakosság 68 százaléka támogatja, a csatlakozást pedig főként a kis létszámú populista pártok ellenzik. Mindenesetre ahhoz, hogy a referendum érvényes legyen, a választásra jogosultak legalább felének részt kell vennie a szavazáson. A litván törvények egyébként lehetővé teszik egy második voksolás kiírását is, ha az elsőn a nem szavazatok győzedelmeskednének.
A lengyelek és a csehek júniusban adhatják le voksukat: míg Lengyelországban – a tervek szerint – június 8-án, addig Csehországban június 15-16-án járulhatnak az urnákhoz a választásra jogosultak. Egy minapi felmérés egyébként azt mutatja, hogy a koppenhágai csúcstalálkozó után minden 13. lengyel radikálisan megváltoztatta a véleményét, és nyolc százalékkal nőtt a csatlakozást támogatók aránya. Ha most rendeznék a szavazást, akkor a lakosságnak hozzávetőlegesen hatvan (más források szerint hatvannyolc) százaléka voksolna igennel. Csehországban némileg kevesebb – mintegy ötvenszázalékos – az uniós tagság támogatottsága, a csatlakozást a lakosság 18 százaléka pedig ellenzi.
A referendumok sorát Észtország és Lettország zárja: a két balti államban szeptember 14-én, illetve szeptember 20-án szavazhatnak az uniós tagságról. Az észtek egyébként meglehetős fenntartásokkal szemlélik az uniós csatlakozást, s noha 57 százalékuk támogatja hazája belépését az EU-ba, 36 százalékuk kategorikusan ellenzi azt. A tagjelöltek közül azonban Lettországban a legalacsonyabb a csatlakozás támogatóinak száma: ha most rendeznék a referendumot, akkor a kérdésre, miszerint egyetért-e azzal, hogy országa az EU tagjává váljon, a lakosság 46 százaléka válaszolna csak igennel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.