Egy jelentés döbbenetes részleteket tár fel az angliai zsidóság helyzetéről

Egy friss, a brit kormány támogatásával készült jelentés szerint az antiszemitizmus normalizálódott a brit társadalom középrétegeiben. A kutatás megállapította, hogy a zsidókat a közszolgáltatásoktól az egyetemeken át a kulturális életig diszkrimináció éri. Az 2023. október 7-i izraeli támadások óta pedig jelentősen megnőtt az antiszemitizmussal összefüggő incidensek száma. A dokumentum több konkrét javaslatot is megfogalmazott a helyzet orvoslására.

2025. 07. 17. 5:26
Tüntetők izraeli zászlókat lengetnek és plakátokat tartanak a Big Ben előtt, London központjában 2023. november 26-án, az antiszemitizmus elleni tüntetésen Fotó: JUSTIN TALLIS Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy, a brit kormány által megrendelt jelentés szerint a Nagy-Britanniában élő zsidó közösséget egyre több előítélet éri a társadalom különböző rétegeiben. A jelentés arra figyelmeztet, hogy a hivatásos életben, a kulturális szférában és a közszolgáltatásokban egyaránt érezhető az antiszemitizmus, és sokan úgy érzik, csupán eltűrik őket, ahelyett, hogy tisztelettel bánnának velük.

A felmérés szerint az antiszemitizmus egyre nagyobb méreteket ölt a brit középosztályban
A felmérés szerint az antiszemitizmus egyre nagyobb méreteket ölt a brit középosztályban
(Fotó: AARON CHOWN / PA/POOL)

Antiszemitizmus a briteknél

A jelentést a brit zsidóság legnagyobb közösségi szervezete, a Board of Deputies of British Jews megbízásából készítették. A kutatás szerint az antiszemitizmus jelen van az állami egészségügyi szolgálatban (NHS), az egyetemeken és a művészeti intézményekben is.

Kiemelték a gyűlölet-bűncselekmények következetlen rendőrségi kezelését, beleértve a palesztinpárti tüntetéseket is.

A jelentést Lord Mann, a brit kormány antiszemitizmus-ügyi tanácsadója és Dame Penny Mordaunt volt védelmi miniszter készítette. A The Telegraph hasábjain arról írtak: 

A hat hónapos kutatás során összegyűjtött bizonyítékoktól elakadt a szavunk. A zajos tüntetéseken túl, ami igazán megrázott bennünket, az az egyre inkább elterjedt, személyes, néha életre szóló következményekkel járó gyűlölet, amelynek egyetlen oka az, hogy valaki zsidó.

A jelentés 10 ajánlása között szerepel: a judaizmus etnikumként való elismerése, az antiszemita bűncselekmények rendőrségi kezelésének megreformálása, valamint egy munkáltatók számára indított antiszemitizmus elleni képzési minősítés bevezetése.

A Community Security Trust adatai szerint, amely a zsidóellenes gyűlölet-bűncselekményeket monitorozza, a 2023. október 7-i támadások után rekordszámú antiszemita incidens történt. A szerzők rámutattak: 

a brit zsidókat gyakran az izraeli kormány tetteiért teszik felelőssé.

A jelentés bírálta a rendőrséget is, amely szerint nem tudnak hatékonyan fellépni a zsidóellenes gyűlölet ellen, és sürgette, hogy minden rendőri szervnél egységesen kezeljék az antiszemitizmust. A rendőrséget többször vádolták meg kettős mérce alkalmazásával, amiért engedélyezték a zsidó imaházak közelében tartott, sokak szerint megfélemlítő palesztinpárti tüntetéseket.

Szőnyeg alá söpört panaszok

A kutatás szerint az NHS-ben dolgozó zsidó munkavállalók úgy érzik, problémáikat nem veszik komolyan, azokat szőnyeg alá söprik. A General Medical Council szerint nőtt a zsidó orvosokat ért antiszemita zaklatások száma a 2023. október 7-i események óta. Az NHS több dolgozója is antiszemita magatartást tanúsított: a munkahelyi inzultusoktól a támadások „ünnepléséig” terjedt a skála. 

Az oktatási szektor is bírálatot kapott, amiért nem akadályozza meg az antiszemitizmus terjedését az oktatási intézményekben. A 2023–24-es tanévben rekordszámú verbális zaklatást, fenyegetést és támadást jegyeztek fel zsidó diákok és oktatók ellen egyaránt. 

A Leeds-i Egyetemen egy katonai szolgálatból hazatérő rabbira halálos fenyegetéseket zúdítottak. Egy másik egyetemen bombafenyegetést kaptak a zsidó hallgatói csoport tagjai.

Szakmai szervezetek és művészeti élet

A művészeti életben is olyan akadályokat tártak fel, amelyek ellehetetlenítik a zsidó művészek munkáját. A jelentés szerint egy fiatal zsidó előadóművészt a korábbi partnerei a támadások után nem kívántak többé a bandában látni.

A szerzők szerint az Egyesült Királyságban szinte nincs olyan hely, ahol ne lenne jelen valamilyen formában az antiszemitizmus, és az intézmények nem tudnak hatékonyan reagálni a problémára.

Javasolják, hogy a judaizmust hivatalosan ismerjék el etnikumként is, így hatékonyabban lehessen fellépni az antiszemitizmus ellen. További ajánlásaik között szerepel: országos szabályozás az antiszemitizmus kezelésére, a rendőrség egységes eljárásrendjének bevezetése, valamint az antiszemitizmus elleni képzési rendszer bevezetése a munkaadók számára – írja a Telegraph.

Korábban arról is beszámoltunk, hogy az antiszemita Kneecap veszélyesebb, mint Bob Vylan, mégis fellépőként lesznek jelen a Sziget fesztiválon.

Borítókép: Tüntetők izraeli zászlókat lengetnek és plakátokat tartanak a Big Ben előtt, London központjában 2023. november 26-án, az antiszemitizmus elleni tüntetésen (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.