Szerény kilátások kecsegtetik idén a vegyipart

A magyar vegyipar lehetőségeit a globális folyamatok gyakorlatilag késedelem és torzulás nélkül határozzák meg. Így teljesítménye 2002-ben alig változott az előző évhez képest, a növekedés valószínűleg egy százalék körül alakul. Ez a gyenge növekedési ütem – mindössze egyharmada a magyar feldolgozóiparénak – azt jelzi, hogy a jelenlegi válsághelyzetben a magyar vegyipar kevésbé volt reagálóképes, mint az európai – nyilatkozta lapunknak Várhegyi György, a Magyar Vegyipari Szövetség elnöke, akit a hazai vegyipari ágazat kilátásairól és elmúlt évéről kérdeztünk.

Hommer Tibor
2003. 01. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Világszerte pótolhatatlan szerepet tölt be a vegyipar a társadalmi szükségletek kielégítésében, nélkülözhetetlen a legtöbb modern iparág számára. Különösen kitüntetett fontosságú a fejlett ipari országok gazdaságában. A kémia tudománya mindennapi életünk valamennyi területén jelen van, kutatási eredményei nem nélkülözhetők a természet- és műszaki tudományokban sem, és jelentősége az emberiség elkövetkező évtizedeiben csak tovább fokozódik. A vegyipar szerepe azonban az elmúlt évtizedekben – nem kismértékben a nyersolaj árának hektikus változásai miatt – megváltozott. Míg korábban a vegyipar képes volt konjunktúrát teremteni a gazdaság többi ága számára is, mára egyértelműen konjunktúrakövetővé vált. Ezt mutatja a közelmúlt elemzése és ebből készíthető prognózis az elkövetkező évre, évekre – mondta lapunknak Várhegyi Miklós, a Magyar Vegyipari Szövetség elnöke.
A világ vegyipara a megelőző néhány év dinamikus fejlődése után, 2002-ben igencsak mérsékelt teljesítményt nyújtott. Az Európai Unió vegyipara – amely mellesleg a legnagyobb a világon – három százalék körüli fejlődést produkált, köszönhetően a gyógyszeripar több mint nyolcszázalékos fejlődésének, enélkül ugyanis alig haladná meg a két százalékot. A világ második nagy vegyipari tényezője, az USA összességében fele ekkora növekedést tudott felmutatni, ami nem meglepő, ha gyógyszeriparának nulla növekedését vesszük figyelembe. Azt azért meg kell jegyezni, hogy a világ vegyiparának fejlődési tendenciája mindemellett jóval kedvezőbb volt, mint a teljes feldolgozóiparé, amely Európában például csökkenéssel reagált a világgazdasági folyamatokra.
Általános egyetértés van abban, hogy 2003-ban elsősorban az USA részéről várhatók a vegyipar fellendülésének egyértelmű jelei, az idei 1,5 százalékkal szemben akár négyszázalékos növekedés is. Az EU-országok vegyipari teljesítménye várhatóan az idei szinten marad. Az elemzők azt is hozzáteszik, hogy egy háborús forgatókönyv érvényesülése esetén ennél 1,5-2 százalékkal szerényebb növekedés valószínű.
A magyar vegyipar lehetőségeit a globális folyamatok gyakorlatilag késedelem és torzulás nélkül határozzák meg. Így teljesítménye 2002-ben alig változott 2001-hez képest, a növekedés valószínűleg egy százalék körül alakul. Ez a gyenge növekedési ütem – mindössze egyharmada a magyar feldolgozóiparénak – azt jelzi, hogy a jelenlegi válsághelyzetben a magyar vegyipar kevésbé volt reagálóképes, mint az európai. A magyarázat ezúttal is a gyógyszergyártásban keresendő, ami az elmúlt évhez képest Magyarországon mintegy két százalékkal produkált kevesebbet. A vegyipar alapanyaggyártása – elsősorban a műanyaggyártás – szerencsére jobban ellenállt az általános tendenciáknak, és 13 százalékot meghaladó növekedésével javította a pozíciót.
A Magyar Vegyipari Szövetség megítélése szerint 2003-ban a vegyipar mozgástere jelentősebben nem bővül. Visszaesésre mindazonáltal nem számítunk és azt reméljük, hogy a magyar gyógyszeripar is növekedést fog tudni felmutatni. Midezek együttes hatása akár az EU vegyipar-növekedési átlagát elérő 2,5-3 százalékos termelésbővülés is lehet.
Várhegyi Miklóstól megkérdeztük azt is, miként látja, romlik-e a magas olajárak miatt az ágazat jövedelmezősége, képesek lesznek-e elfogadtatni a cégek az alapanyag-drágulás hatását a – főként – exportpiaci vevőkkel. A Magyar Vegyipari Szövetség elnöke szerint a világpiaci olaj- és földgázáraknak az elmúlt évek átlagánál lényegesen magasabb szintje a gazdaság számos területén – így a vegyiparban is – fékezheti a fejlődést. Felgyorsíthatja ugyanakkor a termékszerkezet változását a jövedelemtermelő képesség változására gyakorolt hatás következtében. Tekintettel azonban arra, hogy a vegyiparnak – mint csaknem minden szakmát kiszolgáló háttériparnak – nincs alternatívája, a jövedelemtermelő képesség összességében már középtávon sem romolhat jelentősen. Amivel számolni kell, az egyes termékek, termékcsoportok árszínvonalának az olajárakat követő, a megszokottnál gyorsabb változása. A változások élesebbé teszik a versenyt, átstrukturálhatják a piaci szereplők bizonyos köreit. A vegyipari vállalatok és vevőik pozíciója lényegesen nem fog változni.
Ami az ágazat beruházási várakozásait illeti, arról Várhegyi Miklós azt mondta: a magyar vegyipar egyik – nemzetközi versenyképesség szempontjából is elismerésre méltó – húzóereje a petrolkémiai ipar és az arra alapozott műanyag alapanyagok gyártása. Ezen a területen nem csak további beruházások szolgálják a fejlődést, de túlzás nélkül új korszakról is beszélhetünk. A BorsodChem ismert TDI-fejlesztésének befejeződése után a TVK-nál 2002-ben elkezdődött, és a tervek szerint 2003–2004-ben megvalósul a Petrolkémiai Fejlesztési Projekt, amely több mint 110 milliárd forint értékű lesz. A magyar vegyipar 2003-as beruházásai ezáltal akár harminc százalékkal is meghaladhatják az előző évit. Enélkül a kép nem nagyon biztató, mivel az egyéb területek beruházásai ebben az időszakban nem kimagaslók, nem sejtetnek kitörési szándékot.
Hogy milyen hatással jár az uniós csatlakozás az ágazatban, azt nem könnyű prognosztizálni – mondta kérdésünkre Várhegyi Miklós. Szakértők magabiztosan állítják, hogy a csatlakozás szakmai oldalról már megtörtént, és az esetleges jövőbeli változásokat a magyar gazdaság általános mozgásterével összefüggésben lehet prognosztizálni. A magyar gazdaság pedig ma kevésbé az EU-kritériumok hatásait, sokkal inkább a világgazdaság általános hatásait érzékeli. Ami várhatóan erősödni fog, az a térségi kooperáció mértéke, és ez az egészséges koncepciók által formált magyar vegyipar számára előnyökkel járhat. Nem várható azonban a kis- és közepes vállalatok – támogatások nélküli – előretörése, mert a versenypálya a vegyiparban csak vagy a nagyon fejlett, speciális tudással rendelkező kicsiknek, vagy a nagyobb multinacionális alakulatoknak kedvez. Az előbbiek száma nálunk elenyésző. – Véleményünk szerint a nem túl fejlett, kisebb vegyipari vállalatok nincsenek abban a helyzetben, hogy elégséges mértékben önállóan generáljanak fejlesztési forrásokat, vagy külső segítséget kedvezmények nélkül vehessenek igénybe – állítja a vegyipari szövetség elnöke. Ezt a segítséget azonban célszerű lenne számukra – a nem könnyű gazdasági helyzet ellenére is – nyújtani, mert egy zsugorodó vegyipari háttér teljes mértékben importtal való helyettesítése többe kerülne, mint a kisvállalkozások racionális mértékű fejlesztésének támogatása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.