A megmozdulás szervezői közölték: tervezik, hogy a tüntetők később egy washingtoni haditengerészeti létesítmény elé vonulnak, ahol követelni fogják, hogy az Egyesült Államok tömegpusztító fegyvereit is ellenőrizzék. Több mint százezer ember vett részt az Egyesült Államok nagyvárosaiban lezajlott háborúellenes tüntetéseken.
A háború ellen világszerte tüntettek. Tokióban a szokatlan hideg ellenére mintegy ötezer ember, főleg diákok és szakszervezeti tag munkások vonultak végig békésen a zsúfolt bevásárlónegyeden. Párizsban néhány ezer résztvevője volt a szombati háborúellenes tüntetésnek. Körülbelül negyven francia városban rendeztek hasonló demonstrációt. A németországi Rostockban is több ezer ember vonult fel Irak megtámadása ellen. Brit nagyvárosokban is háborúellenes tüntetéseket tartottak; az észak-angliai Bradfordban ezrek vonultak az utcára. Damaszkuszban több tízezer tüntető vonult fel.
A nagy világvallások vezető képviselői háromnapos szimpóziumot tartottak a Vatikánban, s közösen adtak hangot azon véleményüknek, hogy a nemzetközi viszályokat a diplomácia és a békés meggyőzés útján kell megoldani.
*
Condoleezza Rice asszony, George Bush amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója az utolsó szakasz kezdetének nevezte az Irak lefegyverzésére irányuló erőfeszítésekben az ENSZ fegyverzetellenőreinek január 27-én esedékes beszámolóját. Az amerikai elnök a minap úgy fogalmazott, hogy fogytán a türelme, mivel Irak nem sok jelét adta annak, hogy felszámolja tömegpusztító fegyvereit. Donald Rumsfeld védelmi miniszter vasárnap elfogadhatónak tartotta azt az elképzelést, hogy Szaddám Huszein és klikkje elkerülje a felelősségre vonást, ha önként lemond a hatalomról, és száműzetésbe vonul egy másik országba. Daniel Coats, az Egyesült Államok berlini nagykövete vasárnap este azt nyilatkozta a ZDF német közszolgálati televíziónak, hogy az Egyesült Államok hajlandó hozzájárulni az Irakban tevékenykedő ENSZ-fegyverzetellenőrök mandátumának kisebb hosszabbításához.
Megérkezett Bagdadba Hans Blix, az ENSZ-fegyverzetellenőrök (UNMOVIC) vezetője és Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója, hogy fokozottabb együttműködésre bírják az iraki vezetést. Blix megérkezésük után közölte: a háború nem elkerülhetetlen, s éppen az ellenőrzési folyamat jelenti a másik, békés alternatívát. Hans Blix ugyancsak még Cipruson nyugtalanítónak nevezte az Irakkal kapcsolatos legújabb fejleményeket, hogy egy iraki tudós otthonában terjedelmes dokumentumot találtak az urániumdúsításról. A iraki tudós azóta határozottan tagadta, hogy az anyagnak bármi köze lenne az arab ország tömegpusztító fegyvereivel kapcsolatos programokhoz. Közben Irakban folytatták munkájukat a fegyverzetellenőrök, és több olyan helyszínt vizsgáltak át, ahol a feltételezések szerint tömegpusztító fegyvereket tárolhattak.
A brit védelmi miniszter szerint nem kell közvetlen bizonyítékot találni az iraki tömegpusztító fegyverek létére; a katonai beavatkozáshoz elégséges okot szolgáltathatnak az erre utaló „jelzések”. Geoff Hoon a konzervatív The Sunday Telegraphnak azt mondta: az ENSZ-ellenőrök feladata Irakban nem „magának a még füstölgő pisztolynak” a fellelése. A brit kormány ma bejelenti, hogy 14 ezer katonát vezényel a Perzsa-öböl térségébe – közölte a brit napilap.
Megismételte az esetleges Irak elleni háborúban való német részvételt elutasító álláspontját Peter Struck védelmi miniszter. A Handelsblatt című tekintélyes gazdasági napilap mai számában megjelenő, a dpa hírügynökség által előzetesen ismertetett interjúban a miniszter hangsúlyozta, hogy háború esetén humanitárius segítséget tud elképzelni. Szavai szerint konkrétan arról lehetne szó, hogy sebesült amerikai katonák Szaúd-Arábiából Németországba repüljenek.
A véres csata elmaradt a románokkal, mégis nem várt izgalmakat hozott a meccs
