A védővám színe és fonákja

A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) nyomására a gazdasági miniszter tíz nap után megszüntette az ammóniumnitrát műtrágya vámpótlékát. Az intézkedés a magyar piacon monopolhelyzetben lévő Péti Nitrogén Műveket védte. A részvénytársaságot tavaly nyáron vásárolta meg az MSZP közeli üzletember, Bige László. A Magyarország hetedik leggazdagabb embereként jegyzett vállalkozó így sem jár rosszul, mert cégei az olcsó román, orosz és ukrán műtrágya importjával is foglalkoznak.

2003. 02. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) február elsejei hatállyal tonnánként 11 600 forintos vámpótlékot vetett ki az ammóniumnitrát műtrágyára, arra hivatkozva, hogy visszaesett a hazai gyártású nitrogén műtrágya forgalma, és munkahelybezárás fenyegetett az egyetlen magyar gyártónál. Az 1100 embert foglalkoztató Péti Nitrogén Művek Rt.-t a Bige Holding tavaly nyáron vásárolta meg húszmillió dollárért. A korábbi többségi tulajdonos, a Magyar Olaj- és Gázipari Rt. a profiltisztítás jegyében adta el a gyárat, nem látva perspektívát benne. A vámpótlék bevezetésének következtében egy-két nap alatt tíz százalékkal drágult az import műtrágya, annak ellenére, hogy a forgalmazók a még védővámmentesen behozott terméket értékesítették. Érdekes következmény, hogy a vámpótlék bevezetése után a hazai gyártású termék ára is egy-kétezer forinttal drágult.
A MOSZ titkára, Tóth István lapunknak elmondta: az intézkedés hátrányosan érintette a magyar termelőket, hiszen a kialakult helyzetben négymilliárd forint többletköltséggel kellett számolniuk és félő volt, hogy a szomszéd országok válaszintézkedései miatt bezárulnak a megtermelt élelmiszerek piacai. Az MOSZ nem érti, hogy miért kellett egyetlen vállalkozás érdekeiért nehezíteni csaknem ötvenezer mezőgazdasági termelő életét, ezért megfellebbezték az intézkedést.
Csillag István gazdasági miniszter kedden a parlamentben bejelentette, a hazai ammóniumnitrát-piacon előre nem látható kritikus körülmények alakultak ki, ezért azonnali hatállyal megszüntetik a védővámot. A Bige Holding így sem veszít az üzleten, mert – a Magyar Hírlap információja szerint – az import műtrágya jelentős részét a holding érdekkörébe tartozó cégek bonyolítják.
Bige László az egyik vidéki lapnak adott interjújában kifejtette: „Legalább két gyárat még megvásárolunk ebben a kelet-közép-európai régióban. Ha nem mi, hát megveszi más ezeket a műtrágyagyárakat. Ha ezt ölbe tett kézzel néznénk, megerősítenénk magunk körül a konkurenciát. Szeretném én ezt a régiót úgy lefedni, stabil piacot nyerve, hogy utána évtizedekig ne rengethesse meg semmi a B&H-t.”
***
Évtizedek óta folyik az import. A nitrogén műtrágyák importja már több évtizede folyamatosan zajlik, csak 1992–2001 között 2,9 millió tonnát importáltunk úgy, hogy folyamatosan különféle importkorlátozásokra került sor, miközben 1,5 millió tonna nitrogén műtrágyát exportáltunk is. A műtrágya importja sokkal gazdaságosabb, mint a hazai termelés, ami bizonyíték arra, hogy a hazai termelésből származó export fenntartásának egyik feltétele a megfelelő volumenű import lebonyolítása. Ellátásunk nem a hazai termeléstől függ, viszont a gazdaságtalan hazai termelés többletköltsége már eddig is terhet rótt a gazdaságra. (P. N. O.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.