Anyagszerkezeti és ágyazati hibák, valamint külső mechanikai hatások együttes következményeként tört el kilenc víznyomócső tavaly szeptemberben és decemberben a fővárosban – derült ki a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem szakembereinek elemzéséből, amelyet a Fővárosi Vízművek felkérésére végeztek. A vizsgálatot Vajna Zoltán profeszszor, a MTA rendes tagja vezette, aki lapunknak elmondta: a hibákat egyik esetben sem rongálás vagy üzemeltetési gond, hanem több körülmény együttes hatása okozta. Kiemelte: leggyakrabban a rossz ágyazat, a csövek korróziója és a külső mechanikai hatások eredményezték a törést, de előfordult anyaghiba is. Szerinte a vezetékhálózat elöregedett, és egy esetleges nagyobb árhullám újabb csőtöréssorozatot indíthat el.
Emlékezetes: tavaly szeptemberben a Kelenhegyi úton és a Búvár utcában egy 800, a Béke utcában egy 600, a Jendrassik és Thaly Kálmán utcában pedig egy 300 milliméteres cső tört el. Decemberben átszakadt a Soroksári és az Árpád fejedelem úti nyolcszázas, valamint a Szépvölgyi úti és a Szilágyi Erzsébet fasori kétszázas főnyomócső.
A csőtöréshullámot Sándor László, a vízművek vezérigazgatója pechsorozatnak nevezte. Hozzátette: Budapesten nem több a meghibásodás, mint más hasonló nagyságú európai nagyvárosban. Szerinte a főváros 4800 kilométeres csőhálózatából jelenleg 88 kilométer jelent fokozottabb kockázatot. Különösen a belső kerületek vezetékei elöregedettek. Sándor László szerint az említett kilenc eset közül csak egy olyan szakasz volt, amely előzőleg kockázatosnak számított, a többinél egyéb külső körülmények együttes hatásai okozták a törést.
A vízcsövek korszerűsítésére közel másfél milliárd forint jut az idén, ez félmilliárddal több, mint a tavalyi keret – tájékoztatta lapunkat Péterffy Gábor, a vízművek kommunikációs osztályvezetője. Elmondta: ez az összeg a vezetékhálózat egy százalékának felújítására elegendő.
A magyar soros elnökség kiemelkedő eredményt ért el