Idén ismét kérdések merültek fel az egyes magyar privatizációs ügyletek átláthatóságát illetően – idézte tegnap az MTI az Euromoney című brit gazdasági lapot. A londoni havilap cikke felidézi a budapesti értéktőzsde múlt havi londoni ismertetőjén közölteket, amelyek szerint a kormány tervei alapján csak az idén akár 25 eladási tranzakció is elindulhat. Az ismertetőn az is elhangzott, hogy a privatizációkat a lehető legátláthatóbb módon fogják végrehajtani.
Már másnap azonban az egyik nagy befektetési bank feltörekvő piaci részlegének vezetője arról panaszkodott a Euromoneynak, hogy az első két tranzakciós megbízást – a Postabankét és az FHB-ét – ugyanaz a helyi értékforgalmazó cég, a Concorde Securities kapta. A Euromoneynak panaszkodó, név nélkül idézett befektetési banki vezető szerint az emberek már azt is kissé furcsának tartották, amikor az első megbízást a Concorde kapta, mert a cégnek közel sem volt annyi tapasztalata a privatizációs ügyletek lebonyolításában, mint néhány más jelentkezőnek. Amikor azonban a második megbízás is a Concorde-é lett, azt már igen sok bankár meglehetősen bosszantónak tartotta, sőt egy külföldi ország nagykövete egyenesen a magyar miniszterelnökhöz ment, és közölte vele, hogy ez így nem folytatódhat, ha majd Magyarország az EU tagja lesz – idézte forrását a Euromoney. A lap szerint a legutóbbi ügyletek kapcsán különösen a KPMG-nél bosszankodnak: ez a cég a Merrill Lynch befektetési bankkal konzorciumban indult a Postabank-ügyletért, és „nem érti, hogy miképp veszíthetett”.
A Concorde „kettős győzelmével” annak idején a hazai sajtó is foglalkozott: ennek következtében az ÁPV Rt. – a pénzügyminiszter utasítására – közzétette a tanácsadói tender eredményének részletesebb változatát is.

Ők az ukrán kémek, akiket Magyarország kiutasított