Demokráciaexport a Közel-Keletre

Az egyiptomi jogászok egyesülete a közelmúltban drámai kiáltványt tett közzé az iraki helyzet kapcsán. Ezt írják: Az arab kormányok csak szavakban ítélték el az agressziót, miközben tetteikkel saját népeik elnyomására törekednek. A demokrácia megakadályozása óriási bűn, egyenértekű egy nép előre megfontolt legyilkolásával, szabad prédául hagyva az ellenség számára.

–
2003. 04. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Világosan kiderül a szövegből, hogy a jelen helyzetet az arab politikai és társadalmi élet antidemokratikus szerveződése idézte elő. Az arab vezetők szűklátókörűnek és cselekvésképtelennek bizonyultak. Az arab társadalmak civil- és érdekképviseleti szerveit az elmúlt ötven év során módszeresen szétverték, megfosztva népeiket a felelősségtudattól es a véleménynyilvánítás szabadságától.

Az iszlám és a demokrácia, minden nyugati tévhittel szemben, nem ellentétes fogalmak. Egyén és közösség szimbiózisban él, öröm, bánat és felelősség kollektív tapasztalat és feladat. Az iszlám az Isten-központú társadalmat tartja ideálisnak. Az oszmán birodalom és az európai gyarmatosítás örökségével természetesen nem lehetett könynyen megbirkózni, így a társadalmi és gazdasági fejlődes – az olajmonarchiák kivételével mindenütt – alulmúlta a várakozást. Az ellenzék és az elégedetlenség elfojtására egyre nagyobb létszámú hadsereget és titkosszolgálati apparátust vett igénybe a kormány. Az államapparátusok a vallást lassan és módszeresen háttérbe szorították, s így az iszlám előírásai puszta jelszavakká silányultak. Ma e kormányzatok Irán és Szaúd-Arábia kivételével gyakorlatiag a nyugati mércék szerint is szekulárisak. A vallási hovatartozás azonban ütőkártya lett a politikai ambíciók érvényesítéséhez. Az arab világot minden ízében megrázó és sokkoló 1967-es, Izrael elleni háborús vereség után nemcsak a legitimizáció, hanem az alapvető kormányzati képességek hiánya is nyilvánvalóvá vált. Az elmúlt harmincöt évben csak az antidemokratikus tendenciák fokozásával tudtak hatalmon maradni e vezetők. Ez azonban nem más, mint az oszmán tradíció újjáélesztése: a katonai elit uralma a köznép fölött. Ez azonban semmiképp sem hozható kapcsolatba az iszlám tanaival.
A meglevő kulturális és mentalitásbeli különbségek a keresztény és az iszlám gondolkodás között, valamint a neokonzervatív, keresztény cionistának nevezett Izrael-párti lobbik befolyása a jelenlegi amerikai kormanyzatra lehetetlenné teszi, hogy az Egyesült Államok jelenléte meghozza a térség számára a hőn áhított és megérdemelt demokráciát. A népszerűtlenség mélypontján levő arab vezetők gyors bukás elé néznek, amint az amerikai vezetés jónak látja egy még „barátibb” kormányzattal való felcserélésüket, megvonva tőlük, jelentős mértekű pénzügyi támogatását. Amennyiben a hatalom jelenlegi birtokosai ezt el akarják kerülni, minden segítséget meg kell adjanak ahhoz, hogy az arab világ sajátos iszlám demokráciája végre kiformálódhasson.

Speidl Bianka (Damaszkusz)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.