Folytatás az 1. oldalról
Összes keservüket Mészáros Gyulára, az agrártárca közigazgatási államtitkárára zúdították tegnap a MOSZ (Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége) sertésválasztmányának képviselői, akik részletesen ecsetelték a sertéspiac jelenlegi, kilátástalan helyzetét.
A termelők elmondták: a szaktárca intézkedései hatástalanok voltak, mert csak utólag kezelték a problémákat. A választmány írásos tájékoztatója azonban az élő sertés kilónkénti exporttámogatásának 85-ről 95 forintra való emelését már érzékelhetőnek ítéli, mert az export mennyisége eléri a heti nyolcezer darabot.
A 150 forintos friss és előhűtött, hasított félsertésre – ötezer tonna, illetve 750 millió forint erejéig – vonatkozó exporttámogatás elindult, de a húsipari szakemberek attól tartanak, hogy segítségével a már felhalmozott húsmennyiség kerül ki az országból, és nem az élősertés-többletet csökkenti.
A sertés-termékpálya megpróbálkozott az önszabályozással is, de a vonatkozó rendelkezéseket, a szakmai megállapodást a feldolgozók kijátszották – olvasható az állásfoglalásban –; úgy, hogy kifizették a 265 forintos kilónkénti felvásárlási árat az S, E, U minőségi kategóriákért, de az R, O, P kategóriákért a tizedik héttől kezdve egyre kevesebbet adtak, így a 14. héten már csak 192–209 forintot fizettek ezekre, a korábbi ár 85–90 százalékát. Közben a felvásárlók a tényleges súlynál kisebb súlyban vették át a sertést, és ezzel egy időben visszafogták a nagyüzemi felvásárlásokat, és a szükséges mennyiséget háztájiból fedezték. Azonban e sertések felvásárlási ára is folyamatosan csökkent, most 175-180 forintért veszik a vágóhidak a háztáji disznót. Ma a felvásárlási átlagár 220–230 forint között mozog, és 80 ezer eladhatatlan sertés van a termelőknél, akik az első négy hónapban kilónként 40-50 forintos veszteséget termeltek.
A sertéstartók azért döntöttek az országos tiltakozás mellett, mert ebben az évben eddig veszteségesen termeltek, és nem tudják, hogy május elseje után milyen piacszabályozást alkalmaz az agrártárca. Mészáros Gyula elmondta: a WTO-szerződések miatt nincs mozgástere a szaktárcának, még maximum némi exporttámogatást tud hirdetni. Ráadásul anyagi lehetőségei is kimerültek, az idén 14 milliárd forintot költött a sertéspiac szabályozására, ezért a továbbiakban a kormányhoz fordul segítségért, hogy a kabinet a költségvetésből az előirányzott forráson felül biztosítson támogatást az ágazat számára.
Az államtitkár elmondta, hogy ezerötszázmilliárd forintnyi beruházás hiányzik a mezőgazdaságból, ám egyúttal határozott ígéretet tett arra, hogy 2004-ben a sertéságazat esetében kiemelten támogatják a technológiai és a környezetvédelmi beruházásokat.
Gazdaküldöttség járt a miniszternél.
Négytagú gazdaküldöttség is járt sertésügyben Németh Imre agrárminiszternél – tájékoztatta munkatársunkat Varga Lajos, a Gádorosi Mezőgazdasági Termelők Szövetségének elnöke. Varga elmondta: a közel kétórás tárgyaláson a piaci egyensúly helyreállítása érdekében állami felvásárlást sürgettek. A gazdák követelik a 265 forintos kötelező átvételi árat is, amit a felvásárlók nem tartanak be. A megbeszélésen Nagy Mihály, a dévaványai gazdaszövetkezet elnöke felvetette: a beszerző és értékesítő szövetkezetek megerősödésük érdekében a leadott hízó után kapjanak felárat, hogy csatlakozásunk után az unió piacán versenyképesek lehessenek. (M. L.)

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben