Tárgyalások kezdődnek ma kínai segédlettel Pekingben Észak-Korea és az Egyesült Államok között egy bonyolult kérdéscsoportról, amelynek középpontjában a Koreai-félszigeten kialakult nukleáris válság áll. Az Egyesült Államok James Kelly külügyi államtitkár-helyettes vezette delegációja a tárgyalásokon minden bizonnyal követelni fogja Phenjan kategorikus lemondását az atomfegyverkezésről, a nagy hatótávolságú rakéták kifejlesztéséről, rendszerbe állításáról és exportjáról, visszatérését az atomsorompó-szerződés részesei közé, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ellenőrző-felügyelő tevékenységének újra elfogadását, az emberi jogok érvényesítését, valamint a reformokat és a nyitást.
Washington mindeközben éles hangú támadást intézett Phenjan ellen. Leon LaPorte tábornok, a Dél-Koreában állomásozó amerikai haderők parancsnoka „a globális stabilitásra leselkedő fenyegetésnek” minősítette a kommunista koreai államot. „Észak-Korea a békét fenyegető tüske ebben a térségben, ez nem feltételezés, hanem tény. Növeli a feszültséget, hogy Észak-Korea nem tett őszinte kísérletet e fenyegetésnek a nemzetközi közösséggel való megvitatására” – mondta a tábornok.
Egy ausztrál napilap szerint ráadásul az amerikai védelmi minisztérium részletes tervet dolgozott ki arra, hogy lebombázzák az észak-koreai Jongbjonban lévő nukleáris komplexumot, ha Phenjan folytatja használt fűtőelemeinek újrafeldolgozását. A The Australian hozzátette: a tervben szerepel egy csapás a dél-koreai határhoz közeli fennsíkokon állomásozó észak-koreai nehéztüzérség ellen is.

Záporokkal és erős széllel érkezik a hidegfront