Háború készül Phenjan ellen?

György Zsombor
2003. 04. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok és Észak-Korea között a közvetítésben szerepet vállaló Kína úgy tűnik egyelőre csak a nevető harmadik szerepét tölti be. Washingtonban mégis olyan hírek röppentek fel, hogy közös amerikai–kínai akció készül Kim Dzsong Il rendszerének megbuktatására.
Miközben a milliós hadsereget felsorakoztató Észak-Korea feltételezett nukleáris arzenálja körül továbbra is rengeteg a megválaszolatlan kérdés, a Pentagon sem tagadja, hogy atomfegyvereket telepített a megosztott félsziget déli részére.
A követelések első pillantásra egyértelműnek tűnnek, hiszen mindkét fél a másik oldalról rá nehezedő katonai fenyegetettség leküzdését tűzte ki célul. Észak-Korea körül kialakult válság ennél természetesen jóval bonyolultabb, hiszen Washington, s a többoldalú tárgyalásoktól mereven elzárkózó Phenjanon kívül földrajzi és politikai okokból Dél-Korea, Japán valamint két atomnagyhatalom: Kína és Oroszország is érintett a kérdésben. Az Egyesült Államok lépései sem teljesen egyértelműek, hiszen ha terveik valóban „csak” a lefegyverzést célozzák, értelmetlen pont a tárgyalási folyamatokat megelőző napokban olyan kemény fenyegetéseket megfogalmazniuk, mint amilyet többek között Leon LaPorte tábornok, a Dél-Koreában állomásozó amerikai haderők parancsnoka intézett Phenjan ellen. A kommunista államot a „globális stabilitásra leselkedő fenyegetésnek” minősítő tábornok szavainál még élesebb fenyegetések szivárogtak ki az amerikai védelmi minisztériumból, ahol a hírek szerint, már jongbjoni nukleáris komplexum lebombázásának terveit szövögetik. Lapértesülések szerint a bombázás bármikor be is következhet, ha Phenjan folytatja használt fűtőelemeinek újrafeldolgozását, aminek révén végrehajtható lenne katonai nukleáris programja. Sőt, ebben a tervben szerepel egy csapás a dél-koreai határhoz közeli fennsíkokon állomásozó észak-koreai nehéztüzérség ellen is.
Így a tervek akár egy készülő háború előszeleként is értelmezhetők, feltéve, hogy a híresztelések igaznak bizonyulnak. Kérdéses ugyanakkor, hogy a dikatatórikus ország elleni akciónak mi lenne a valódi értelme. Washington ugyanis állítólag tájékoztatná Phenjant, hogy a bombázások célja nem Kim Dzsong Il államfő rendszerének megdöntése, hanem kizárólag az ország atomfegyvergyártó képességének lerombolása. Ez azonban éppen Észak-Koreával, azaz a világ legmilitarizáltabb országaként számon tartott diktatúrával szemben nehezen elképzelhető.
Különösen annak fényében tűnik képtelennek a „háborúzunk, de mégsem hódítunk” típusú hadjárat, hogy Washingtonban olyan tervek is keringenek, amelyek szerint egy közös amerikai– kínai – vagyis a két nagy rivális közötti – terv is megszületett a phenjani rezsim megdöntésére. Kína szerepválallása így egyelőre nem világos, de remélhetően a több mint egymillió katonával, s további 7 és fél millió tartalékossal rendelkező Észak-Koreával szemben a „szövetségesek” csak a diplomácia eszközeit vetik majd be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.