Szerbia: nem ér véget a bűnözés elleni harc

A szerbiai átlagpolgár semmiben nem érzékelhette a rendkívüli állapot megszüntét, mint ahogy negyven nappal ezelőtti bevezetése sem befolyásolta a legkisebb mértékben sem normális életvitelét. A közvélemény megoszlott annak megítélésében, hogy nem volt-e túl korai lemondani a szervezett bűnözés elleni harc e hatékony fegyveréről.

Sebestyén Imre
2003. 04. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Abban, hogy a bűnözés elleni harcot folytatni kell, azok is egyetértenek, akik a rendkívüli állapottal való visszaéléstől tartottak. Ilyen értelmű ígéretet tett a kormányzat is, bejelentve a nyomozás kiszélesítését a bűnözés más területeire is. Azok a pártok – köztük a Vojiszlav Kostunica-féle Szerbiai Demokrata Párt is –, amelyek már kezdetben viszolyogtak attól, hogy a kormánykoalíciónak rendkívüli felhatalmazásai vannak, amit szerintük a politikai harcban is kamatoztatni igyekezett, üdvözlik a rendkívüli állapot feloldását, ugyanúgy, mint a nemzetközi közösség. Nem titok, hogy az EBESZ már korábban ismertette Belgráddal az álláspontját: csakis addig lehet érvényben ez az állapot, ameddig feltétlenül szükséges. A Belgrádban tárgyaló Jaap de Hoop Scheffer holland külügyminiszter bevallotta, hogy ha a szerb kormány nem teszi meg ezt a lépést, nyomást gyakoroltak volna rá.
Időközben kiderült, hogy a kormány nem élt vissza a rendkívüli felhatalmazásokkal. Általában kedvező volt a nemzetközi értékelés a független megítélés szerint is elkerülhetetlen rendkívüli állapot negyven napjáról.
A Kard fedőnevű akcióban több mint tízezer személyt vettek őrizetbe, s 4,5 ezer esetében vizsgálati fogságot rendeltek el. Egyes civil szervezetek kifogásolják, hogy bírósági ellenőrzés nélkül tartják fogva a gyanúsítottakat. Tartanak attól, hogy a rendkívüli állapot feloldása valóságos pánikot idéz elő a bíróságokon: nem tudni, hogyan birkóznak meg az új helyzettel.

Magyar gimnáziumok.
A vajdasági képviselőház jóváhagyta, hogy Szabadkán és Zentán magyar gimnázium nyíljon. Fél évszazad óta először járhatnak a délvidéki magyar diákok színtiszta magyar középiskolába. A Vajdaság több városában jelenleg is van magyar nyelvű középiskolai oktatás, de csak egy-egy tagozat a szerb oktatási intézményekben. A szabadkai tehetséggondozó nyelvi-társadalomtudományi gimnázium lesz, s Kosztolányi Dezső nevét viseli. A zentai ugyancsak elit gimnázium lesz, de matematikai-természettudományi irányzatú. (S. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.