A Nyírfa-ügy hálójában

A Nyírfa-ügy korábbi vádlottja, Balogh János úgy véli, az Információs Hivatal ő és családja ellehetetlenítésére törekszik, mi több, börtönbe akarta juttatni. A volt hírszerző állítja: komoly nemzetbiztonsági kockázatot jelentő, fontos beosztásban lévő magas rangú személyt léptettek elő az elmúlt időszakban.

Villányi Károly
2003. 05. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

AHorn-kormány idején óriási érdeklődéssel kísért Nyírfa-ügy miatt indított munkaügyi vita mind a mai napig nem fejeződött be. Sokakban felmerül: hogy lehet ez?
– Hetedik évébe lépett az általam kezdeményezett munkaügyi vita és az elszámolások ügye. Ebben eddig egy, a részemre előnyös részítélet született, de a kifizetésekről még elsőfokú döntés sem volt.
– Vagyis pénzt szeretne a szolgálatoktól.
– Igen, hiszen 1998 óta egyetlen fillért sem fizettek, létbizonytalanságban tartva engem és a családomat.
– Jelenleg mit csinál?
– Barátaim szereztek megbízási jogviszonyon alapuló munkalehetőségeket, így jutottam jövedelemhez. De voltak olyan időszakok, hosszú hónapok, hogy adósságokat halmoztam fel, amiket a későbbi jövedelmeimből rendeztem. Egyébként nyugdíjas vagyok.
– Viccel?
– Nem. A munkaügyi bíróság eredeti munkakörömbe helyezett vissza, amit a dolog természeténél fogva az Információs Hivatal nem tudott teljesíteni, hiszen Nikolits István volt titokminiszter, Somogyi Tamás egykori kabinetfőnök és Szász József azóta menesztett főigazgató buktatott le ország-világ előtt. Furcsa lett volna újra illegalitásban dolgozni azután, hogy kiderült, ki és mi is vagyok tulajdonképpen. Az Információs Hivatal azóta is teljes egzisztenciális tönkretételemre törekszik.
– Meg tudja indokolni az állítását?
– Természetesen. Eddig kétszer akartak bebörtönözni. Először a Nyírfa-ügy kapcsán. A második kísérlet egy folyamatos parancsmegtagadás bűntettének alapos gyanúja miatti ügy volt.
– Mit nem teljesített?
– Az eredeti munkakörömbe történő visszahelyezésemet kimondó bírósági határozat jogerőre emelkedését követően levelet kaptam a hivataltól, hogy vegyem fel a munkát, amely internetfigyelést jelentett volna. Miután úgy véltem, ez nincs összhangban a bíróság ítéletével, kértem, hogy majd akkor értesítsenek, ha korábbi beosztásommal megegyező munkát tudnak biztosítani számomra.
– Hogy tudtak volna, ha egyszer dekonspirálódott?
– A hasonló beosztást összekötői hellyel tudták volna abszolválni, erre pedig sok barátjuk jelentkezett, így esélyem sem lehetett erre.
– Mit jelent az anyagi tönkretétel?
– Kihelyezésem alatt kölcsönt vettem fel kocsira, a hivatali és a magánügyeim intézéséhez, illetve fizetési előleget kértem. Erre egyebek mellett a kinti lakásom felszereléséhez volt szükség. Miután jogellenesen megszüntették a szolgálati jogviszonyomat, fizetést nem folyósítottak, ezért nem tudtam az összegeket visszafizetni. A hivatal a kölcsön meg nem fizetése miatt polgári pert indított, amit természetesen meg is nyert, ezért a lakásomra jelzálogot jegyeztek be, mintegy 5 millió forint erejéig, a gépkocsit, amit használtam, lefoglalták, árverezést helyeztek kilátásba. S hogy kísért a múlt, arra igen jó példa, hogy feleségemet is politikai okok miatt bocsátották el munkahelyéről.
– Nem a harag beszél önből?
– Ostobaság lenne egy szervezetre haragudni. Személyekre haragszom, akik egy egész hivatalt le tudtak járatni személyes, anyagi vagy egyszerű hiúsági okokból. A jelenlegi vezetés mindezt nem veszi, vagy nem akarja észrevenni, s így nem tehet mást, mint előre menekül.
– Lehet, hogy nincsenek kellő információk birtokában?
– Nem, szó sincs ilyesmiről. Mindazokat, akik Földi László baráti vagy munkatársi köréhez tartoztak, beleértve a titkárnőjét is, diszkriminálják. Személyesen tárgyaltam a jelenlegi vezetés több tagjával, felhívtam a figyelmüket bizonyos anomáliákra és rendellenességekre.
– Ezek szerint kereste a kapcsolatot a szolgálatokkal?
– Tulajdonképpen a volt főigazgatóval – jelenlegi főtanácsadóval –, Kocsis Kálmánnal volt egy informális beszélgetésem, és Tóth András nemzetbiztonsági államtitkárral is találkoztam. Ezt követően átadtam neki egy tervezetet a szolgálatot érintő európai uniós kihívások tárgyában. Egyúttal egy másik illetékes vezetőt tájékoztattam azokról a nemzetbiztonsági kockázatot jelentő személyekről és ügyekről, amelyekről tudomással bírtam.
– Milyen következményei lettek ezeknek a tárgyalásoknak?
– Semmilyenek. Hacsak az nem, hogy az egyik érintett és véleményem szerint komoly nemzetbiztonsági kockázatot jelentő, fontos beosztásban lévő magas rangú személyt előléptették. Egyébként ez ügyben szívesen tájékoztatnám a parlament nemzetbiztonsági bizottságát is.
– Vannak konkrét bizonyítékai?
– Ez a szakma nem olyan, hogy konkrét bizonyítékok tanúskodnak arról, hogy valaki idegen célokat szolgál. Ezt csak egy logikai láncból, bizonyos kronológiai történésekből lehet összerakni, s lehet következtetést levonni.
– Az illető a Nyírfa-ügyben is felbukkant?
– Igen, kapcsolódott az ügyhöz. Két dolgot azonban nagyon sajnálok. Az egyik, hogy nem fogadták el Baja Ferenc korábbi ötletét, miszerint hozzák nyilvánosságra a dossziét. Az aktuális politika több szereplőjével találkozhatna a kedves olvasó, mi több, az eltelt időszak történései alapján bizonyítható lenne, hogy nem járt az ügy messze az igazságtól. A másik, hogy nem derült ki: mi volt az ügy igazi, nemzetközi politikai háttere.
– Miért, mi volt?
– Erről nem áll módomban nyilatkozni, mert köt a titoktartás, azonban egyet megígérhetek: a korábbi hivatali fenyegetés ellenére reményeim szerint még ebben az évben a boltokba kerül a könyvem, amiben sok érdekességet szeretnék leírni. Ezek kicsit bevezetnék az olvasókat a titkosszolgálat világába, természetesen szigorúan megtartva azokat a titkokat, amelyeknek a megőrzésére esküt tettem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.